Porady

Nogi meblowe – jakie są ich rodzaje? Które z nich warto wybrać?

Nogi meblowe – jakie są ich rodzaje? Które z nich warto wybrać?

Aranżacja wnętrza powinna być dobrze przemyślana, by na późniejszym etapie użytkowania pomieszczenia uniknąć ewentualnych awarii, uszkodzeń i zniszczeń. Nóżki, podobnie jak inne elementy meblowe, różnią się między sobą zastosowanymi materiałami, formą, wykończeniem i funkcjonalnością. Które z nich są najbardziej solidne? Jakie nogi meblowe wybrać do konkretnej aranżacji?

Nogi meblowe drewniane – jakie mają zalety?

Drewniane nóżki meblowe mają unikalny wygląd wynikający z widocznego usłojenia, którego nie da się odwzorować. Ich estetyka doskonale pasuje do założeń rustykalnej stylizacji, stawiającej przede wszystkim na naturalność – zarówno pod względem materiału, jak i kolorystyki. Do produkcji drewnianych nóg często stosuje się dąb ze względu na jego twardość oraz wytrzymałość. Dębowe elementy są również odporne na działanie szkodników, a ich wariantywność kolorystyczna pozwala na dobranie modelu najlepiej pasującego do mebli. Wśród gatunków drewna, z których wykonuje się nóżki do mebli, na dużą uwagę zasługuje mahoń o średniej twardości. Ma on charakterystyczną, brunatnoczerwoną barwę, stanowiącą świetny kontrast dla jasnych mebli bądź dopełnienie wyrazistych elementów wyposażenia. Mahoń cieszy się dużą popularnością w nietypowych aranżacjach, utrzymanych m.in. w estetyce biedermeier. Cenią go również właściciele ekskluzywnych mieszkań wypełnionych luksusowymi meblami i dekoracjami. Poza liściastymi drewnami, nogi meblowe wykonuje się również z odmian iglastych. Może to być sosna, jodła bądź świerk. Każde z nich prezentuje się oryginalnie i elegancko zarazem. Drewniane nogi mogą być podporą dla różnorodnych mebli – szafek kuchennych, biurek, komód salonowych, barków, szafek RTV, foteli itp. Bardzo często mają one nietypowe kształty, stanowiąc tym samym element dekoracyjny aranżacji. 

Noga z tworzywa sztucznego – czym się charakteryzuje?

Elementy wykonane z tworzywa, którego głównym składnikiem są polimery,są znacznie tańsze od produktów wykonanych z naturalnego surowca. Nie wymagają one również specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Tworzywo sztuczne pomimo swojej niskiej ceny, ma bardzo dobrą jakość. Jest ono wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych takich jak wilgoć, zmiany temperatur oraz promienie słoneczne. Nogi wykonane z tworzywa wielocząsteczkowego mogą mieć różnorodną kolorystykę i formę, co ułatwia ich adaptację do klasycznego bądź nowoczesnego wystroju. Maksymalne obciążenie tworzywa sztucznego jest większe niż drewna, dlatego często stosuje się je np. przy produkcji masywnych, dużych szaf przeznaczonych do aranżacji sypialni bądź garderoby.

Nóżki do mebli wykonane z metalu

Metal, ze względu na swoją surowość, stanowi znak rozpoznawczy industrialnych aranżacji. Jest on wytrzymały, odporny i twardy, dzięki czemu nogi wykonane z tego tworzywa mogą znosić duże obciążenie. Metalowe elementy, pomimo swojej prostoty, mają atrakcyjny design. Łatwość obróbki metalu pozwala na wyprodukowanie nóżek o różnych kształtach. Cienkie i długie konstrukcje stanowią podpory dla blatów roboczych, łączących kuchnię z jadalnią. Ich minimalistyczna forma sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne. Masywne nogi meblowe wykorzystuje się natomiast przy dużych stołach. Standardowe, prostopadłe względem blatu konstrukcje często zastępowane są połączeniami krzyżowymi. Rozwiązanie to stanowi przełamanie aranżacji wypełnionej meblami o geometrycznej kubaturze, np. utrzymanej w stylu industrialnym.

Jakie nogi meblowe wybrać?

Zastanawiając się nad kupnem odpowiednich nóżek, warto wziąć pod uwagę ich obciążenie oraz wysokość. W przypadku mebli tapicerowanych, np. narożników, idealnym rozwiązaniem są niskie podpory o dużej wytrzymałości gwarantującej stabilność i przyczepność. Jest to szczególnie istotne przy podłodze wykonanej z drewna, gdyż przesuwająca się po jej powierzchni kanapa może powodować widoczne zarysowania. Niskie i wytrzymałe nóżki do mebli spełnią swoją funkcję również w komodach sypialnianych i łazienkowych. W przypadku mebli z ostrymi krawędziami można zdecydować się na okrągłe podpory. Uzyskany kontrast form sprawi, że cała aranżacja stanie się atrakcyjna i urozmaicona. Do dużej szafki można również zakupić smukłe, wyższe nóżki. Dzięki nim mebel zyska lekkość, nie przytłaczając tym samym innych elementów wyposażenia.

Nóżki meblowe jako element dekoracyjny?

Nóżki meblowe w wielu aranżacjach pełnią funkcję dekoracyjną. Bardzo często zamiast jednolitych kolorystycznie podstaw wykorzystuje się wykończenia wzbogacone wzorami. Są one świetnym dopełnieniem aranżacji glamour, w której każdy element zachwyca oryginalnym wyglądem. Drewniane nóżki do mebli, przypominające swoim kształtem literę S, to absolutny must-have wytwornych i eleganckich wnętrz w stylu retro. Nawiązują one do wnętrz pałacowych i bogatych kamienic, wprowadzając do wnętrza odrobinę nostalgii. Ich oryginalna forma z unikalną fakturą drewna sprawia, że tradycyjna aranżacja staje się jedyna w swoim rodzaju. To idealne rozwiązanie dla osób, które wykorzystują panujące trendy do stworzenia własnej przestrzeni mieszkalnej.

 

Nóżki do mebli różnią się między sobą wykończeniem, kształtem, kolorem i materiałem. Warto pamiętać, by dopasować je do wielkości i rodzaju mebla. Duże znaczenie mają również własne upodobania estetyczne.

Similar Posts