Porady

Czym obcinać brzegi trawnika?

Czym obcinać brzegi trawnika?

Utrzymany w znakomitym stanie trawnik to ozdoba każdego przydomowego ogrodu. Warto zadbać nie tylko o odpowiednią długość źdźbeł, ale również o perfekcyjnie przycięte brzegi, gdyż zagwarantuje to estetyczny wygląd zielonego dywanu oraz usprawni jego późniejszą pielęgnację. Jednym z narzędzi przydatnych w tym procesie jest profesjonalna przycinarka do brzegów trawnika.

Najprostsze metody zazwyczaj nie zawodzą

Wyrównywanie krawędzi trawnika to zajęcie pochłaniające mnóstwo cennego czasu i generujące sporo nerwów. Ciężko uzyskać pożądany efekt przy wykorzystaniu zwykłej kosiarki (głównie z powodu jej gabarytów), dlatego warto sięgnąć po inne rozwiązania. W przypadku ograniczonej powierzchni trawnika wynoszącej maksymalnie do 150 metrów kwadratowych wystarczą ręczne nożyce ogrodowe, za pomocą których szybko i skutecznie wystylizujemy brzegi.

Przy nieco większych płaszczyznach znacznie rozsądniejszym wyborem okażą się nożyce akumulatorowe, pozwalające na cięcie bez używania nadmiernej siły. Ich dodatkową zaletą jest możliwość zamocowania ostrzy o zróżnicowanym przeznaczeniu – np. do formowania krzewów czy usuwania martwych gałęzi z drzew. Kupując konkretne nożyce, zwróćmy uwagę na obecność funkcji regulacji kąta pracy. Ułatwia ona bowiem utrzymanie optymalnej pozycji nadgarstka.

Dedykowany sprzęt to strzał w dziesiątkę

Zdecydowanie najlepszym pomocnikiem jest wspomniana już we wstępie przycinarka do brzegów trawnikawyposażona w szereg udogodnień konstrukcyjnych. Mowa tutaj zwłaszcza o specjalnym ostrzu w kształcie gwiazdy (średnica od 15 do 20 cm), wałku wykonanym z antypoślizgowego tworzywa zapobiegającego zsuwaniu się z darni oraz teleskopowym uchwycie zdejmującym z użytkownika konieczność kucania (co redukuje napięcie pleców, chroniąc kręgosłup przed bólem). Urządzenie skraca źdźbła wyjątkowo gładko i czysto, czyli bez niepotrzebnego szarpania. Tym samym zapewnia idealną kontrolę nad obrysem trawnika, wyraźnie oddzielając go od rabat, ścieżek, krawężników, płytek tarasowych, donic betonowych, a nawet podjazdów garażowych. 

Na rynku znajdziemy zarówno modele ręczne, jak i zasilane energią elektryczną. Te drugie są oczywiście bardziej komfortowe w eksploatacji. 

Alternatywne sposoby

W procesie wyrównywania krawędzi rozległych trawników doskonale sprawdza się też lekka i poręczna podkaszarka żyłkowa, zwana fachowo trymerem. Pozwala ona na efektywne wykańczanie obrzeży, choć nie jest aż tak dokładna jak opisana powyżej przycinarka. Najlepiej postawić na wersję z zamykaną osłoną niwelującą rozrzut ścinek trawy.

Jeszcze inne praktyczne narzędzie to nieskomplikowany szpadel do darni o półokrągłym kształcie, wykonany z hartowanej stali i posiadający długi, aluminiowy trzonek. Umożliwia przejrzyste zaznaczenie granicy przede wszystkim przy skupiskach kwiatowych, ogródkach warzywnych, żywopłotach, pojedynczych krzewach czy drzewkach owocowych. Jak by tego było mało, świetnie nadaje się do wytyczania ścieżek na działce i poszerzania alejek wiodących wzdłuż roślinności.

Similar Posts