Porady

Jak wybrać idealny materac i w końcu dobrze się wyspać?

Jak wybrać idealny materac i w końcu dobrze się wyspać?

Wybór idealnego materaca to bardzo trudne zadanie. Na wybranym materacu spędzimy wiele godzin w ciągu najbliższych lat. Dlatego też powinien być on odpowiednio dobrany. Chcesz się dobrze wyspać, prawda? Pomyśl sobie, jak miło jest obudzić się z uśmiechem na ustach, bez bólu pleców. Z właściwie dobranym materacem jest to możliwe! Jego odpowiednia twardość oraz typ zagwarantuje Ci zdrowy i komfortowy sen.

Idealny materac do łóżka – czyli jaki?

Materace są różne. Na rynku dostępne są modele piankowe, termoplastyczne, sprężynowe, a do tego twardość materaca różni się pomiędzy poszczególnymi modelami. Samemu można się w tym pogubić. Źle dobrany materac może nasilać bóle stawów, pleców, a także powodować drętwienie kończyn i w efekcie prowadzić do permanentnego niewyspania. Dlatego też powinieneś zadbać o to, by materac był dopasowany do Ciebie. Jak zatem znaleźć ten właściwy?

Materac do łóżka – jaki wybrać?

Uniwersalny materac, który spełni oczekiwania wszystkich, nie istnieje. Spokojnie, nie musisz chodzić od sklepu do sklepu i kłaść się na każdym materacu, by znaleźć ten najwygodniejszy. To zabrałoby sporo czasu. Możesz dobrać idealny materac o wiele łatwiej i szybciej. Musisz tylko wiedzieć o kilku rzeczach. 

Materac powinien być dobrany do budowy ciała, wagi oraz osobistych preferencji. Niektóre osoby lubią spać na twardych materacach, a inne wysypiają się najlepiej na miękkich. Materac, który polecają Ci bliscy, może okazać się bardzo niewygodny w Twoim przypadku. Jeśli budzisz się z bólem pleców, albo drętwieją Ci kończyny – materac nie jest dla Ciebie odpowiedni. 

Odpowiednia twardość materaca

Największe znaczenie ma odpowiednia twardość materaca. Jak ją znaleźć? Jest ona oznaczana literą „H”, od angielskiego hardness, czyli właśnie twardość. Cyfry od 1 do 5 oznaczają poziom twardości, przy czym materac oznaczony H1 jest najbardziej miękki. Oznaczenia, które możesz znaleźć podczas poszukiwań materaca idealnego to:

 • H1 – przeznaczony dla osób o wadze do 60 kg. Jest to najbardziej miękki materac, który sprawdzi się dla nastolatków oraz drobniejszych dorosłych.
 • H2 – idealny dla osób o wadze z przedziału 50-80 kg.
 • H3 – czyli średnio twardy materac dopasowany do osób o wadze 80-100 kg.
 • H4 – twardy materac, który przeznaczony jest dla nieco cięższych osób, które przekraczają wagę 100 kg.
 • H5 – najtwardszy materac, jaki jest dostępny na rynku.

Materac powinien być dobrany do wagi użytkownika. Należy jednak pamiętać także o własnych preferencjach. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do spania na twardym materacu, a Twoja waga na taki wskazuje – przemyśl wybór odrobinę bardziej miękkiego. 

Jaki rodzaj materaca jest najlepszy?

Na rynku dostępne są różne rodzaje materacy. W ofercie FDM (Fabryka Dobrych Materacy) możesz znaleźć takie modele materacy, jak:

 • piankowe,
 • kokosowe,
 • bonellowe,
 • z gryką,
 • micropocketowe,
 • termoplastyczne,
 • multipocketowe,
 • lateksowe,
 • kieszeniowe,
 • hybrydowe (mieszane)

Każdy z tych modeli wyróżnia się innymi cechami. Materace piankowe potrafią dopasować się do kształtu ciała. Model multipocket jest idealny dla par, ponieważ materac ten nie ugina się pod wpływem ciężaru ważącej więcej osoby. Lateksowe materace sprawdzają się świetnie w przypadku alergików. Z kolei te wypełnione gryką mają właściwości prozdrowotne, a kokosowe zapewniają swobodny przepływ powietrza. 

Jeśli nie wiesz, jaki materac wybrać, możesz skontaktować się z doradcą z FDM.pl, a on wybierze najlepszy rodzaj materaca dopasowany do Twoich potrzeb. Warto z tego skorzystać, ponieważ sklep oferuje darmową wysyłkę. Materac Ci nie odpowiada? Możesz go zwrócić do 30 dni od dnia zakupu.

Pamiętaj, że dobrze dobrany materac zapewni Ci najbardziej komfortowy sen, a rano obudzisz się wypoczęty!

Similar Posts