Drukowanie w technologii 3D umożliwia wykorzystanie szeregu różnych materiałów. Jednym ze zdecydowanie najpopularniejszych jest filament PLA.
Jakie zalety zapewnia filament PLA?
Łatwość drukowania i banalnie prosta obsługa – tak w skrócie można opisać filament PLA. Wydruki uzyskiwane przy jego pomocy mają niezwykle estetyczną powierzchnię, która znacząco ogranicza nakłady pracy potrzebne do ich dodatkowej obróbki.
Kolejną zaletą, jaką oferuje filament PLA, jest możliwość współpracy z każdą drukarką 3D wykonaną w technologii FFF/FDM dostępną do kupienia na rynku konsumenckim. Materiał ten może być z powodzeniem stosowany nawet w przypadku urządzeń, które nie posiadają systemu podgrzewanego łoża. Co prawda jest ono zalecane w celu uzyskiwania najlepszych wydruków, ale i bez niego można uzyskiwać zaskakująco dobre rezultaty. Filament PLA dobrze współpracuje również z powłokami zwiększającymi adhezję, co jest szczególnie przydatne podczas drukowania wysokich i wąskich elementów o złożonej geometrii.
Warto w tym miejscu podkreślić również, że filament PLA nie wymaga stosowania drukarek 3D wyposażonych w zamykane, szczelne obudowy. Drukowane przy jego pomocy elementy nie są narażane na ryzyko wystąpienia „stopy słonia”, czyli niepożądanego zjawiska odspawania się wydruku od łoża drukarki oraz odkształcania spowodowanego dużą różnicą temperatur.
Filament PLA dla początkujących drukarzy
Zalety zapewniane przez filament PLA, doskonale predysponują go do wykorzystywania przez osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki w dziedzinie trójwymiarowego drukowania. Kupując go, ma się praktycznie gwarancję, że będzie współpracować on z posiadanym sprzętem.
Filament PLA jest także jednym z najtańszych materiałów eksploatacyjnych do drukarek 3D, dzięki czemu można bez obaw eksperymentować i testować różne ustawienia swojego sprzętu. Jego relatywnie niska cena w przeliczeniu na jeden kilogram wynika ze stosunkowo prostego procesu produkcyjnego. Filament PLA najczęściej powstaje z w pełni organicznych tworzyw, takich jak skrobia trzciny cukrowej lub kukurydza.
Dodatkowo filament PLA jest dużo bezpieczniejszy od innych materiałów eksploatacyjnych – podczas drukowania wydziela znacznie mniejszą ilość szkodliwych oparów. Co więcej, ze względu na znacznie niższą temperaturę potrzebną do jego przetopienia, znacząco spada ryzyko poparzenia się podczas obsługi drukarki.
Filament PLA czy ABS?
Wybór tworzywa zależy w dużej mierze od parametrów, jakie powinien posiadać wydrukowany element. Filament PLA jest stosunkowo wytrzymały i posiada wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei wydruki wykonane z ABSu- są zdecydowanie twardsze i dużo lepiej znoszą bezpośrednią ekspozycję na działanie wysokich temperatur dochodzących do 80 stopni Celsjusza.
Co zatem wybrać? Na początek zdecydowanie poleca się sięgnąć po filament PLA. Jeśli jednak drukowane elementy będą stosowane w warunkach przemysłowych lub miejscach bezpośrednio wystawionych na promieniowanie słoneczne, to lepszym wyborem będzie ABS.
Temperatura robocza wymagana przez filament PLA
Jak prawidłowo skonfigurować drukarkę, którą będzie zasilać filament PLA? Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń producenta materiału. Jednak zasadniczo głowica drukarki 3D powinna być rozgrzana do przedziału od 190 °C do 205 °C, a jej łoże do około 55 °C.
Niezbędne będzie także włączenie nawiewu zarówno na hotend, jak i na sam wydruk – w przeciwnym wypadku filament PLA może zacząć „nitkować”, czyli pozostawiać charakterystyczne ślady na drukowanych elementach.