Porady

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o terakocie

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o terakocie

Terakota to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji płytek. Nieprzeciętna trwałość i wyjątkowy połysk to tylko jedne z wielu zalet tego znakomitego tworzywa. Czym jeszcze się charakteryzuje? Gdzie najlepiej sprawdzają się płytki z terakoty? Podpowiadamy!

Czym jest terakota?

Polskie słowo “terakota” pochodzi od włoskiego zwrotu “terra cotta”, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza “ziemia wypalona”. Nazwa nawiązuje do technologii produkcji materiału. Otrzymuje się go poprzez wypalanie starannie wyselekcjonowanych, porządnie oczyszczonych, drobnoziarnistych gatunków gliny. 

Do produkcji terakoty czasem wykorzystuje się dodatki, takie jak piasek kwarcowy czy szamot. Terakotę formuje się do pożądanego kształtu, suszy, a następnie wypala w wysokiej temperaturze. Gotowy produkt może mieć gładką lub fakturowaną strukturę. 

Niegdyś terakotę wykorzystywano do tworzenia figurek, elementów do zdobień i dachówek. Dziś najczęściej robi się z niej płytki. Czym wyróżniają się płytki terakotowe?

Cechy charakterystyczne płytek z terakoty

Płytki wykonane z wysokiej jakości gliny są trwałe i odporne na ścieranie. Doskonale sprawdzają się zarówno na zewnątrz (np. na tarasie), jak i we wnętrzach. Można stosować je w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienka czy kuchnia, a także tam, gdzie istnieje największe ryzyko powstawania uszkodzeń mechanicznych, np. w przedpokoju.

Terakota jest mrozoodporna. Jej nasiąkliwość wynosi około 3%. Ponadto znakomicie przewodzi ciepło. Pod płytkami z terakoty można zainstalować ogrzewanie podłogowe. 

Płytki terakotowe łatwo utrzymać w idealnej czystości. Ich powierzchnia nie jest podatna na powstawanie plam. Ewentualne zabrudzenia można usunąć uniwersalnymi środkami czystości. 

Nie tylko walory użytkowe, czyli o estetycznym wyglądzie terakoty

Płytki z terakoty mogą przybrać najróżniejsze formy. Współcześni producenci oferują nam modele:

  • jedno- i wielobarwne,
  • kwadratowe, prostokątne, a nawet heksagonalne, 
  • jednolite i ozdobione rozmaitymi wzorami,
  • imitujące drewno, beton czy kamień. 

Płytki z terakoty można dopasować niemal do każdego wnętrza – od minimalistycznych i nowoczesnych, przez klasyczne, skandynawskie i industrialne, aż do glamour, vintage czy prowansalskich. Gładkie, jednolite płytki tworzą piękne tło dla pozostałych elementów aranżacji, natomiast ozdobne, wzorzyste modele wyróżnią wnętrze, nadając mu niebanalny charakter.

Szeroki wybór płytek z terakoty oferuje sklep Domus. Jego propozycją są zarówno proste, jednolite modele pasujące do minimalistycznych aranżacji, jak i wersje ozdobione ciekawymi, estetycznymi wzorami. Płytki dostępne są w atrakcyjnych cenach. Zakup płytek z terakoty to dobra inwestycja!

Similar Posts