Porady

Jaki powinien być żyrandol do przedpokoju?

Jaki powinien być żyrandol do przedpokoju?

Lampy sufitowe w przedpokoju pełnią bardzo ważną rolę. Są one ogólnym źródłem światła we wnętrzu, które zazwyczaj nie ma dostępu do okna i naturalnego światła słonecznego. Ich wybór jest więc bardzo ważny, ponieważ znacząco wpłynie na praktyczność, funkcjonalność, a także estetykę wnętrza. Zobacz, jakie lampy sufitowe do przedpokoju są teraz najpopularniejsze i czym się kierować przy ich wyborze.

Jaką rolę pełni oświetlenie sufitowe w przedpokoju?

Planowanie oświetlenia w przedpokoju warto rozpocząć od wyboru głównego punktu świetlnego. – zazwyczaj jest to lampa sufitowa. Montowana jest ona i w małych i dużych korytarzach. jej rolą jest skutecznie rozjaśnić każdy kąt pomieszczenia, a także podkreślić zalety i ukryć jego wady. Z racji tego, że lampy sufitowe do przedpokoju montuje się na samym środku wnętrza, to od razu zwracają one na siebie uwagę. Nie ma więc wątpliwości, że ich design jest bardzo ważny. Jak go więc wybrać? Najlepiej dopasowując do pozostałych elementów wystroju. W przedpokoju skandynawskim idealne lampy sufitowe to te wykonane z naturalnych materiałów np. z drewnianymi elementami lub kloszami z wikliny lub rattanu. We wnętrzach industrialnych sprawdzą się lampy nawiązujące do stylistyki pofabrycznych elementów, bez kloszy, odrutowane, a nawet z gołymi żarówkami. Szklane, delikatne klosze barwione lub transparentne są domeną lamp sufitowych do przedpokoju w stylu klasycznym, natomiast najbardziej zdobne są żyrandole, królujące w korytarzach glamour. Ozdobione kryształkami czy mieniącymi się sztucznymi brylancikami dodają elegancji, szyku i blichtru.

Na co zwrócić uwagę wybierając lampy sufitowe do przedpokoju?

Wybór odpowiedniej lampy sufitowej do przedpokoju nie jest łatwy. Zazwyczaj decyzję podejmujemy sercem i oczami, tymczasem oświetlenie w przypadku przede wszystkim powinno być praktyczne.  Błędem, z którym często może się spotkać, jest niedopasowanie żyrandola do wielkości pomieszczenia. Zbyt duży i zdobny nie sprawdzi się na małej przestrzeni – będzie ją, przytłaczać i optycznie zmniejszać. Niewskazane jest również montowanie w dużych przedpokojach małych lamp sufitowych – nie tylko zginą one na dużej przestrzeni, ale i nie doświetlą jej odpowiednio. W zakresie wymiarów pod uwagę należy wziąć również długość linki montażowej. Najlepiej postawić na lampy sufitowe do przedpokoju dające możliwość jej regulacji. Jest to o tyle ważne, że jeśli oprawa zawiśnie na zbyt długiej lince, to o żyrandol będzie się zawadzać głową.

Jedna czy dwie – ile lamp zawiesić w przedpokoju?

Klasycznie we wnętrzu wiesza się jedną lampę sufitową, która znajduje się na środku pomieszczenia. Przy urządzaniu przedpokoju może się jednak okazać, że będzie ona niewystarczająca. Takie ryzyko pojawia się w przypadku długich, ale wąskich korytarzy. W nich wskazane jest zamontowanie więcej niż jednego źródła światła. Lampy sufitowe mogą zawisnąć na początku i na końcu holu, a dodatkowo być wspierane przez kinkiety, lampy podłogowe czy nocne. Punktowe oświetlenie najlepiej jest umieścić w strategicznych częściach przedpokoju np. po obydwóch stronach lustra czy nad szafką na buty.

Similar Posts