Porady

Działka o niestandardowych wymiarach. Dobieramy projekt do budowy domowego azylu

Domy stawiane na wąskich działkach nie muszą być małymi, nudnymi budynkami. W dzisiejszych czasach można skorzystać z szeregu innowacyjnych rozwiązań, które pomogą spełnić oczekiwania, a jednocześnie utrzymać zgodność z wytycznymi przepisów budowlanych.

Wąska działka to nie problem

Inwestycja w budowę domu wiąże się z mnóstwem udogodnień – między innymi zapewnieniem komfortu czy prywatności. Spokój, jaki oferuje własny dom, nieraz jest jednym z najważniejszych aspektów dla osób zainteresowanych podjęciem takiej decyzji. Budżet jednak nie zawsze pozwala nam na kupno dużej działki, która, chcąc nie chcąc, jest niezbędna do postawienia domu. Dzięki specjalnie przygotowanym projektom piękny i funkcjonalny dom może stanąć także na niewielkim metrażu, nie tracąc przy tym na wygodzie.

Wąska działka, czyli jaka?

Mniejsze działki stają się coraz bardziej popularne. Zachętą jest przede wszystkim niska cena, a także większa dostępność. Deweloperzy często dzielą większy kawałek ziemi na kilka części z myślą o umożliwieniu większej liczbie osób skorzystania z dostępnej przestrzeni. Decyzja o zakupie wąskiej działki ma często podłoże finansowe – mniejszy dom pozwala poczynić znaczne oszczędności, a cena za jeden metr kwadratowy może być nawet dwukrotnie niższa w stosunku do „szerszej” alternatywy.

Przyjęło się, iż mianem „wąska” określa się działkę, której szerokość wynosi maksymalnie 16 metrów, choć za graniczną wartość uznaje się czasem także 14 lub 12 metrów. To stosunkowo niewielka liczba, jednak nawet na takiej powierzchni możliwe jest postawienie wymarzonego domu. Pamiętając o wymaganiach prawnych mówiących o odległości ścian od granic parceli, które standardowo wynoszą do 4 metrów przy ścianach z oknami i drzwiami, a dla działek o szerokości do 16 metrów – 1,5 metra, łatwiej zabrać się za poszukiwania idealnego projektu. Zapraszamy także do lektury artykułu „Wąska działka co determinuje? Budowa domu na wąskiej działce – wymogi i polecane projekty”, który przedstawia między innymi ciekawe plany domów na tego typu działki.

Mały wielki dom

Niestandardowe rozmiary działek mogą budzić pewną niepewność wobec ograniczonych możliwości zagospodarowania powierzchni przy zachowaniu wymaganej funkcjonalności. Decyzja o zakupie wąskiej parceli jest jednak bardzo opłacalna, a aktualnie dostępne projekty prezentują wiele rozwiązań, które pomogą spełnić marzenie o własnym domu. Dzięki przygotowaniu pod kątem optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni sprawiają, że nawet wąska działka może być w pełni wygodna. Czasami wymaga to jednak kilku poświęceń, a dla osób potrzebujących większej liczby pokoi zaleca się węższe domy piętrowe lub parterowe z użytkowym poddaszem. Podstawą wielu projektów jest maksymalizacja przestrzeni użytkowej przez zastosowanie różnych pomysłowych rozwiązań – dzięki temu niewielka powierzchnia działki przestaje być przeszkodą.

Ciekawe propozycje domów na wąską działkę

Projekty domów na wąską działkę są szeroko dostępne – wśród ofert pracowni każdy znajdzie coś dla siebie. Niektóre z planów zakładają obecność nawet do pięciu pokojów. Postawienie na pomoc specjalistów w przygotowaniu planu to sprawdzony sposób, by skorzystać ze starannie opracowanego projektu i uchronić się przed zbędnym stresem w trakcie budowy. Nawet małe domy mogą być bardzo interesującymi oraz estetycznymi budynkami, które zapewniają pełen komfort w trakcie eksploatacji. Przed wyborem warto dokładnie określić potrzeby swoje i pozostałych domowników.

Similar Posts