Porady

Okna drewniane vs okna plastikowe – które wybrać?

Okna drewniane vs okna plastikowe – które wybrać?

Wielu inwestorów planujących zakup stolarki okiennej do swojego domu zastanawia się, czy wybrać okna drewniane, czy plastikowe. Nie można jednoznacznie wskazać, które lepiej się sprawdzą, ponieważ zależy to od potrzeb, preferencji i gustu każdego klienta. Pomocą w podjęciu decyzji z pewnością będzie jednak analiza plusów i minusów obu rodzajów okien.

Okna plastikowe kontra okna drewniane – ceny

Dla wielu inwestorów, szczególnie tych potrzebujących okien do całego domu, jednym z najważniejszych czynników, mających wpływ na wybór ich rodzaju, jest cena. Jeśli porównany wysokość kosztów zakupu okien drewnianych i plastikowych dla całego budynku, to różnica może być znaczna. Ze względu na tańszy surowiec i mniej skomplikowany proces produkcji, mniej zapłacimy za okna plastikowe. Niekiedy producenci kuszą klientów niskimi cenami okien drewnianych. Dokonując ich kalkulacji, należy jednak wrócić uwagę na parametry, jakie mają tanie okna drewniane. Cennik (http://noweokna.pl/wycena) powinien zawierać przede wszystkim informacje o ich współczynniku przenikania ciepła. Może się bowiem okazać, że niska cena wynika z niskiej jakości.

Estetyka

Wiele osób marzy o oknach drewnianych ze względu na ich ponadczasową elegancję. W zależności od rodzaju powłoki malarskiej, jaką zastosowano, może być widoczny rysunek słojów, co niewątpliwie dodatkowo dodaje uroku oknom drewnianym. Zdecydowanie będą one lepszym wyborem dla domu zbudowanego z drewna. Co jednak zrobić, kiedy marzymy o pięknych oknach, ale nie bez znaczenia jest dla nas fakt, że koszty zakupu okien plastikowych będą niższe, niż gdybyśmy zdecydowali się na okna drewniane. Ceny tych drugich mogą być bowiem nawet o kilkadziesiąt procent wyższe. Kompromisowym rozwiązaniem mogą w tym przypadku być okna plastikowe w drewnopodobnej okleinie. Wyglądają równie elegancko, a ich cena, choć nieco wyższa niż w przypadku białych i tak będzie niższa niż okien drewnianych.

Czy okna plastikowe są bardziej szczelne niż drewniane?

Okna plastikowe z pewnością są szczelniejsze niż okna drewniane starego typu, które większość z nas pamięta z czasów PLR. Te oferowane nam dzisiaj przez renomowanych producentów są jednak nie mniej szczelne niż okna pvc, szczególnie jeśli porównamy modele, w których zastosowano te same okucia i oszklenie. Warto zaznaczyć także, że termoizolacyjność profili okien drewnianych, w zależności od klasy profili plastikowych, z którymi je porównamy i liczby ich komór, może wypaść nawet lepiej.

Konserwacja i odporność na czynniki zewnętrzne

Zanim podejmiemy ostateczną decyzją o wyborze danego rodzaju okien, należy przemyśleć również to, na jakie czynniki będą one narażone w miejscu zamontowania. Na wystawie południowej,  gdzie będą wystawione na ciągłe działanie promieni słonecznych, lepiej sprawdzą się okna drewniane. Ciemne okna plastikowe bardziej się nagrzewają przez co, po latach mogą się odkształcić lub stracić barwę, a nie jest możliwe odnowienie ich powłoki tak jak w przypadku okien drewnianych. W takich miejscach możemy postawić także na białe okna pvc, które zachowują doskonały wygląd przez długie lata. Są odporne nie tylko na czynniki atmosferyczne, ale także na różnego rodzaju środki chemiczne. Lepiej sprawdzą się również w miejscach, gdzie okna narażone są na ciągłe działanie wilgoci. Przewagą, jaką mają okna plastikowe nad drewnianymi, jest także to, że nie wymagają konserwacji. Wystarczy co jakiś czas dokładnie je wyczyścić, wyregulować i nasmarować wszystkie ruchome elementy. W przypadku okien drewnianych co kilka lat konieczne jest usuwanie starych powłok i nanoszenie nowych.

Similar Posts