Porady

Nornica ruda – oczarowujący mieszkaniec naszego ogrodu!

Nornica ruda to ssak z rodziny chomikowatych, który często powoduje zniszczenia w naszych ogrodach. Nic więc dziwnego, że chcemy jak najszybciej pozbyć się tego zwierzaka ze swojego otoczenia! Co jedzą nornice rude? Jak można je zwalczyć?

Kilka słów o nornicy rudej

Warto zauważyć, że nornica jest ssakiem bardzo często bytującym w ogrodach. Jak wygląda to zwierzę? Okazuje się, że nornica ruda jest bardzo mała – waży ok. 10-38 gramów. Ma zaostrzony pyszczek i wąsy, a jej oczy i uszy są duże. Futerko nornicy ma odcień rudawy, co wiąże się z nazwą ssaka. Z kolei brzuch i boki ssaka przybierają szary kolor. Z wyglądu przypomina mysz, dlatego na pierwszy rzut oka trudno jest je rozróżnić.

Dieta nornicy rudej

Co jedzą nornice rude? Zazwyczaj sięgają po pokarmy roślinne i zwierzęce. Faktem jest, że ich dieta jest zależna od pór roku. Przykładowo jesienią nornice jedzą owoce, nasiona i części roślin zielonych. Z kolei wiosną sięgają po produkty roślinne typu liście, nasiona, porosty, zioła i pąki drzew. Przed zimą nornica ruda gromadzi zapasy, które opierają się między innymi na nasionach. 

Jak zwalczyć nornice rude?

Jak zwalczyć nornice znajdujące się w ogrodzie? Na szczęście to zadanie nie powinno nam sprawić większych trudności. Najskuteczniejszą metodą w tym wypadku jest gazowanie nornic z użyciem fosforowodoru. To toksyczny gaz, który z powodzeniem zwalcza zarówno nornice, jak i krety. Zazwyczaj występuje w postaci tabletek wydzielających fosforowodór, dzięki czemu bardzo szybko pozbędziemy się nornic z ogrodu. 

Jeśli nie wiemy, jak samodzielnie zabrać się za zwalczanie nornic rudych, możemy skorzystać z z profesjonalnej pomocy. Na rynku znajdziemy doświadczone firmy, które specjalizują się w zwalczaniu szkodliwych zwierząt w ogrodach i na posesjach. Korzystają one z nowoczesnych metod usuwania szkodników, zapewniających wysoką skuteczność i niezawodność! Gdy tylko zauważymy nornice w ogródku, trzeba jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. 

Similar Posts