Budowa

Planujesz budowę? Dowiedz się ile kosztuje budowa domu w stanie surowym.

Planujesz budowę Dowiedz się ile kosztuje budowa domu w stanie surowym.

Wyróżniamy otwarty i zamknięty stan surowy budynku. Dom „surowy”, to jak nie trudni się domyślić, dom niewykończony i bez instalacji. Najprościej rzecz ujmując – jest to sama konstrukcja pokryta dachem (zdarza się, że tymczasowo). Stan surowy zamknięty różni się od surowego tym, że we wszystkich przewidzianych otworach są zamontowane okna, drzwi i ewentualnie – brama garażowa.

Niestety określenia stan surowy zamknięty i stan surowy otwarty nie są precyzyjne i często różnią się od siebie w zależności od projektu. Nie można się więc posługiwać nimi w negocjacjach z firmami budowlanymi w przekonaniu, że będziemy jednoznacznie zrozumiani.

Czym wyróżnia się stan surowy otwarty

Wprawdzie brak jest jednoznacznej, precyzyjnej definicji, dokładnej definicji, spróbujmy jednak określić, co zwyczajowo określane jest w budowlanej nomenklaturze jako stan surowy otwarty.

Wzniesienie stanu surowego zawsze poprzedza „stan zerowy”, czyli postawienie budynku do poziomu podłogi parteru, który w projektach architektoniczno – budowlanych określa się jako stan „zero”,  Dlatego kondygnacje pod tym poziomem, piwniczne, opisywane są znakiem „minus” , a stropy kondygnacji nad poziomem zero – znakiem „plus”.

Postawienie na stanie zerowym ścian, stropu, schodów i dachu, zmienia stan zerowy w stan surowy otwarty.  Powyższe nie dotyczy jednak domów parterowych bez stropu żelbetowego, przykrytych jedynie więźbą drewnianą.

Czasem dochodzi do nieporozumień w kwestii schodów między kondygnacjami – są, czy nie są elementem stanu surowego otwartego. Otóż jeśli dom ma więcej, niż jedną kondygnację, schody tylko wtedy nie są elementem stanu surowego, jeśli są wykonane na przykład z drewna, czy metalu i stanowią także element wystroju wnętrza. Aby więc lepiej oszacować, ile kosztuje budowa domu w stanie surowym, musimy wziąć pod uwagę – czy schody będą trwałym, betonowym elementem konstrukcji, czy elementem wykończeniowym, wznoszonym na innym etapie budowy.

Co do budowy ścian – w przypadku jednowarstwowych, sprawa jest oczywista. Jeśli jednak planujemy ściany dwuwarstwowe, na etapie stanu surowego wykonuje się jedynie mury, ocieplenie powstaje później, na etapie wykańczania elewacji. Jeśli są one wznoszone w jednym etapie, czyli jednocześnie powstają warstwy nośna i elewacyjna, między którymi umieszczamy ocieplenie, to całe ściany zaliczone będą do stanu surowego. Nawet gdy zewnętrzna warstwa zostanie wykonana z materiału nie wymagającego tynkowania.

Ile to kosztuje?

Po ustaleniu, czym właściwie jest stan surowy możemy przystąpić do szacowania, ile kosztuje budowa domu w stanie surowym – w tym wypadku otwartym. Stan surowy otwarty to zwykle mniej niż 1/3, ale czasem może to być nawet połowa całkowitych kosztów budowy – jeśli zdecydujemy się na przykład na ściany dwuwarstwowe budowane w jednym etapie z warstwą elewacyjną z drogiego, modnego materiału.  Warto mieć tego świadomość, gdy przykryte dachem mury domu zostały właśnie wzniesione na działce i cieszą nas nadzieją na rychłe wykończenie własnego, wymarzonego domu.

Similar Posts