Porady

Dom w stylu skandynawskim

Dom w stylu skandynawskim

Chyba nie ma częściej powtarzanego hasła w branży wnętrzarskiej niż styl skandynawski. Trend, który jest obecny od dziesięcioleci, pojawia się w mieszkaniach, restauracjach biurach i apartamentach – czyli wszędzie tam, gdzie chcemy stworzyć przyjazną, estetyczną i funkcjonalną aranżację. W efekcie stawiamy na białe ściany, naturalne drewno, proste formy i skandynawskie dodatki, które ocieplają przestrzeń. Tu znaleźć można szereg bardzo różnych propozycji, które świetnie można dopasować do indywidualnych potrzeb.

Piękne i funkcjonalne

Takie właśnie są skandynawskie dodatki. Nieco łagodzą surowość wnętrz, a także sprawiają, że można im nadać bardzo indywidualny i nieszablonowy charakter. W pewien sposób to właśnie one czynią mieszkanie przytulnym i dlatego nie warto z nich rezygnować, choć trzeba oczywiście umiejętnie łączyć. Skandynawskie dodatki mogą odmienić każdą przestrzeń. Łączą walory estetyczne oraz funkcjonalne z prostotą, ale muszą być lekkie i nie mogą przytłoczyć aranżacji. Nie muszą być jednak poważne, bo w modzie są skandynawskie dodatki zabawne, wykorzystujące ikony popkultury czy też modną typografię lub atrakcyjne desenie. Zazwyczaj oczywiście sięgamy po jasne barwy takie jak biel, błękit czy odcienie szarości. Są one świetnym tłem dla czerni, czerwieni i innych barw. Modne są tkaniny o grubym splocie lub w paski. Poza tym sprawdzają się świetnie motywy roślinne – zarówno te subtelne, jak i modne, energetyczne, duże, egzotyczne liście. Z drugiej strony wśród skandynawskich dodatków pojawiają się również obrazy czy plakaty, które ukazują nieco mroczną i tajemniczą stronę natury. Na ścianach mogą pojawić się na przykład zamglone lasy czy też pejzaże rodem z powieści grozy.

Mieszkanie w dobrym stylu

Świetnie sprawdzają się skandynawskie dodatki, które wykorzystują szkło, ceramikę, naturalne lub bielone drewno. Rewelacyjnie łączą się one z bardzo różnymi elementami, a tym samym tworzą klimat, o jakim marzymy. Ma być przytulnie i dość uniwersalnie, choć oczywiście można również puścić wodze fantazji, by swobodnie czuć się w salonie, sypialni czy też w jadalni. Zainwestuj w poduszki, narzuty, świeczki i lampy. To one sprawiają, że wnętrze staje się ciekawe, przyjazne i piękne. W każdym wariancie należy zadbać o pewnego rodzaju harmonię, nawet wtedy gdy łączy się elementy nowoczesne z rustykalnymi. Takie zestawy cieszą się dużym powodzeniem, szczególnie że miłośnicy skandi bardzo często decydują się na renowację starych mebli czy też ozdób. Nie zawsze też to odświeżenie wygląda perfekcyjnie, ale właśnie o tego typu eksperymenty i naturalne połączenia najbardziej chodzi. Poza tym naturalne tło będzie idealną bazą dla wszystkich wzorów i barw.

Similar Posts