Zakup łóżka to niemała inwestycja, dlatego wymaga dokładnego przemyślenia i weryfikacji wszystkich zalet i wad poszczególnych modeli. Podczas poszukiwań, szczególnie w salonach stacjonarnych, naszą uwagę mogą zwrócić łóżka kontynentalne. Nic dziwnego – ich konstrukcja prezentuje się iście… królewsko. Między innymi z tego powodu możemy je znaleźć na przykład w pięciogwiazdkowych hotelach. Czy rzeczywiście są tak wygodne i czy warto zainwestować w ich zakup? Jakie łóżko wybrać – kontynentalne czy klasyczne drewniane?
Czym wyróżniają się łóżka kontynentalne?
Jeśli ustawimy obok siebie łóżko kontynentalne i zwykłe, od razu rzuci nam się w oczy różnica wysokości. Wynika ona z całkowicie odmiennej konstrukcji. W tradycyjnym modelu materac umieszczamy bezpośrednio na stelażu. Łóżka kontynentalne natomiast składają się z trzech elementów: skrzyni, wbudowanego materaca głównego oraz toppera, dzięki czemu wysokość od podłogi do materaca może wynosić nawet około 50-60 cm. Czym dokładniej są te poszczególne elementy konstrukcji?
1. Skrzynia – w zależności od modelu, może być to wolna przestrzeń do przechowywania np. pościeli. Niektóre modele są wyposażone w szuflady, które są znacznie wygodniejsze w obsłudze niż te z pojemnikiem otwieranym od góry. Czasem tę warstwę wypełnia materac sprężynowy.
2. Materac główny – w większości współczesnych modeli dokupujemy go samodzielnie. Dzięki temu mamy możliwość dobrania go do własnych potrzeb i preferencji. Jeśli skrzynia stanowi pustą przestrzeń do przechowywania pościeli, to tutaj znajduje się materac sprężynowy.
3. Topper – to tak zwany materac nawierzchniowy. Jest to rodzaj nakładki, która chroni łóżko przed zabrudzeniami. Podobnie jak klasyczny materac, posiada właściwości zależne od rodzaju komponentu.
Cechą charakterystyczną łóżka kontynentalnego bywa także brak ramy po bokach, przez co wszystkie elementy łóżka są widoczne.
Zalety i wady łóżek kontynentalnych
Najistotniejszą zaletą łóżek kontynentalnych jest wygoda, którą zapewniają. Warstwa dwóch materacy i toppera gwarantują niezwykły komfort snu. Ponadto wysokość modeli kontynentalnych znacznie ułatwia wstawanie z łóżka – jest to szczególnie istotne w przypadku osób starszych lub kobiet w ciąży. Wpływa to także na komfort np. podczas ścielenia łóżka.
Niewątpliwym atutem jest aspekt estetyczny. Łóżka sypialniane z ramą kontynentalną prezentują się po prostu niezwykle ekskluzywnie i dostojnie. Ponadto, dzięki temu, że zamiast ramy występuje skrzynia, materac jest równomiernie podparty, co z kolei przekłada się na bardzo dużą stabilność. Taka budowa sprawia również, że łóżko jest bardziej wytrzymałe.
Modele kontynentalne mają zwykle charakterystyczny, rozbudowany zagłówek. Pozwala to wygodnie podeprzeć plecy np. podczas czytania książki czy korzystania z laptopa. Łóżka kontynentalne, których dolną część stanowi pojemnik czy szuflady, to również dodatkowe miejsce na organizację pościeli lub innych sypialnianych dodatków.
Spośród głównych wad łóżek kontynentalnych jest ich masywna, wręcz toporna budowa. Sprawia to, że łóżko kontynentalne nie pasuje do wielu stylów wnętrzarskich. Istotną wadą jest też wysoka cena. Jeżeli materac jest wbudowany w ramę, problemem może być również jego wymiana. W takim przypadku po zużyciu lub np. zmianie naszych preferencji co do stopnia twardości czasem koniecznym może okazać się wymiana całego łóżka.
Łóżko kontynentalne czy zwykłe? Które wybrać?
Łóżko kontynentalne jest niezwykle wygodne i luksusowe, zatem z pewnością zapewni Ci niezwykle regeneracyjny sen. W dużych sypialniach będzie wyglądało znacznie lepiej od klasycznego modelu – duży gabaryt sprawi, że nie „zginie” wśród innych elementów wnętrza.
Jeśli materac główny oraz topper można wybrać samodzielnie, łóżko kontynentalne będzie dobrym wyborem praktycznie dla każdego. Oprócz tego, w porównaniu do zwykłego łóżka tapicerowanego, model kontynentalny będzie znacznie bardziej wytrzymały. Jeżeli potrzebujesz materaca o specjalistycznych właściwościach (np. ortopedycznego), pamiętaj o sprawdzeniu, czy zachowa on swoje właściwości w połączeniu z modelem sprężynowym, który w łóżku kontynentalnym będzie znajdował się pod nim.