Porady

Projektowanie wnętrza – samodzielnie czy z architektem?

Projektowanie wnętrza – samodzielnie czy z architektem?

Decydując się na zakup swojego własnego, pierwszego mieszkania musimy wziąć pod uwagę, że zazwyczaj mija trochę czasu zanim odbierzemy klucze i finalnie się wprowadzimy. W momencie, kiedy znajdziemy swoje upragnione lokum i dopełnimy wszelkich formalności pozostaje jeszcze kwestia urządzenia go w taki sposób, aby było w pełni funkcjonalne oraz stylowe. Nasze puste wnętrza mogą stać się z dnia na dzień coraz bardziej przytulne. Co ważne, każdy z nas ma zupełnie inny gust, więc siłą rzeczy, to samo mieszkanie może u każdego wyglądać inaczej. Pierwszą kwestią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę to komfort i funkcjonalność, która musi spełniać nasze wymagania i dopasować się do naszego stylu życia. W zależności od tego czy będziemy mieszkać tam sami, czy z rodziną musimy zwrócić uwagę na zupełnie inne elementy. Drugą, równie ważna sprawą, jest estetyka mieszkania, która powinna iść w parze z naszym gustem, tak abyśmy mogli czuć się tam w stu procentach dobrze. W końcu będziemy przebywać tam przez sporą część naszego dnia. Jednak pierwsze dylematy pojawiają się wtedy, kiedy musimy się zastanowić czy damy radę sami zaprojektować mieszkanie, czy będzie nam potrzebny do tego doświadczony architekt wnętrz. Przeczytaj wskazówki, które powinny pomóc Ci z tą ważną decyzją!

Od czego zacząć?

Odpowiednie zaprojektowanie mieszkania może wpłynąć na komfort i to, jak się będziemy czuć w naszych czterech kątach. Urządzając wnętrza naszego lokum zazwyczaj robimy to na długie lata, stąd odpowiedni dobór kolorystyki, mebli oraz wszelkich elementów jest niezwykle istotny. Po pierwsze, musimy się zastanowić jaki rodzaj stylistyki najbardziej do nas przemawia oraz uzgodnić to z osobami, które będą z nami zamieszkiwać. Możemy więc rozpocząć od klasycznej metody, to znaczy przejrzeć strony internetowe oraz katalogi z aranżacjami wnętrz mieszkania. Dzięki temu będziemy mogli stwierdzić jakie style do nas przemawiają i co najbardziej nam się podoba. Po drugie, warto wziąć pod uwagę to, w jaki sposób i co najbardziej lubimy robić w wolnym czasie. Jeżeli jesteśmy kinomaniakami, to bez wątpienia powinniśmy wygospodarować specjalne miejsce w domu na wygodną kanapę oraz odpowiedni sprzęt. Jeśli natomiast nie umiemy wyobrazić sobie wieczorów bez książek, to dobrą inwestycją byłaby biblioteczka z wygodnym obok fotelem. Istnieje wiele kwestii, które trzeba spokojnie przeanalizować, tak, aby dokonać odpowiedniego wyboru. Warto więc już na samym początku zdecydować, czy będziemy chcieli aranżować i wykonywać nasze mieszkanie samodzielnie, czy pozostawimy to zadanie architektowi wnętrz.

Aranżacja mieszkania na własną rękę

Z pewnością jest wiele osób, które znakomicie poradzą sobie z zaprojektowaniem wnętrza na własną rękę. W końcu kto wie lepiej niż my sami, która stylistyka będzie najbardziej odpowiadać naszym oczekiwaniom. Ta sama kwestia odnosi się do komfortu, który zapewnimy sobie dzięki prawidłowemu zdefiniowaniu co jest dla nas ważne i w jaki sposób funkcjonujemy. Jeżeli dodatkowo masz już doświadczenie i ogólną wiedzę, aranżacja mieszkania będzie dla Ciebie czystą przyjemnością. Głównymi zaletami są zdecydowanie oszczędność pieniędzy, realizacja własnych wizji, a także możliwość kreowania rozmaitych koncepcji i wybór tej idealnej. Z drugiej strony po drodze napotkamy również kilka wad takiego rozwiązania. Najczęściej spotykanym problemem przy urządzaniu mieszkania jest tworzenie niefunkcjonalnych pomieszczeń, które powodują, że nasz komfort jest zaburzony. Dotyczy to zwykle kuchni czy łazienki, ponieważ to właśnie tam znajduje się najwięcej elementów, które należy połączyć w spójną oraz funkcjonalną przestrzeń.

Aranżacja mieszkania z architektem

Nie każdy z nas ma tak dobrze rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, bądź zwyczajnie nie ma czasu na samodzielne zajmowanie się projektowaniem. Z uwagi na to, warto zdać się na architekta wnętrz, który wykona za nas cały projekt. Ponadto, będzie współpracował z ekipą fachowców, którzy wprowadzą wizualizację w życie. Z pewnością zostaniemy zapytani o naszą wizję, tak aby mieszkanie nie tylko było stylowe i funkcjonalne, ale również dopasowane do naszego gustu. Aranżacja mieszkania, która zostaje przeprowadzona pod okiem specjalisty przynosi zdecydowanie więcej korzyści, niż wad, jednak warto pamiętać również o tych mniej przyjemnych kwestiach. Główną powodem dlaczego warto przemyśleć współpracę z architektem są koszty. Jako osoba zlecająca musisz liczyć się z uwzględnieniem w swoim budżecie dodatkowych wydatków, tak aby wizja projektu stworzonego w programie komputerowym została w pełni zrealizowana w rzeczywistości.

 

Similar Posts