Budowa

Jak odnowić fugi? Szybki efekt małym kosztem

Jak odświeżyć fugi Szybki efekt małym kosztem

Płytki ceramiczne zwykle kładzie się w pomieszczeniach wilgotnych i podatnych na zabrudzenia. Kuchnia, łazienka, korytarz, przedpokój, klatka schodowa – to tutaj najczęściej powstają specyficzne zabrudzenia. O ile umycie płytek nie przysparza problemu, to utrzymanie fug w czystości potrafi być naprawdę kłopotliwe. Wiedzą o tym przede wszystkim użytkownicy jasnych fug, na których szybko widać nieestetyczne zaciemnienia spowodowane przez pleśń, kurz i inne zabrudzenia. Warto szybko reagować, jeśli widzimy, że z naszymi fugami dzieje się coś niepokojącego – szczeliny między płytkami to idealne miejsce do rozwoju bakterii, grzybów i innych chorobotwórczych organizmów.

Na rynku można znaleźć wiele skutecznych preparatów, które pozwolą odświeżyć fugi. Wbrew pozorom nie jest to jednak proste. Często zdarza się, że czyszczenie fug musi odbywać się centymetr po centymetrze, a jest to uciążliwe i pracochłonne. Niestety zdarza się, że bardzo zabrudzonych fug nie uda się skutecznie oczyścić. Trzeba wtedy skorzystać z innych sposobów na poprawienie ich estetyki.

Czyszczenie fug to proces o różnym stopniu trudności. Zależy on od poziomu zabrudzenia, ale również od koloru fug, a także od tego, czy zostały wcześniej zaimpregnowane odpowiednim preparatem.

Zanim podejmiemy się czyszczenia fug powinniśmy zapoznać się z garścią przydatnych informacji, aby uniknąć błędów, które wydłużą proces czyszczenia bądź wpędzą nas w dodatkowe wydatki na skutek uszkodzenia fug bądź płytek poprzez zastosowanie niewłaściwego preparatu.

Istnieje kilka skutecznych rad na pozbycie się powyższego problemu, oto kilka z nich.

Budowa fugi – czyli od czego się zaczęło?

Fugę nakłada się po dokładnym wyschnięciu zaprawy oraz wyciągnięciu krzyżyków dystansowych spomiędzy płytek. Masę do fugowania nakłada się specjalną pacą, która chroni przez zarysowaniem powierzchni. Istotnym jest, by masa do fugowania wypełniała całe przerwy między płytkami – w przeciwnym razie szczeliny do których trafi zabrudzenie będą niemal niemożliwe do wyczyszczenia. Pół godziny po nałożeniu fug należy dokładnie wyczyścić resztki masy z płytek. Jak przekonanie się dalej, nałożenie świeżej bywa prostsze i mniej problematyczne niż odnawianie fugi.

Jak odnowić fugi?

Na początku wspomnijmy czego nie należy robić. Zdarza się, że chcąc szybko usunąć osadzoną między płytkami pleść sięgamy po ostre narzędzia oraz silne chemiczne preparaty. Powoduje to spore ryzyko uszkodzenia zarówno spoiny, jak i powierzchni płytek.

Największe ryzyko chwycenia za nóż i próby wydrapania zanieczyszczeń nadarza się w kuchni – to tutaj podłoga, jak i ściany pokryte płytkami są narażone na działanie tłustego kurzu oraz zasychającego jedzenia. Jak w takim wypadku odświeżyć fugi? Przede wszystkim należy odstawić druciaki, nożyki, czy inne ostre narzędzia. Wystarczy stara szczoteczka do zębów – miękka lub półtwarda, aby nie uszkodzić płytek. Świetnie sprawdzi się tu również ściereczka bawełniana lub zwykła gąbka kuchenna.

Czyszczenie – czym odnowić fugi?

Sprawdzonym sposobem jest użycie płynu do czyszczenia toalet, który posiada w składzie chlor – nie tylko ma silne działanie przeciwgrzybicze i bakteriobójcze, ale również pięknie wybiela jasne fugi. Nigdy nie używamy go jednak bez rozcieńczenia – należy przygotować z niego wodny roztwór. Do miski należy wlać pół litra wody i pół litra środka do czyszczenia toalet. Warto pamiętać o założeniu gumowych rękawiczek – płyny tego typu zwykle działają drażniąco na skórę oraz śluzówkę.

Do czyszczenia sporządzonym roztworem przyda się wspomniana stara szczoteczka do zębów. Należy maczać ją w rozcieńczonym płynie i szorować krótkimi, szybkimi ruchami przerwy między kaflami. Należy pilnować, by nie chlapać płynem po płytkach, ale również po tekstyliach – mogą się odbarwić. Ważnym jest, by pamiętać o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia, by nie zaszkodziły nam drażniące opary unoszące się w powietrzu.

Innym sposobem na czyszczenie fug jest sporządzenie pasty z sody oczyszczonej, octu oraz wody. Pastę należy rozprowadzić na całej długości fugi i pozostawić na około 40 minut do wyschnięcia. Po tym czasie należy zmyć fugi czystą letnią wodą. Taka pasta świetnie radzi sobie z usuwaniem kamienia, tłustego nalotu, śladów rdzy i innych suchych zabrudzeń. Świetnie usuwa pleśń i grzyby.

Czyszczenie fug pastą do zębów ma swoich zagorzałych zwolenników. Przydaje się kiedy nasze  sprzątanie odbywa się w momencie, kiedy nie mamy pod ręką cięższego arsenału domowej chemii.

Niewielkie zabrudzenia – zażółcenia na białych fugach – powinien usunąć sok z cytryny. Tani, naturalny, nietoksyczny – same zalety. Niestety nie jest on skuteczny w przypadku silniejszych zabrudzeń.

W każdym większym sklepie sprzedającym chemię do domu można znaleźć specjalistyczne preparaty do czyszczenia fug. Przed ich użyciem zawsze należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta i ściśle się do nich stosować.

Nie udało się doczyścić – czym pomalować fugi?

Zdarza się, że zabrudzenia są tak głębokie, że ich czyszczenie nie przynosi skutku. Możemy spróbować problem zamalować specjalnym preparatem dostępnym w sklepach sprzedających chemię do łazienek, ale również w marketach budowlanych. Dostępni na polskim rynku producenci posiadają w swojej ofercie farby do fug w różnych kolorach i odcieniach. Przed pomalowaniem fugi należy pamiętać o jej dokładnym odtłuszczeniu oraz o zabezpieczeniu płytek. Malowanie fugi daje dobry efekt estetyczny, jednak nie jest tak higieniczne, jak jej doczyszczenie i zaimpregnowanie. Jeśli zależy nam na płytkach i fugach, które nie będą źle wpływać na nasze zdrowie, a nie jesteśmy w stanie ich doczyścić, być może będziemy zmuszeni zdecydować się na ich wymianę.

Wymiana – jak usunąć starą fugę?

Fugi, które są wykonane z zaprawy trudno jest usunąć. Sprawa wygląda inaczej, jeśli są stare i zaczynają się wykruszać. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w specjalne noże lub dwuostrzowe pilniki do usuwania fug. Najszybciej i najefektowniej pozbędziemy się fug przy użyciu elektrycznej mikroszlifierki. Taki wielozadaniowy sprzęt zwykle jest sprzedawany z zestawem różnych końcówek. Jedyne co pozostaje, to wybrać końcówkę frezującą i oczyścić szczeliny, pilnując, by nie uszkodzić płytek!

Po zakończeniu szlifowania (ręcznego, czy też mechanicznego) puste miejsca po fugach należy oczyścić szczotką oraz odkurzaczem. Wtedy dopiero można przystąpić do fugowania, a po zakończonej pracy – cieszyć się czystymi i higienicznymi fugami.

Similar Posts