Zastosowanie szkła dekoracyjnego w aranżacji wnętrz jest naprawdę szerokie – można wykonywać z niego elementy mebli, ścianki działowe, kabiny prysznicowe itp. Mnogość dekoracyjnych rodzajów szkła sprawia, że za jego pomocą da się osiągnąć zróżnicowane efekty.
Zdobione na różne sposoby szkło jest chętnie stosowane zarówno w klasycznych, jak i nowocześnie urządzonych wnętrzach. Zależnie od wybranego efektu może uspokajać przestrzeń lub skupiać uwagę gości i domowników wyrazistymi kolorami czy wzorami.
Czym jest szkło dekoracyjne?
Używane w aranżacji wnętrz szkło dekoracyjne to materiał, który różni się wizualnie od zwykłego szkła płaskiego. Zazwyczaj jest barwione na wybrany kolor lub pokryte wzorem z wykorzystaniem kilku głównych technik. Stosuje się między innymi szkło ornamentowe (z tłoczonym na powierzchni tafli wzorem), piaskowane czy z nadrukiem cyfrowym lub UV. Wśród wariantów kolorowych należy wymienić szkło lakierowane, barwione w masie oraz laminowane. Osobną kategorią jest szkło artystyczne – materiał wykonywany z masy szklanej zazwyczaj metodą ręczną, niepowtarzalny, o wyjątkowej wartości estetycznej.
Szkło wzorzyste – ornamentowe, piaskowane czy z nadrukiem cyfrowym?
Wybierając szkło ornamentowe, można osiągnąć bardzo zróżnicowane efekty. W przypadku tego rodzaju materiału wzór nanoszony jest metodą walcowania na ogrzaną do temperatury mięknięcia taflę. Po wystudzeniu można zaobserwować po jednej stronie fakturowany deseń, natomiast po drugiej ‒ gładką powierzchnię. Taka konstrukcja sprawdza się przy wykonywaniu parawanów prysznicowych. Jeśli gładka tafla znajdzie się wewnątrz kabiny, nie trzeba się obawiać, że mydło czy kamień będą się osadzać na wypukłym wzorze. Szkło ornamentowe wykazuje mniejszą przezierność niż zwykłe, dlatego jest chętnie stosowane do przeszklenia okienek w drzwiach łazienkowych. Innym sposobem nanoszenia wzoru na szklaną powierzchnię jest piaskowanie. Aby je przeprowadzić, osłania się wybrane elementy folią, a resztę poddaje działaniu piasku wypuszczanego pod ciśnieniem. Po zdjęciu folii wybrane elementy pozostają matowe. Technika druku cyfrowego lub UV pozwala natomiast na dowolne zdobienie tafli szkła na podstawie projektu komputerowego.
Kolorowe szkło – lakierowane, barwione w masie i laminowane
Barwne szkło może całkowicie zmienić charakter aranżacji. Można stosować szkło przezroczyste, któremu dodatkowo nadano wybrany odcień. W tym celu stosuje się technikę barwienia w masie, która polega na dodawaniu na etapie produkcji wybranych substancji chemicznych odpowiadających za zabarwienie. Laminowanie polega na zgrzaniu między dwiema szklanymi formatkami kolorowej folii PVB, która zmienia zabarwienie tafli, a także podnosi walory użytkowe materiału (zwiększa bezpieczeństwo). Można też skorzystać z techniki lakierowania szkła. Szyba pokryta z tyłu warstwą lakieru w wybranym kolorze prezentuje się wyjątkowo. Sprawdzi się jako okładzina ścienna, element mebli, drzwi przesuwnych czy ścianek działowych.