Porady

Poznaj najlepsze rozwiązania wykończenia elewacji domu pasywnego. Co mamy do wyboru?

Poznaj najlepsze rozwiązania wykończenia elewacji domu pasywnego. Co mamy do wyboru?

Jak wiadomo dom pasywny musi odznaczać się doskonałą izolacją termiczną i akustyczną. Nie ma tutaj miejsca na mostki termiczne. Stolarka okienna i drzwiowa musi być zatem starannie wykonana z zastosowaniem odpowiednich profili, a także szyb ograniczających ucieczki ciepła. Istotne znaczenie ma tu również zastosowanie wentylacji mechanicznej, dzięki której możliwy jest odzysk ciepła na poziomie powyżej 90%, co właśnie czyni określony dom budynkiem pasywnym. Dziś zajmiemy się wykończeniem ścian takiego domu i zastanowimy się, jakie rozwiązania się sprawdzą. Niewątpliwie jednym z nich jest kamień naturalny.

Kamień naturalny – na całą elewację czy jedynie fragmenty?

Niewątpliwie wybór materiału do wykończenia elewacji ma bardzo istotne znaczenie z punktu widzenia trwałości, odporności na uszkodzenia, a także czynniki atmosferyczne. Dlatego doskonałym wyborem może być kamień naturalny. Można wybrać formę niewielkich płytek, które są lżejsze, zatem nie obciążą konstrukcji ściany. Lekkie i cieńsze płytki z kamienia naturalnego można przyklejać bezpośrednio na elewację. Z kolei do przytwierdzenia tych większych potrzebne są kotwy mocujące. Kamień naturalny musi być zaimpregnowany, aby posiadał wszystkie najlepsze właściwości i nie pojawiała się na nim pleśń. Doskonałym wyborem będzie kamień naturalny od Klink.pl. Duży wybór asortymentu zapewnia możliwość dobrania odpowiedniego rodzaju i odcienia. Łupek kwarcytowy może stać się elementem dekoracyjnym pod parapetem, a także dookoła okien i drzwi. Świetnie sprawdzi się również na cokół. Tylko od Twojej inwencji zależy czy zdecydujesz się na pokrycie całej elewacji w kamieniu czy jedynie jej fragmentów, w połączeniu z innymi materiałami. Oczywiście pierwsze rozwiązanie znacznie ułatwia utrzymanie elewacji w czystości. Jednak trzeba pamiętać, cze poszczególne elementy będzie trzeba zaimpregnować kolejny raz w ciągu kilku lat. Niemniej jednak znaczną zaletą jest nietuzinkowość takiej elewacji, a także izolacja nie tylko termiczna, ale również akustyczna, jaką gwarantuje użycie kamienia naturalnego.

Wykończenie z drewna – jak je wykonać, aby zapewniona była doskonała izolacja?

Choć drewno wydaje się materiałem nasiąkliwym, to jednak dzięki odpowiedniej impregnacji, a także doborowi właściwych materiałów izolacyjnych i uszczelniających można wykorzystać je do wykończenia elewacji budynku pasywnego. Stosuje się izolację z wełny mineralnej lub wypełnienie pianką poliuretanową. To drugie rozwiązanie jest bardziej rekomendowane. W ten sposób izoluje się również okna i drzwi. Pianka poliuretanowa zapewnia bowiem trwałość i nieprzenikanie zimnego powietrza z zewnątrz, a także zatrzymanie ogrzanego wewnątrz budynku. Cała elewacja z desek może prezentować się efektownie. Do wyboru jest wiele gatunków z dębem i sosną na czele. Można także wybrać jeden z gatunków drewna egzotycznego, jednak taka opcja jest bardziej kosztowna. Odpowiednie zabezpieczenie drewna sprawi, że nie będzie ono nasiąkać, a tym samym wilgoć nie będzie przenikała do wnętrza domu, powodując powstawanie grzybów na ścianie oraz stanu podwyższonej wilgotności. Drewno można również z powodzeniem łączyć z kamieniem naturalnym.

Cegła klinkierowa na elewację – dodatkowe ocieplenie i zmniejszenie ucieczek ciepła

Kolejną propozycją wykończenia domu pasywnego jest wybór cegły klinkierowej. Tu budowa przebiega w systemie trójwarstwowym. Ściana jest zatem znacznie grubsza ze względu na wykorzystanie takiego rodzaju wykończenia elewacji. Oczywiście wszystko musi być bardzo dokładnie obliczone już na etapie projektowania. Wykonanie to również spora sztuka. Niewłaściwe spoinowanie może doprowadzić do gromadzenia się wody wewnątrz jej struktury. Dlatego całość musi zostać wykonana z największą precyzją.

Tynk silikonowy lub silikatowy – zapewni nie nasiąkanie elewacji

Niewątpliwie najbardziej powszechną formą zabezpieczenia i jednoczesnego ozdobienia elewacji jest tynk. Jednak, aby nie trzeba było stosować częstego osuszania, a także odświeżania koloru, najlepiej zdecydować się na silikonowy lub silikatowy. Z tynkiem dobrze komponuje się każdy materiał, zatem przy oknach i drzwiach lub na cokole można zastosować także kamień naturalny. Świetnie sprawdzi się również strukturalny.

Przedstawione przez nas rozwiązania sprawdzą się w budownictwie pasywnym. Tego typu projekty muszą być zaplanowane od A do Z, choćby ze względu na restrykcyjne normy.

Similar Posts