Porady

Jakie kryteria muszą spełniać mieszkania według Polaków?

Jakie kryteria muszą spełniać mieszkania według Polaków?

Jedną z najważniejszych do podjęcia decyzji w życiu jest kupno mieszkania. Każdy wymaga od niego czegoś innego, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna. Ludzie mają różne standardy czy potrzeby. Da się jednak wyciągnąć z tego średnią, wskazującą na to, czego potrzebują mieszkańcy naszego kraju. Jeśli chodzi o najważniejsze kryteria mowa tu oczywiście o takich jak metraż, ilość pokoi czy lokalizacja. To one mają największy wpływ na to czy będą pożądane przez potencjalnych kupców. Bardzo istotnym aspektem są tutaj możliwości finansowe, ponieważ oczywiście im większe są, tym łatwiej przyjdzie znalezienie idealnego mieszkania. Sprawdź jakie mieszkania najchętniej wybierają Polacy, na jakie jest największy popyt oraz co sprawia, że są bardziej atrakcyjne dla ich przyszłych mieszkańców.

Kwestia metrażu

Metraż to jedno z najważniejszych kryteriów podczas kupowania mieszkania. W ostatnich latach statystycznie się on zmniejsza. W największych miastach średnia wielkości według raportu NBP z 2020 roku wynosi 60 mkw. Około 10 lat temu wynosiła ona jakieś 10 mkw. więcej niż ma to miejsce w ostatnich latach. Przez zmienioną strukturę rodzin i ilość członków rodziny nie ma to jednak negatywnego skutku na to, ile mkw. przypada na jedną osobę. Wręcz przeciwnie, jedna osoba ma teraz więcej przestrzeni do zagospodarowania niż było to wcześniej. Obecnie bardziej stawia się na to, aby wnętrze było bardziej funkcjonalne, a całość jest znacznie lepiej zagospodarowana. Standardem jest teraz łączenie pomieszczeń takich jak kuchnia z salonem czy pokój dzienny z przedpokojem. Zabieg ten można spotkać na każdym kroku.

Lokalizacja

Jeśli chodzi o lokalizację jest ona jednym z największych priorytetów dla większości z nas. Zaraz po cenie uważa się ją za najważniejszy aspekt. Wiele zależy tutaj przede wszystkim od stylu życia osoby kupującej. Statystyki agencji nieruchomości pokazują, że znaczna część decyduje się na mieszkanie w centrum miasta bądź z bardzo łatwym i szybkim dostępem do niego. Są to przede wszystkim osoby nie będące w związkach oraz młode małżeństwa. Drugą popularną opcją są mieszkania znajdujące się na obrzeżach miast lub nawet pod nimi. Jest to idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, gdyż dostaną większy metraż w niższej cenie oraz będą żyć w otoczeniu terenów zielonych, co zdecydowanie stanowi dla nich ogromną zaletę. Duża część kupuje nowe domy pod Warszawą, które znacznie łatwiej znaleźć na obrzeżach miasta czy nawet pod nim.

Ilość pokoi

Można by pomyśleć, że zmniejszenie metrażu mieszkań wpłynie na to, ile pokojów powinny one mieć. Nic bardziej mylnego! Najbardziej popularnymi od lat są te które mają dwa bądź trzy pokoje. Jest to wybór na który stawia ponad 70% osób kupujących mieszkania. Styl życia nie ma tutaj znaczenia. To pierwszy wybór singli, rodzin z dziećmi oraz inwestorów, którzy decydują się zakupić mieszkanie, aby później móc je wynajmować. Osoby którym zależy na większej ilości pomieszczeń to zazwyczaj rodziny z większą ilością dzieci. Stawiają oni przede wszystkim na mieszkania na obrzeżach ze względu na atrakcyjniejsze ceny.

Similar Posts