Porady

Co warto wiedzieć przed zakupem ukośnicy? Wymieniamy 4 kluczowe parametry

Co warto wiedzieć przed zakupem ukośnicy? Wymieniamy 4 kluczowe parametry

Remont domu, prace budowlane, ogrodowe, a może profesjonalne zadania do wykonania w prowadzonym warsztacie? W wielu sytuacjach potrzebna Ci będzie solidna ukośnica. Tego rodzaju elektro sprzęt pozwala na precyzyjne, swobodne cięcie różnych materiałów, pod różnym kątem. Tam, gdzie standardowa pilarka stołowa nie daje rady, tam z pewnością poradzi sobie właśnie ukośnica. Narzędzia w tej kategorii produktów nie należą do tanich, jednak zakup może okazać się naprawdę udaną inwestycją. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając ukośnicę.

Precyzyjne cięcie zwłaszcza długich i szerokich elementów z drewna, aluminium lub tworzyw sztucznych – do tego właśnie służy ukośnica, nazywana także kapówką, piłą ukosową lub piłą ukośną. Jeśli zależy Ci na precyzji cięcia pod dowolnym kątem, a do obróbki masz długie i/lub szerokie elementy konstrukcyjne, budowalne lub wykończeniowe, ten sprzęt zdecydowanie zda egzamin. Na rynku znajdziesz rozwiązania dedykowane zarówno domowym majsterkowiczom, jak i zaawansowane urządzenia przeznaczone dla najbardziej wymagających fachowców. Ceny ukośnic wahają się od kilkuset złotych do nawet 6 tys. złotych. Zaawansowane modele w cenie powyżej 10 tys. sprawdzają się w najbardziej intensywnym użytkowaniu profesjonalnym. Nie musisz jednak wydawać dużej sumy, aby nabyć naprawdę wysokiej klasy sprzęt. Ważne, aby podczas zakupu zwrócić uwagę na kilka elementów, które będą gwarancją satysfakcjonującego wyboru.

1. Niska waga sprzętu

Ukośnica, jak każde narzędzie w Twoich rękach, powinna być wygodna, zarówno w użytkowaniu, jak i w transporcie, czy przechowywaniu. Stąd też warto sprawdzić, jaką wagę ma sprzęt, którym jesteś zainteresowany. Przykładem może być tutaj ukośnica Metabo, model KGS 305 M o wadze 19,6 kg. To lekki, kompaktowy sprzęt, którego rozmiary pozwalają na wygodny transport w jednej ręce. Takie rozwiązania w wielu przypadkach maja ogromne znaczenie. Podobnie, jak wiertarko – wkrętarka o wadze niespełna 2 kg, jaką znaleźliśmy na https://seger.pl/4442-kompaktowa-wiertarko-wkretarka-dewalt-dcd780m2-xr-li-ion-18v-2x-40ah, tak i ukośnica o odpowiedniej wadze i rozmiarach zapewni po prostu większy komfort pracy.

2. Posuw- możliwość cięcia dłuższych elementów

Na https://seger.pl/c/60/ukosnice-pily-elektryczne-elektronarzedzia.html znaleźliśmy interesującą ofertę ukośnic, w tym modele z posuwem. To kolejny ważny element, na który warto zwrócić uwagę. Dzięki posuwowi możliwe jest cięcie materiałów o większej długości, np. paneli, słupków ogrodowych, czy elementów ogrodzenia bądź bramy. Posuw stabilizuje i usztywnia materiał.

3. Praca pod różnym kątem 

Ukośnica pozwala na obróbkę materiału w przekroju kątowym, pracując od kąta 45 stopni do 90 stopni. Różne modele oferują tutaj różny zakres regulacji talerza obrotowego oraz brzeszczotu. Można wybrać również z pośród sprzętu pracującego jedynie jednostronnie, jak i wykonującego prace dwustronnie.

4. Odchylenie i ostrza

Ostrza określają głębokość i wysokość cięcia. Możemy je dopasować także pod konkretny rodzaj materiału, np. drewno miękkie lub twarde. Tutaj trzeba będzie jednak zaopatrzyć się w dodatkowy komplet ostrzy, choć te w które ukośnica jest wyposażona z reguły bardzo dobrze spełniają swoje zadanie.

Funkcja odchylenia umożliwia cięcie dwóch kątów jednocześnie, co przydaje się m.in. podczas wykonywania bardziej skomplikowanych prac meblarskich.

Similar Posts