Pierwotny czy wtórny? Obie opcje zakupowe mają swoje plusy i minusy. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie „ile mamy czasu”, ponieważ rynek wtórny daje nam możliwość dużo szybszego objęcia nieruchomości, którą kupujemy. Rynek pierwotny natomiast charakteryzuje się tym, że musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ są to mieszkania, które dopiero się budują i trzeba będzie urządzić je od początku do końca, tak aby móc się wprowadzić. Jeśli zatem zależy Wam na czasie, Wasza sytuacja życiowa jest na takim etapie, że musicie wprowadzić się w najbliższej przyszłości, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie rynek wtórny. Z kolei rynek pierwotny ma to do siebie, że wchodzimy do mieszkania świeżego, urządzonego w takim stylu, jaki sobie wymarzyliśmy.
Rynek pierwotny
Mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się dużym zainteresowaniem z powodu szerokiego wyboru metraży, nowego budownictwa czy możliwości urządzenia czterech kątów według swoich upodobań. Czym zatem jest rynek pierwotny? Takim pojęciem określamy mieszkania, domy lub lokale usługowe, które są nowe. Są to obiekty, które kupujemy od agencji nieruchomości. Do głównych zalet zakupu mieszkań czy domów z rynku pierwotnego zaliczamy przede wszystkim to, że kupujący może sam zdecydować jakie kafelki, podłogi, meble w kuchni, sypialni czy w łazience będą znajdować się w jego przestrzeni. Ponadto, zakup takich nieruchomości wiąże się z tym, że są one budowane bardziej oszczędzenie, co oznacza, że minimalizują opłaty za rachunki na przykład za ogrzewanie. W rynku pierwotnym znajdziemy również najnowocześniejsze aranżacje budynków, które swoim wyglądem będą zachwycać wszystkich. Standardem w rynku pierwotnym są garaże podziemne oraz windy, których z pewnością brakuje na osiedlach ze starego budownictwa. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego zwykle takie lokale są monitorowane i ogrodzone. Niestety rynek pierwotny to nie same pozytywy. W kupnie takich mieszkań trzeba wziąć pod uwagę, że są one oddawane w stanie surowym, co oznacza, że musimy doliczyć wszelkie koszty urządzenia oraz aranżacji wnętrz. Co więcej, osoby, które decydują się na rynek pierwotny muszą uzbroić się w cierpliwość, ponieważ bardzo często oczekiwanie na lokum trwa kilka lat.
Rynek wtórny
Mieszkania z rynku wtórnego są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą tracić czasu ani pieniędzy na urządzanie mieszkania. Zaletą kupna takiej nieruchomości, jest przede wszystkim fakt, że dostępność mieszkań jest znacznie większa niż nieruchomości z rynku pierwotnego. Ceny lokali są przystępniejsze i oferują wprowadzenie się do mieszkania „od zaraz”. Bardzo ważnym czynnikiem jest również to, że takie mieszkania możemy kupić w lokalizacji, która najbardziej nas interesuje. Rynek wtórny charakteryzuje się rozbudowaną infrastrukturą, która łączy w sobie przedszkola czy szkoły, powstałe w okolicach naszej nieruchomości. Tyczy się to również natury, czyli na przykład drzew, które zasadzone kilkanaście lat temu osiągają znacznie większe wysokości, niż drzewa świeżo zasadzone na nowym osiedlu. Co możemy zaliczyć do wad? Przede wszystkim to, że lokale te wymagają bardzo często odświeżenia lub całkowitego remontu, czyli dodatkowych kosztów, które niestety nie są małe. Wystrój, który dominuje w takim mieszkaniu może okazać się być nie w naszym guście i jedynym rozwiązaniem będzie remont mieszkania. Jest to zupełnie odwrotna sytuacja od rynku pierwotnego, ponieważ tam mamy okazję wybrać aranżację wnętrz od początku do końca.
Decydując się na wybór mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego, trzeba na początku wziąć wszystkie za i przeciw. Obliczyć szacowane koszty oraz czas, na który możemy sobie pozwolić przy wprowadzeniu do nowego lokum.