Lacobel to wyjątkowe panele szklane, które zdobyły ogromną popularność w ostatnich latach, plasując się na samej górze trendów wnętrzarskich. Jak powstaje lacobel i jakie dokładnie ma zastosowanie? Zapraszamy do czytania!
Czym jest lacobel
Lacobel to szkło, które powstaje w specjalnych warunkach. Szkło tego rodzaju, zaaranżowane w formę ozdobnych paneli, jest dziełem najnowszych projektów. Stąd lacobel zagościł w polskich domach stosunkowo niedawno. Od tamtego czasu szybko zdobył popularność, a dzisiaj jest jednym z głównych trendów nowoczesnych wnętrz. Głównie, jeśli chodzi o aranżację kuchni i łazienek.
Rodzaje szkła lacobel
Panele szklane dekoracyjne cechują się rozmaitym designem, dzięki czemu mamy sporo ciekawych alternatyw do wyboru. Możemy wybrać każdy szczegół szkła, które będzie zdobiło nasze wnętrza. Krótko opiszemy sobie dostępne możliwości, jeśli chodzi o design paneli szklanych lacobel.
Lacobel przezroczysty
Szklany przezroczysty panel jest najczęściej wybierany jako osłona na ścianę wykonaną z dekoracyjnych cegieł. Gładkie szkło jest odporne na trwałe zabrudzenia, bardzo proste w czyszczeniu i prezentuje się niezwykle estetycznie, niezależnie od wystroju wnętrza. Przezroczysty lacobel nie zakrywa urody ozdobnej ściany pod spodem, a jedynie podkreśla jej piękno, chroni przed niszczeniem i pomaga w utrzymaniu nienagannej czystości.
Bezbarwne szkło ma zastosowanie głównie w kuchni, gdzie ściany są szczególnie narażone na zabrudzenia, które wytwarzane są podczas gotowania. Przezroczyste szkło wspaniale prezentuje się również na ścianach łazienki, które także mogą być wykonane z ozdobnego kamienia.
Lacobel półprzezroczysty
Panele szklane lacobel półprzezroczyste w praktyce nazywane są mlecznymi. Szkło tego rodzaju doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz. Sprzyja wrażeniu idealnej czystości i jest jednym z najpopularniejszych rodzajów wysokiej jakości paneli lacobel.
Lacobel lakierowany
Szkło lakierowane lacobel zostaje zabezpieczone specjalną warstwą lakieru, która zapewnia mu większą odporność na upływ czasu. Pokryte lakierem od wewnętrznej strony szkło nie blaknie z czasem, ponieważ jest odporne na promieniowanie UV. Lakier może mieć dowolny kolor.
Lacobel lakierowany ze wzorem
W tym przypadku panel również pokrywa się warstwą lakieru od strony wewnętrznej. Oprócz tego, na koniec procesu tworzenia, nakłada się folię ze specjalnie zaprojektowanym wzorem. Tak przygotowane szkło zostaje poddane piaskowaniu, które osłabia kolory w miejscach, których nie zakryła folia. W ten sposób tworzy się wspaniała mozaika. Warstwa lakieru zapewnia jej trwałość i nienaganny wygląd na długie lata.
Lacobel z grafiką
Jeśli różne kolory i wzory to dla Was za mało, możecie skorzystać z możliwości połączenia szkła lacobel z grafiką. Wybór mamy naprawdę duży! Panele lacobel z grafiką można wykonać na 2 sposoby. Pierwsza metoda polega na umieszczeniu folii z grafiką między dwoma taflami szkła. Druga natomiast polega na bezpośrednim nadruku grafiki na szkle. Jeśli chcesz, by kolory na grafice dłużej pozostały w świetności, polecamy ten drugi sposób.
Lacobel przezroczysty z ozdobnym wkładem
Pozornie może się wydawać, że lacobel z ozdobnym wkładem to to samo, co lacobel z dodatkiem grafiki. Nie, chociaż te panele potrafią być równie kolorowe! Przy realizacji tego rodzaju szkła lacobel stosuje się charakterystyczne motywy. Do tego projektu świetnie nadaje się materiał organiczny oraz ciekawe tkaniny. Panele lacobel z wysokiej jakości wkładem prezentują się oryginalnie i bardzo stylowo. W dodatku są bardziej spersonalizowane i zgodne z indywidualnym gustem Klienta.
Jak powstaje lacobel
Hartowane szkło lacobel powstaje w wyniku technologii float. Szkło skleja się razem ze specjalną folią i konieczne są co najmniej 2 warstwy jednego i drugiego. Szkło lacobel dostępne jest w różnych rodzajach i formach.
Zastanawiacie się pewnie, czym jest technologia float. To dość ciekawa historia, ponieważ wynaleziona w latach 50. ubiegłego wieku technika okazała się prawdziwym przełomem w dziedzinie produkcji szkła.
Float pozwala na uzyskanie idealnej, jednakowo płaskiej powierzchni szkła. Dzięki panele szklane, które dzisiaj możemy montować w naszej kuchni i łazience, ma imponująco gładką i równą strukturę o jednakowej grubości. Szkło łatwo utrzymać w czystości, a jego estetyka jest niezastąpiona!
Ciekawostką jest, że szkło wytwarzane metodą produkcji float to nie tylko lacobel, ale na przykład także szybki w telefonach. Float ma szerokie komercyjne zastosowanie!
Panele ze szkła lacobel: zastosowanie
Panele szklane lacobel są stosowane głównie jako ozdoba. Dekoracyjne panele szklane znajdziemy przede wszystkim nad szafkami w kuchni, w łazience i często również na frontach kuchennych szafek. Lakierowane panele ze szkła prezentują się znakomicie, nowocześnie i bogato. Nadają się do montażu w każdym pomieszczeniu, jednak podczas aranżacji wnętrz, musimy pamiętać o doborze odpowiedniego rodzaju paneli lacobel. Szkło musi mieć odpowiednią wytrzymałość.
- Do dekoracji w kuchni czy w łazience poleca się lacobel, który ma grubość co najmniej 4 mm i wykonany jest z hartowanego szkła. Sama obecność folii nie odpowiada za wytrzymałość szkła, a jedynie zabezpiecza przed jego rozpryskiem w momencie, gdy dojdzie do zbicia panelu ze szkła.
- Panele szklane grube na 6 mm cechują się świetną wytrzymałością i to właśnie takie panele wysokiej jakości są najbardziej polecane, bez względu na to, czy mają być montowane w kuchni, czy łazience.
- Wyróżniamy jeszcze bardzo grube szkło lacobel, które jest umieszczane jako pokrycie drzwi, frontów szafek kuchennych i wszędzie tam, gdzie konieczna jest znaczna wytrzymałość materiału. Szkło grube na 8 lub 10 mm jest odporne na uszkodzenia i eksploatację.
Montaż paneli ze szkła: realizacje Warszawa
Panele szklane lacobel można zamontować samemu, ale jeśli nasze pokłady cierpliwości są ograniczone, warto skorzystać z pomocy fachowca. Zwykle za projekt i montaż paneli ze szkła odpowiada jedna firma, która chętnie podejmie się samej realizacji. Warszawa ma co najmniej kilka firm, które oferują korzystne cenowo usługi związane z projektami i montażem paneli lacobel. Większość firm wykonuje panele szklane lacobel pod indywidualne zamówienie klienta, co pozwala na doskonałe dopasowanie projektu do wnętrza.
Jeśli zdecydujesz sam zamontować szkło, pamiętaj o kilku rzeczach.
- Podłoże pod panel lacobel musi być idealnie równe. W przeciwnym razie nasze kolorowe, lakierowane szkło pęknie!
- Mamy możliwość zamontować szkło lacobel na klej do luster, śruby lub specjalne szyny. Jeśli Twój wybór padnie na śruby i otwory w szkle, nie martw się ich widocznością. W celu ich zasłonięcia wystarczy kupić eleganckie maskownice.
- Jeśli mamy taką możliwość, idealnie, by szkło przylegało do ściany, a wtedy nie będziemy mieć problemów ze zbieraniem się zanieczyszczeń za szkłem.
- Przed montażem należy upewnić się, że w miejscu, gdzie będzie sięgało szkło, nie znajdują się gniazdka i inne elementy, które zakłócą perfekcyjny montaż.
Cena za szkło zależy od stopnia skomplikowania projektu zleconego przez Klienta. Czy szkło jest pokryte lakierem, jaki ma rozmiar, kolory i fason. Widełki cenowe sięgają od 200 do 400 zł za metr. Do tego trzeba doliczyć cenę montażu.
Zdjęcia pochodzą z serwisu unsplash.com, pixabay.com.