Oświetlenie lustra w łazience to istotny element wystroju nie tylko dla pań, ale również dla panów. To przy łazienkowym lustrze odbywają się codzienne rytuały, jak makijaż czy golenie się, które wymagają nie lada precyzji. Samo zwierciadło nie wystarczy, jeśli nie mamy odpowiedniego oświetlenia nad nim. Jak więc dobrać oświetlenie, które ułatwi nam korzystanie z lustra łazienkowego?
Jak oświetlić lustro w łazience?
Oświetlenie lustra w łazience to cała feria możliwych do przyjęcia wariantów. Sposób oraz miejsce montażu opraw świetlnych będzie zależał nie tylko od naszych preferencji dekoratorskich, ale również od warunków, jakimi dysponujemy w naszej łazience. Inaczej bowiem będziemy doświetlać lustro w pomieszczeniach z dostępem do światła dziennego, inaczej zaś, w pomieszczeniu bez okna. Aby oświetlić lustro w łazience, niezależnie od rodzaju oprawy, potrzebne będą żarówki LED o neutralnej temperaturze barwowej, czyli takiej, która jest najbardziej zbliżona barwą do światła dziennego. Pamiętajmy też, że oświetlenie w łazience powinno mieć wysoką klasę szczelności, aby zapobiec ewentualnym spięciom powodowanym przez wilgoć, bądź zachlapania. Jakie zatem warianty oświetlenia lustra w łazience możemy przyjąć?
Oświetlenie nad lustrem
Oświetlenie nad lustrem to rozwiązanie po które sięgamy najczęściej, gdyż wydaje się być bardzo praktyczne – oświetlenie znajduje się w centralnym punkcie nad lustrem, czyli strumień światła jest równomiernie rozpraszany. Spełnia zatem swoją funkcję oświetlenia danego stanowiska. Taki wybór może być również bardzo ciekawym, dekoracyjnym akcentem: lustro można zwieńczyć u szczytu kinkietem z ozdobnymi spotami, lub podłużną, nowoczesną listwą LED. Kinkiet nad lustro ze spotami lub pojedyncze spoty, mają najczęściej tę zaletę, że można regulować ich kąt świecenia. Jeśli zdecydujemy się na oświetlenie lustra z góry, pamiętajmy, że taki kąt padania światła, owszem dobrze oświetla naszą strefę, lecz tworzy na twarzy cienie – czego powinny unikać panie, pragnące idealnego stanowiska do makijażu.
Oświetlenie po bokach lustra
Oświetlenie po bokach lustra może być bardzo efektownym i praktycznym rozwiązaniem. Dwa kinkiety symetrycznie umieszczone po bokach lustra pozwolą na dokładniejsze doświetlenie twarzy – zatem w ten sposób stworzymy stanowisko bardziej sprzyjające takim czynnościom jak nakładanie makijażu. Oczywiście, to zależy od rodzaju przesłon które dobierzemy. Nowoczesne oświetlenie LED zapewni funkcjonalność stanowiska, możemy jednak wybrać wariant czysto dekoracyjny, który po prostu doświetla strefę, niekoniecznie zamieniając ją w studio makijażu. Ważne, aby kinkiety były montowane mniej więcej na wysokości oka, lub tylko nieco wyżej. Oświetlenie po bokach lustra to szczególnie trafione, pod względem dekoratorskim, rozwiązanie dla wnętrz klasycznych i glamour.
Oświetlenie dookoła lustra
Oświetlenie dookoła lustra zapewnia najlepszą widoczność i odzwierciedlenie barw – jeśli zastosujemy oświetlenie LED o neutralnej, bądź chłodnej barwie. To rozwiązanie dla tych, którzy chcą we własnym domu odtworzyć warunki niczym z garderoby scenicznej lub studia makijażu. Zastosowanie kilku opraw świetlnych zapewni równomierne oświetlenie twarzy, bez cieni. Na rynku dostępne są również lustra w ramach z montowaniami na klasyczne żarówki LED, które łatwo wymienić.
Lustro z wbudowanym oświetleniem LED
Lustra z wbudowanym LED wyglądają bardzo nowocześnie i imponująco. Doświetlają dokładnie twarz, oraz zapewniają regulację strumienia światła. Lustro ze zintegrowanym źródłem światła LED to dosyć kosztowne rozwiązanie, które nadaje wnętrzom luksusowego charakteru. Doskonały wybór dla tych, którzy np. profesjonalnie zajmują się makijażem. Niestety, wymiana źródła świetlnego w takim lustrze jest albo bardzo kosztowna lub niemożliwa. Jest to pewna wada, natomiast pamiętajmy, że źródła światła LED cieszą się długą żywotnością – przewyższającą każdy inny dostępny na rynku produkt.
Wybierając oświetlenie nad lustro łazienkowe, najkorzystniejszym wyborem będzie oprawa posiadająca więcej, niż jedno źródło światła. Niezależnie od funkcji, którą ma pełnić oświetlenie nad lustrem – czy doświetlać strefę czy precyzyjnie doświetlać obiekty w nim odbijane – najlepiej sprawdzą się również oprawy z mlecznym, matowym szkłem, które równomiernie rozproszą strumień światła, bez efektu oślepienia.