Styl industrialny wykształcił się w połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Zaczęło się od przerabiania wnętrz hal produkcyjnych i innych pomieszczeń fabrycznych na mieszkalne. Od tamtej pory industrialne wnętrza zyskując na popularności wciąż ewoluują stając się coraz bardziej przyjaznymi dla użytkowników.
„Industrial” i jego cechy charakterystyczne
Cechą charakterystyczną wnętrz industrialnych są wysokie stropy, rury, plątaniny kabli i wszystko inne, co kojarzy nam się z fabrycznym wnętrzem. Te właśnie elementy dominują industrialną przestrzeń i nadają wnętrzom przemysłowy charakter. Styl industrialny, to wnętrza zdecydowanie minimalistyczne, pozbawione zbędnych bibelotów, nie przeładowane.
We wnętrzach industrialnych, możemy spodziewać się prostych mebli i dekoracji nawiązujących klimatem do hal przemysłowych.
Ozdoby i meble we wnętrzach industrialnych
Urządzanie wnętrza w stylu industrialnym nie jest zadaniem na kilka wizyt w salonie meblowych, czy sklepie z elementami dekoracji wnętrz. To długotrwały proces starannego wybierania każdej ozdoby i detalu.
Im więcej szczegółów i elementów zachowanych z oryginalnych przemysłowych wnętrz, tym lepiej. Dlatego urządzanie industrialnego apartamentu wiąże się z poszukiwaniem – na tak zwanych pchlich targach, czasem na złomowiskach, przedmiotów, które stanowić będą o charakterze urządzanego wnętrza. Są to przede wszystkim lampy – proste, przemysłowe, w osłonach z siatek. Ozdoby wnętrz w stylu przemysłowym, to zwykle przedmioty użytkowe, które w swoim pierwotnym przeznaczeniu ozdobami nie były. I tak zamiast kompozycji kwiatowej – stary aparat telefoniczny z kopalni. Zamiast obrazu – plakat z przesłaniem w postkomunistycznym stylu, czy oryginalna tabliczka informacyjna z fabrycznego korytarza.
Jak nietrudno się domyśleć oryginalne przedmioty mogące zdobić i wyposażać naszą industrialną przestrzeń życiową, nie są łatwe do zdobycia. Dlatego coraz częściej można kupić przedmioty nieoryginalne, stylizowane jedynie na akcesoria przemysłowe. Rzecz jasna dużo tańsze. Kiedy weźmiemy pod uwagę stylizację industrialną naszego mieszkania przy pomocy takich właśnie przedmiotów, z pewnością wiele zaoszczędzimy – zarówno pieniędzy, jak i czasu.
Co więcej – takie dekoracje, stylizowane na wyposażenie starych fabryk, kopalni i innych obiektów przemysłowych, zazwyczaj występują w całych kolekcjach, co jeszcze bardziej ułatwia industrialną stylizacje domu. Co prawda taka stylizacja będzie bluźnierstwem dla prawdziwych fanatyków industrialnych wnętrz, ale liczy się przecież przede wszystkim to, co nam się podoba i z czym czujemy się dobrze. Zresztą – taka nieoryginalna industrialna stylizacja może być doskonałą, tanią „próbą”, czy taki styl nam odpowiada i czy będziemy się w tych wnętrzach czuć dobrze. Zawsze można stopniowo wymieniać elementy stylizacji na te oryginalne, pieczołowicie wyszukane i częściowo – wedle potrzeb – odrestaurowane. W ten sposób z czasem również możemy stać się mieszkańcami oryginalnie urządzonych industrialnych wnętrz.