Majsterkowanie

Jakie gniazdka do domu wybrać? Jakiej firmy najlepsze?

Jakie gniazdka do domu wybrać? Jakiej firmy najlepsze?

Zwieńczeniem każdej instalacji prądowej są gniazdka elektryczne. To one są końcowym łącznikiem pomiędzy rozdzielnicą elektryczną, a urządzeniami domowymi takimi jak odkurzacz, czy pralka. To jednak nie wszystko, wybór gniazd elektrycznych ma olbrzymie znaczenie pod względem funkcjonalności i bezpieczeństwa w domu. Dlatego też, zapraszamy do przeczytania artykułu, z którego dowiesz się: 1. Gniazdko elektryczne – z uziemieniem czy bez? 2. Jakie gniazdko elektrycznej wybrać do łazienki 3. Walory wizualne gniazd 4. Gniazdka elektryczne – jak oszczędzić.

Lepsze gniazda elektryczne z uziemieniem czy bez?

Istotą wykorzystania uziemienia w gniazdku jest dobór urządzeń, które zostaną finalnie wpięte do sieci energetycznej. Praktycznie wszędzie powinno się instalować gniazdka z uziemieniem, również gdy nie jest to konieczne. Jest to spowodowane tym, że wiele urządzeń nowoczesnych wymagają zabezpieczenia w postaci uziemienia – laptopy, odbiorniki TV, pralki czy ogółem sprzęt AGD. Według zaleceń producentów, każdą wtyczkę sprzętu niewymagającego uziemienia, można podłączyć do gniazdka z uziemieniem. Jeśli jednak występuje sytuacja, w której zakupione urządzenia wymagają tak zwanego zerowania, pod żadnym pozorem nie powinniśmy podłączać go do gniazdka bez uziemienia. W dużym skrócie – gniazdka bez uziemienia instalować winno się w miejscach, gdzie nie będzie ów uziemienie potrzebne.

Jakie gniazdko elektryczne wybrać do łazienki

Pomieszczenia takie jak łazienka, kuchnia czy pralnia to wyjątkowe miejsca w każdym domu. Narażone są na występowanie wilgoci, wody i pary. Z tego także powodu, nie jest zalecanym montaż zwykłych gniazd elektrycznych. Dla przykładu, łazienka to idealne miejsce do montażu gniazd elektrycznych hermetycznych. Takie rozwiązanie zabezpieczy gniazdo przed wodą, co przełoży się na całkowite bezpieczeństwo nawet w przypadku występowania wilgoci czy pary. Podobne rozwiązania mogą być wykorzystywane również w kuchni i pralni. Istotnym w przypadku pomieszczeń użytkowych jest także miejsce montażu gniazd. Odpowiednio dobrane umiejscowienie, zniweluje w sposób efektywny narażenie na dostanie się ciał obcych do gniazda. Przykładowo – nie powinniśmy montować gniazd elektrycznych od razu nad zlewem.

Design i walory estetyczne gniazd elektrycznych

Obok wykorzystania gniazd, miejsc instalacji oraz bezpieczeństwa, dla wielu osób olbrzymie znaczenie ma ich wygląd. Jest to spowodowane dużą świadomością w zakresie projektów i wyglądów nowoczesnych domów. Niegdyś szeroko dostępne kremowe gniazda odeszły do lamusa, a ich miejsce zaczęły zajmować gniazdka w najróżniejszych kolorach i wzorach. Oto jakie rodzaje gniazd elektrycznych możemy spotkać na rynku akcesoriów elektrycznych.

• Gniazda elektryczne retro – idealne do aranżacji w klasycznym stylu, przepełnionych drewnem i metalem. Wyróżnia je kolor i dopasowanie do designu Vintage,

• Gniazda elektryczne eleganckie – wykorzystanie minimalistycznych projektów, nie przykuwających uwagi. Gniazda powinny być tutaj „ukrytymi” np. w salonie, czy holu.

• Gniazda elektryczne wpuszczane w blat – bardzo dobre rozwiązanie do pokoju dziennego czy pomieszczeń biurowych. Modeli gniazd elektrycznych na rynku jest oczywiście o wiele, wiele więcej. Nie sposób ich jednak wszystkich przedstawić. Zachęcamy jednak do sprawdzenia oferty sklepów elektrycznych, takich jak np. hurtownia elektryczna LIKO, która w ofercie posiada setki gniazd elektrycznych w wielu stylach.

Gniazdka elektryczne – jak oszczędzić

Oszczędność w przypadku gniazd elektrycznych nie musi się ograniczać tylko do wyboru tańszych gniazdek. Wręcz przeciwnie. Oszczędzić możemy kupując gniazda sprawdzone, lepsze – na przykład z wyłącznikiem. Według badań z 2019 roku, średnio każde przeciętne polskie gospodarstwo domowe, marnuje w skali roku około 60-80 złotych na podtrzymywanie trybu stand-by wśród urządzeń w domu. Aby zredukować ten koszt, warto więc zainwestować w gniazda sprawdzonych firm jak Karlik czy Ospel. Obie marki są dostępne u naszego partnera, hurtowni elektrycznej online LIKO, będącej również właścicielem sklepu z oświetleniem Luminatione.

Similar Posts