Porady

Kupujemy odkurzacz wodny

Kupujemy odkurzacz wodny

Odkurzacz to bez wątpienia niezbędnik w każdym domu. Bez niego trudno byłoby zapanować nad kurzem, okruchami, sierścią naszych czworonożnych domowników. Odkurzamy regularnie, bo wiemy, że dzięki temu nasze otoczenie jest czyste i wolne od większości zanieczyszczeń, których gołym okiem nie widać. Na przestrzeni lat odkurzacz przeszedł ogromną metamorfozę. Obecne urządzenia są estetyczne, względnie ciche, pozwalają nie tylko zapanować nad kurzem, ale potrafią również zadbać o powietrze w naszym mieszkaniu. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej odkurzaczom wodnym i podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

Jak działa odkurzacz wodny?
Czym różni się odkurzacz z filtrem wodnym od standardowego?
Czy odkurzacz wodny to odkurzacz piorący?
Na co zwrócić uwagę przed zakupem odkurzacza z filtrem wodnym?

Jak działa odkurzacz wodny?

Wbrew pozorom zasada jego działania jest bardzo podobna do klasycznych odkurzaczy, których celem jest skuteczne pozbycie się brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń. Główna różnica tkwi w tym, iż odkurzacz wodny oprócz zbierania wszelkich brudów nawilża powietrze w mieszkaniu. To właśnie ta funkcja sprawia, że jest on bardzo często wybierany przez alergików, rodziny z małymi dziećmi i zwierzętami domowymi. Czyste powietrze w domu to jednocześnie mniej kłopotów zdrowotnych dla wszystkich domowników.

Czym różni się odkurzacz z filtrem wodnym od standardowego?

Być może zaskoczymy wielu czytelników, ale odkurzacz wodny tak naprawdę jest bardzo podobny do wersji klasycznej. W standardowych modelach mamy specjalne worki z papieru lub tekstylne, w których zbierają się wszelkie zanieczyszczenia i nie wymagają one częstych zmian. Odkurzacz wodny wyróżnia wbudowany filtr wodny i zbiornik na wodę. Dzięki temu powietrze wydmuchiwane w procesie odkurzania jest wolne od wszelkich zanieczyszczeń. Nic bowiem nie zatrzymuje kurzu, brudu, sierści lepiej niż woda. Jedyne co musimy zrobić to po zakończonym odkurzaniu opróżnić i umyć pojemnik z wodą. To praktycznie jedyna dodatkowa czynność, którą musimy wykonać i nie możemy o niej zapomnieć. W przeciwnym razie wilgoć może sprzyjać rozwinięciu się różnego rodzajów grzybów i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Na plus odkurzaczy wodnych przemawia również to, iż bez problemu poradzą sobie z mokrymi plamami, a nawet błotem. Docenią to szczególnie rodzice małych dzieci i psów po powrocie z jesienno-zimowych spacerów, gdy w przedpokoju nagle pojawiają się wielkie mokre plamy. Wystarczy założyć odpowiednią końcówkę i problem znika w kilka sekund.
Szeroki wybór odkurzaczy wodnych znajdziemy m.in. na stronie https://www.neonet.pl/odkurzacze/odkurzacze-z-filtrem-wodnym-piorace.html

Czy odkurzacz wodny to odkurzacz piorący?

Nie do końca. Odkurzacz piorący to specjalna wersja odkurzacza wodnego, który posiada dodatkową funkcję prania. Jeśli mamy w planach używać go do takich celów powinniśmy zawczasu zwrócić uwagę czy wybrany przez nas model posiada stosowane końcówki do prania dywanów, tapicerki czy wykładzin. Czym ponadto wyróżnia się odkurzacz piorący? Przede wszystkim dwoma, a nie jednym pojemnikiem na wodę. W jednym znajduje się czysta woda ze środkiem piorącym, a w drugim zbiera się brudna woda. Sam odkurzacz wytwarzając pianę pozwala nakładać ją na wybraną powierzchnię np. kanapy za sprawą odpowiedniej końcówki. Po praniu pozostawiamy całość do wyschnięcia.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem odkurzacza z filtrem wodnym?

Dobry odkurzacz posłuży nam latami dlatego, warto poświęcić czas na jego wybór, zadać sprzedawcy kilka pytań. Podstawowymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę w przypadku odkurzacza wodnego są:

– Rodzaj zastosowanego filtra. Zaleca się stosowania filtrów HEPA, które zatrzymują do 99% wydobywających się zanieczyszczeń (kurz, brud, roztocza). Na jego plus zaliczyć można również możliwość mycia pod bieżącą wodą.
– Regulacja mocy odkurzacza. Podobnie jak w wielu innych urządzeniach domowych im jest ona większa, tym lepiej.
– Duży wybór dołączonych do kompletu końcówek. Dzięki nim z łatwością dotrzemy do wszelkich zakamarków mieszkania i odkurzymy każdy rodzaj powierzchni, jak również tapicerkę. Jeśli mamy w domu czworonożnych domowników, dużym ułatwieniem będzie opcja, która pozwoli zbierać ich sierść.
– Wymiary, a zwłaszcza waga odkurzacza. Wbrew pozorom jest to istotny parametr. Jeśli mamy dużą powierzchnię do czyszczenia, np. piętrowy dom, lepiej sprawdzi się lżejszy model.
– Z wymiarami wiąże się kolejny parametr, a mianowicie pojemność zbiorników. Im są one większe tym rzadziej będziemy je wypróżniać.
– Funkcja czyszczenia zarówno na sucho, jak i mokro.
– Pozornie drobiazg, którym jest długość kabla na co dzień ma spore znaczenie. Dobrze, jeśli producent nie oszczędza i wyposaży odkurzacz w najdłuższy z możliwych kabli. Dzięki temu odkurzanie, zwłaszcza większych mieszkań staje się bardziej komfortowe. Szukając odkurzacza zajrzyj na https://www.neonet.pl/

Podsumowując zakup odkurzacza wodnego jest dość prosty o ile dokładnie określimy swoje potrzeby. Nie ma sensu podążać jednak za modą. Rodzina z dziećmi, psem mieszkająca w dużym domu zrobi z takiego odkurzacza o wiele większy użytek niż singiel mieszkający w kawalerce, który jest w ciągłych rozjazdach, a w domu bywa gościem.

Similar Posts