Majsterkowanie

Meble drewniane – 3 sposoby na ich szybkie odświeżenie

Meble drewniane - 3 sposoby na ich szybkie odświeżenie

Meble drewniane są od lat jednymi z najpopularniejszych. Są chętnie wybierane zarówno do wnętrz, jak i do ogrodów. Jednak po dłuższym użytkowaniu pojawiają się na nich uszkodzenia i zarysowania, które wpływają negatywnie na wygląd mebli z różnych gatunków drewna. Oto 3 sposoby, by odnowić szybko meble drewniane.

 

1. Meble drewniane pomalowane farbą do drewna

2. Meble sosnowe pokryte białą farbą z przetarciami

3. Szafy drewniane z okleiną

 

Meble drewniane mogą służyć niezawodnie przez wiele lat, jednak tracą ładny wygląd na skutek ekspozycji na promieniowanie UV, kontaktu z wilgocią, zarysowań i odprysków farby lub okleiny. Jeżeli chcesz szybko i samodzielnie odnowić meble sosnowe lub dębowe, poznaj 3 sprawdzonej sposoby.

 

Meble drewniane pomalowane farbą do drewna

 

Meble drewniane łatwo odnowi się samodzielnie, używając wyłącznie farby do drewna. Drewno, które chce się pomalować, na początek powinno się dokładnie wyczyścić ze wszystkich zabrudzeń, a następnie wyszlifować za pomocą papieru ściernego. Najpierw używa się papieru o grubszym uziarnieniu, a później wygładza się deski do malowania delikatnym arkuszem drobnoziarnistym. Wygładzone meble pokrywa się cienką warstwą farby w wybranym kolorze. W ten sposób można stworzyć nawet fantazyjne meble dębowe lub sosnowe w każdym kolorze tęczy i zmienić zestaw do pokoju dziecięcego w meble odpowiednie do pokoju nastolatka.

 

Meble sosnowe pokryte białą farbą z przetarciami

 

Styl prowansalski jest obecnie jednym z najmodniejszych, jeżeli chodzi o aranżacje wnętrz i ogrodów. Meble drewniane pokryte białą farbą grają w nim tak samo ważną rolę jak motywy związane z lawendą. Aby stworzyć meble sosnowe w stylu prowansalskim, wystarczy pomalować je białą farbą. Gdy farba wyschnie, powinno się przetrzeć ją papierem ściernym, by uzyskać efekt vintage. W ten sposób można odnowić niemalże wszystkie meble, w tym stare kredensy po babci oraz wiekowe komody.

 

Szafy drewniane z okleiną

 

Stare szafy drewniane są stylowe i pojemne, jednak często są również zniszczone przez upływ czasu. Jeżeli drewno jest mocno uszkodzone, można odnowić je za pomocą okleiny. Meble dębowe lub sosnowe pokryte okleiną prezentują się nowocześnie i elegancko, gdyż okleina ukrywa wszystkie uszkodzenia. Ciekawym sposobem na odnowienie mebli drewnianych jest oklejenie ich fototapetą z ulubionym wzorem. Dzięki niej stworzy się nie tylko nowoczesny mebel, ale i modną dekorację sypialni, salonu lub przedpokoju. Szafa pokryta okleiną lub fototapetą spodoba się również nastolatkom, nawet gdy stare meble wcześniej do nich nie przemawiały.

Similar Posts