Oczyszczacze powietrza, którymi można sterować poprzez smartfona, cieszą się dość dużym zainteresowaniem. Czy rzeczywiście można je uznać za dobre urządzenia i które modele zostały wyposażone w moduł WiFI?
Jaki powinien być dobry oczyszczacz powietrza
Na początek warto przypomnieć najważniejsze cechy, jakimi powinien wyróżniać się dobry oczyszczacz powietrza. Urządzenie to ma przede wszystkim zapewnić wysoką dokładność w walce z najgroźniejszymi zanieczyszczeniami, a to wymaga obecności odpowiednich filtrów i wydajności adekwatnej do powierzchni i wysokości pomieszczenia. Według serwisu Wybierzoczyszczacz najlepszą propozycję stanowią oczyszczacze z filtrem HEPA oraz węglowym, gdyż te dwie technologie razem usuwają niemal 100% największych zagrożeń obecnych w powietrzu. Wydajność oczyszczacza (w najwyższym trybie) powinna być trzykrotnie większa od kubatury pokoju, w którym zostanie on umieszczony.
Cechą wpływającą zarówno na dokładność oczyszczania, jak i na komfort użytkowania, jest tryb automatyczny. Najlepiej, jeśli urządzenie dostosowuje tempo filtracji do stężenia pyłu zawieszonego PM2,5. Wygoda uzależniona jest również od tego, czy oczyszczacz jest łatwy w obsłudze i nie generuje zbyt dużego hałasu.
Oprócz dokładności i komfortu dobry sprzęt jest ekonomiczny, czyli wyróżnia się korzystnym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości oraz niskimi kosztami eksploatacji. Podczas użytkowania oczyszczacza trzeba bowiem będzie co jakiś czas wymienić filtr oraz płacić za pobrany przez niego prąd.
Zalety sterowania poprzez aplikację mobilną
Sterowanie za pośrednictwem aplikacji mobilnej to rozwiązanie, które wpływa korzystnie przede wszystkim na wygodę użytkowników. Pracę oczyszczacza powietrza wyposażonego w moduł WiFi można kontrolować z dowolnego miejsca na ziemi, a więc np. w pracy czy w podróży. W praktyce oznacza to, że da się uruchomić sprzęt przed powrotem do domu, aby w chwili przekroczenia jego progu, powietrze było już wolne od zanieczyszczeń. Rodzice mogą natomiast szybko sprawdzić, czy podczas ich nieobecności dzieci nie wyłączyły oczyszczacza i ewentualnie uruchomić go, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Nie są to jednak wszystkie korzyści wynikające z mobilnego sterowania, ponieważ aplikacje często oferują także szereg ciekawych funkcji. Niekiedy użytkownik może samodzielnie określić stężenie zanieczyszczeń, przy którym uruchomiona zostanie intensywniejsza filtracja, a także ustawić dokładne tempo obrotów wentylatora. Oznacza to niemal płynną regulację prędkości oczyszczania. Zdarza się też, że aplikacja zapewnia dostęp do dokładnych statystyk dotyczących zużycia filtra. Zazwyczaj oczyszczacze oceniają pozostałą żywotność na podstawie samego czasu pracy, bez uwzględnienia jakości filtrowanego powietrza, która ma ogromny wpływ na tempo zapychania filtrów. Niektóre urządzenia sterowane poprzez aplikację są pod tym względem bardziej precyzyjne, choć nie jest to regułą. Możliwości oferowane przez oczyszczacze wyposażone w WiFi są bowiem różne.
Którymi oczyszczaczami można sterować z dowolnego miejsca na ziemi
Sterowanie poprzez smartfona jest możliwe np. w przypadku oczyszczaczy powietrza Xiaomi. Wszystkie urządzenia tej marki wyposażone są w zestaw filtracyjny złożony z filtra wstępnego, węglowego i HEPA. Ich ważną zaletę stanowi też korzystny stosunek ceny do możliwości, a przede wszystkim wydajności oczyszczania.
Za mobilnie sterowane oczyszczacze powietrza LIFAair trzeba zapłacić trochę więcej, ale w zamian otrzymujemy urządzenia, które oprócz pyłu PM2,5 mierzą stężenie LZO i CO2 oraz są wyposażone w filtry wyróżniające się długą żywotnością. Aplikacja bardzo dokładnie oblicza stopień ich wyeksploatowania.
Sterowanie poprzez aplikację mobilną jest możliwe także m.in. w przypadku niektórych oczyszczaczy powietrza marek Philips i Blueair. Wybór jest zatem znacznie węższy niż w przypadku oczyszczaczy bez WiFi, ale nie oznacza to, że wielbiciele mobilnych urządzeń nie mają z czego wybierać.
Podsumowanie
Korzyści wynikające z mobilnego sterowania oczyszczaczem powietrza nie ograniczają się do możliwości kontroli pracy z dowolnego miejsca na ziemi. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że funkcje dostępne w aplikacjach są różne, więc nie każdy sprzęt wyposażony w moduł WiFi stanowi równie ciekawą propozycję. Trzeba również pamiętać o tym, że to nie sposób sterowania decyduje o skuteczności oczyszczacza, która zawsze powinna stać na pierwszym miejscu. Nie mówi on także niczego na temat kosztów eksploatacji i nie jest jedynym wyznacznikiem komfortu użytkowania. Warto zatem podjąć ostateczną decyzję dopiero po zapoznaniu się ze wszystkimi cechami urządzenia.