Porady

Jaki materiał na zasłony?

Jaki materiał na zasłony?

Zasłony stanowią kluczową dekorację wnętrza domu lub mieszkania. Świetnie przystrajają salon, sypialnię, gabinet, a nawet kuchnię. Zresztą nie tylko pełnią funkcję ozdobną, ale jednocześnie pozwalają nam się schować przed wścibskim okiem sąsiadów i letnimi promieniami słonecznymi. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie – jakie tkaniny zasłonowe warto wybrać? Które sprawdzą się lepiej, a które nieco gorzej?

Dlaczego wybór tkanin zasłonowych jest ważny?

Tkaniny zasłonowe mają ogromne znaczenie. Od nich zależy czy zasłony będą przepuszczały światło, czy też je zatrzymają, czy będą ciężkie i odporne na podmuchy wiatru, czy też trudno będzie je utrzymać w jednym miejscu w wietrzny dzień. Z kolei ich tekstura może lepiej lub gorzej pasować do wystroju danego wnętrza. W sklepach znajdziemy różnorodny wybór materiałów – od weluru, przez poliester, aż po tiul, szyfon, bawełnę, len i aksamit. No ale który z nich będzie najlepszy? W tym zakresie należy przestrzegać kilku, podstawowych zasad.

Tkaniny zasłonowe – jak wybrać?

Decydując się na określone tkaniny zasłonowe, powinniśmy przede wszystkim zadać sobie pytanie – jakie warunki panują w danym wnętrzu oraz jakie są nasze oczekiwania. Ważne jest to, jak sobie wyobrażamy nasze zasłony – jakie mają pełnić funkcje i jak konkretnie mają wyglądać. W mniejszych pomieszczeniach sprawdzają się raczej lekkie i zwiewne tkaniny. Być może warto postawić na jakiś kolorystyczny lub kwiatowy akcent. Z kolei w większych pokojach mamy pełną swobodę – równie dobrze sprawdzi się delikatny tiul, jak i ciężki welur. Jeżeli natomiast zależy Ci, aby odgrodzić się od sąsiadów i jednocześnie zapewnić pomieszczeniu odpowiednią barierę przed promieniami słońca, warto zdecydować się na cięższe zasłony, chociażby z poliestru. Dobierając optymalną grubość zasłony musisz zwrócić szczególną uwagę na jej gramaturę. Tkaniny zasłonowe o wyższej gramaturze są grubsze i cięższe.

Tkaniny zasłonowe do zadań specjalnych

Ostatnio niezwykle popularnym rozwiązaniem są zasłony z poliestru. Ten materiał ma wiele zalet. Przede wszystkim jest stosunkowo tani, a do tego łatwy w pielęgnacji, niegniotący się i niepłowiejący. Poliester cechuje również wysoka odporność na uszkodzenia i niezmienność materiału nawet przy częstym praniu. Dodatkowo poliester może pełnić nie tylko dekoracyjną funkcję. Ze względu na dość dużą gęstość tego materiału, idealnie chroni pomieszczenie przed promieniami słonecznymi, a przy okazji przed zbyt zainteresowanymi naszym życiem sąsiadami.

Similar Posts