Branża budowlana korzysta z coraz szerszej palety materiałów, które przydają się podczas wznoszenia obiektów, ich wykańczania, dekorowania i nadawania walorów funkcjonalności. Jednym z surowców, który budzi coraz większe zainteresowania inwestorów oraz osób prywatnych, jest beton architektoniczny. Odmiana betonu spotykana także pod nazwami strukturalnego lub fasadowego, wyróżnia się unikalnym i ekskluzywnym wyglądem. Ekskluzywność nie stoi jednak na przeszkodzie wykorzystania płyt z betonu architektonicznego w niemalże dowolnym wnętrzu. Co warto wiedzieć o tym ciekawym surowcu?
Branża budowlana korzysta z coraz szerszej palety materiałów, które przydają się podczas wznoszenia obiektów, ich wykańczania, dekorowania i nadawania walorów funkcjonalności. Jednym z surowców, który budzi coraz większe zainteresowania inwestorów oraz osób prywatnych, jest beton architektoniczny.
Odmiana betonu spotykana także pod nazwami strukturalnego lub fasadowego, wyróżnia się unikalnym i ekskluzywnym wyglądem. Ekskluzywność nie stoi jednak na przeszkodzie wykorzystania płyt z betonu architektonicznego w niemalże dowolnym wnętrzu. Co warto wiedzieć o tym ciekawym surowcu?
Beton w nowym wydaniu
Beton w pierwszej kolejności kojarzy się z branżą drogownictwa. Wydaje się być czymś oczywistym na etapie wznoszenia różnego rodzaju obiektów, zarówno budynków użyteczności publicznej, jak i obiektów mieszkalnych. To materiał, który bazuje na tzw. cemencie portlandzkim, strukturalny beton jest zaś surowcem mającym w swoim składzie cement hutniczy. Ta różnica decyduje o możliwości przygotowania mieszanki, która zyskuje nie tylko na właściwościach dekoracyjnych.
Płyty z betonu architektonicznego oferują właściwości, które są są niezbędne podczas tworzenia elementów wykończeniowych, użytkowych, a nawet tych na zewnątrz budynków. Mamy bowiem do czynienia z materiałem uniwersalnym w zastosowaniu, choć z cechami, które nadają mu unikalności.
Właściwości betonu strukturalnego
W mieszance, na której bazują płyty z betonu architektonicznego, poza cementem hutniczym znajdują się dodatkowe składniki, a wśród nich chociażby plastyfikatory czy upłynniacze. To one nadają betonowym elementom ciekawej estetyki. Tak wykonane płyty mogą mieć porowatą lub gładką strukturę, ciemniejszy lub jaśniejszy odcień, czyli wizualnie łatwo je wkomponować w wygląd danego budynku.
Beton dekoracyjny jest przy tym trwały i wytrzymały. Odporny na uszkodzenia mechaniczne, w tym zarysowania. Posiada właściwości termoizolacyjne, może również być zastosowany jako dodatkowy element wyciszający ściany. Wykazuje niską nasiąkliwość i jest trudnopalny.
Jak wybrać odpowiedni produkt?
Brak unormowanej prawnie definicji betonu architektonicznego zaowocował pojawianiem się materiałów, które wizualnie są trudne do odróżnienia, za to właściwościami nie dorównują oryginałowi. Klienci nie muszą jednak obawiać się zakupu produktu innego, niż oczekują.
Wystarczy zwrócić uwagę na pochodzenie, skład oraz certyfikaty, które posiada beton architektoniczny. W mieszance mającej spełniać swoje funkcje nie powinny się znaleźć sztuczne dodatki. Odpowiedni skład to ten, który jest pozbawiony chemikaliów, włókien czy gipsu. Surowiec powinien być wykonany zgodnie z obowiązującymi normami jakości, a także opatrzony certyfikatem PR i atestem higienicznym PZH.
Nie bez znaczenia pozostaje wybór producenta. Wśród sprawdzonych przedsiębiorstw zajmujących się produkcją i dystrybucją płyt z betonu dekoracyjnego, znajduje się Manufaktura SLABB. Dlaczego akurat ta firma? Ze względu na możliwość realizacji indywidualnych projektów. Ponadto na uwagę zasługuje fakt współpracy z fachowcami z różnych dziedzin, w tym artystami, którzy dokładają cegiełkę do finalnych realizacji. Sprawiają, że końcowy produkt, poza pożądanymi właściwościami, jest w stanie zaoferować nawet nietypową estetykę.
Elastyczność pod względem możliwości zastosowania betonu architektonicznego, a także okazja do stworzenia wymarzonego projektu sprawiają, że po betonowe płyty sięgają już nie tylko miłośnicy nowoczesnych i minimalistycznych aranżacji.