Porady

Dachówka ceramiczna i betonowa. Porównanie

Dachówka ceramiczna i betonowa. Porównanie

Dachówka ceramiczna to najbardziej tradycyjne rozwiązanie w zakresie pokryć dachowych. Nie da się ukryć, iż wielowiekowa tradycja dodaje temu materiałowi prestiżu. Z kolei dachówka betonowa stanowi stosunkowo nową propozycję producentów pokryć dachowych, która już zdążyła zdobyć ogromną popularność jako alternatywa dla dachówki ceramicznej. Czym dokładnie charakteryzują się oba te pokryć dachowych?

Trwałość i komfort użytkowania

Bez wątpienia najważniejszą cechą każdego dachu jest jego szczelność. Dobre pokrycie dachowe powinno chronić budynek przed opadami atmosferycznymi, wiatrem i hałasem. Musi być więc odporne i wytrzymałe. Dobrymi parametrami technicznymi mogą poszczycić się zarówno dachówki ceramiczne, jak i betonowe. Szacuje się, że te pierwsze mogą przetrwać nawet 100 lat. Na oba rodzaje materiałów, które są mrozo- oraz ognioodporne, producenci przyznają wieloletnie gwarancje. Nie zaszkodzi im promieniowanie słoneczne, opady gradu, śniegu i deszczu, a także zmienne temperatury. Dobry dach musi również tworzyć przyjazny mikroklimat we wnętrzach. Tu na szczególną uwagę zasługują tradycyjnie produkowane dachówki ceramiczne, które zapewniają wyjątkowo dobry stopień wentylacji oraz izolacji cieplnej. Brak sztucznych i szkodliwych substancji w pokryciu dachowym sprawia dodatkowo, iż cała konstrukcja jest ekologiczna.

Estetyka dachu

Zanim jednak zapoznamy się z walorami użytkowymi danego pokrycia dachowego, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na jego wygląd. Nie da się ukryć, iż walory estetyczne stanowią jedną z największych zalet pokryć ceramicznych. Dachówki tego typu dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, od tradycyjnego odcienia cegły, aż po ciemniejsze brązy. Do tego dochodzi bogactwo kształtów i wykończeń, np. poprzez angobowanie czy glazurowanie. Jak się jednak okazuje, dachówki betonowe pod względem walorów estetycznych wcale nie ustępują swoim ceramicznym odpowiednikom. Nowoczesne materiały tego rodzaju, które znajdziemy np. w ofercie Hurtowni Pokryć Dachowych Dachlux, zaskakują żywą i trwałą kolorystyką oraz ciekawym wzornictwem.

Koszt materiałów

Cena to niewątpliwie jedno z podstawowych kryteriów, jakimi kierujemy się przy wyborze materiałów budowlanych. Nie inaczej jest w przypadku pokryć dachowych, gdzie do ceny zakupu samych dachówek musimy również doliczyć koszt ich montażu. Ten będzie zbliżony w przypadku ciężkich pokryć, do których zaliczamy dachówki ceramiczne i betonowe. Jeśli jednak chodzi o koszt samego materiału, to więcej zapłacimy za tradycyjną dachówkę ceramiczną. Asortyment pokryć dachowych jest jednak na tyle szeroki, że każdy powinien znaleźć optymalne rozwiązanie.

Similar Posts