Porady

Wnętrza shabby chick – jakie dodatki wybrać?

Wnętrza shabby chick - jakie dodatki wybrać?

Shabby chic to styl, który inspirowany jest nieco zniszczonymi, starymi, ale i eleganckimi przedmiotami. Wykorzystuje się tutaj elementy z bogatą historią i duszą oraz nadaje im drugie życie, niezależnie czy są to meble, dodatki, czy tkaniny. Meble shabby chic cechują się białą kolorystyką, a wyposażenie wnętrz w stylu shabby to postarzane, wiekowe elementy, pastelowe barwy oraz koronki, które nadają wnętrzom niepowtarzalnego klimatu. Jak urządzić mieszkanie wykorzystując styl shabby chic i jakie dodatki wybrać?

Czym jest styl shabby chic?

Pojęcie shabby chick oznacza nie więcej niż stary/zniszczony szyk. Zostało stworzone przez autorkę książek o aranżacji wnętrz Rachel Ashwell. Określiła ona wnętrza shabby chic jako stylizowane na stare, lecz powinny znaleźć się również tam nowoczesne meble. Jest to więc zestawienie nowych elementów ze starymi. Meble shabby powinny być stylizowane na stare, dopuszcza się nawet lekkie poniszczenia. Dekoracje shabby są pożółcone, sfatygowane, oraz posiadają efektowne przetarcia.

Shabby chcic to także technika malowania mebli. Wykonuje się to za pomocą kilku warstw farb, które miejscowo ściera się tworząc efekt podstarzałej konstrukcji. Dokładnie takich mebli shabby oczekuje się w takim klimacie.

Korzystając ze stylu shabby chic musimy pamiętać, że jest on niezwykle kobiecy i łączy styl rustykalny z nutką magii vintage. Zamieszany jest w to również styl angielski. Wnętrza shabby wypełnione są miłością, ciepłem i sentymentem.

Dekoracje w stylu shabby chic — jakie wybrać

Przejdźmy jednak do głównego tematu naszego dzisiejszego wpisu. Jeżeli zależy nam na aranżacji wnętrz i chcielibyśmy uzyskać np. salon shabby to musimy dobrać odpowiednie dodatki. Styl ten mimo wielu elementów nie przytłacza i nie sprawia wrażenia chaosu. Wnętrza powinny być jasne, przytulne, romantyczne i szykowne. Wszystko po to, aby czuć się zawsze komfortowo, nawet wykonując codzienne obowiązki.

Postarzałe meble, staromodne kredensy, czy bielone meble to podstawa. Na jakie jednak dodatki się zdecydować i jak je wykorzystać?

Siedziska, poduszki narzuty shabby chic

Nic tak nie buduje żadnego stylu, który ma cechować się przytulnością, jak dobrze dobrane tekstylia. Urządzić wnętrze za ich pomocą jest dość prosto, lecz należy uważać, gdyż są one w zasadzie główną dekoracją, która ma wprowadzić romantyczny nastrój oraz nutkę elegancji.

Wykorzystujemy kontrasty faktur, aby otrzymać efekt trójwymiarowości. Miękkie siedziska, zestawy poduszek, koce i narzuty to absolutny must have.

Żyrandol shabby chic

Sfatygowany szyk wiąże się także z obowiązkiem posiadania żyrandola. Powinien wyglądać tak, aby na jego widok przypominało nam się dzieciństwo spędzone u babci w starej chatce. Mile widziane są kryształki i żarówki, które przypominają kształtem świecie. Dozwolone są także motywy kwiatowe. Im więcej dekoracji, tym lepiej. Aby jednak nie przytłoczył ilością ozdobień, najlepiej, aby występował w kolorze złotym, białym, szarym lub kremowym. To pomoże stworzyć romantyczny klimat.

Lampa shabby chic

Jeżeli jesteśmy już przy oświetleniu, to warto wspomnieć także o lampach. Mogą występować w wersji stojącej. Dobrym wyborem są także lamy stołowe z klasycznym kloszem i rzeźbioną nóżką. Zostajemy przy stosowanych barwach. Można powtórzyć wzór i wybrać lampę z motywami kwiatowymi.

Zasłony shabby chic

Kolejnym ważnym elementem w stylu shabby są zasłony. Mogą być fantazyjnie upinane i muszą być wykonane z naturalnych tkanin, najlepiej w odcieniach beżu, bieli lub kremu. Będą doskonale prezentowały się w pobliżu, gdzie umieszczone są stare zegary, bujane fotele, czy postarzane ramy. Tutaj także możemy zastosować np. wzory klasycznych kwiatów.

Lustro shabby chic

Jeżeli chodzi o ten styl wnętrzarski to lustro, również jest niezawodnym i istotnym elementem. Pamiętajmy, że aby poczuć klimat wnętrza shabby nie musimy wyposażać się w drogie antyki i nowe meble. Wszystko znajdziemy tak naprawdę na aukcjach oraz targach staroci. Możemy patrzeć także na różne ogłoszenia na znanych portalach, często ludzie oddają tam stare meble za darmo.

 

Similar Posts