Porady

Lampa podłogowa do minimalistycznego salonu

Lampa podłogowa do minimalistycznego salonu

Centralne oświetlenie w salonie nigdy nie będzie wystarczające. Do właściwego oświetlenia potrzebne są kinkiety, lampy podłogowe, listwy ledowe – wszystko, co rozświetli salon nawet w ciemne jesienne popołudnia. To, w jaki sposób i w jakim stopniu oświetlony jest nasz dom, wydatnie wpływa na nasze samopoczucie. Najlepszym terapeutą jest światło naturalne, ale da się go w pewnym stopniu odtworzyć odpowiednim oświetleniem sztucznym.

Światło dla zdrowia

Światło centralne może być w salonie i ciepłe, i zimne, ważne by było odpowiednio uzupełnione przez dodatkowe punkty świetlne. Praktycznie w żadnej szerokości geograficznej nie jest możliwy brak wsparcia ze strony oświetlenia sztucznego. W krajach równikowych to oświetlenie wieczorami gwarantują świecie i ogniska. U nas nie ma takiej możliwości, zatem wspieranie nastroju, a czasem nawet układu wydolnościowego odbywa się głównie przez sztuczne oświetlenie, dawane nam przez żarówki LED, zamontowane w różnego rodzaju lampach. 

Brak światła zawsze negatywnie wpływa na organizm człowieka, który przyzwyczajony jest do jasności. Dlatego warto zadbać o to, by nawet jesienią i zimą poziom oświetlenia sprawiał, że chce nam się wstawać i działać.

Designerskie lampy podłogowe 

Lampy podłogowe mogą naprawdę stanowić designerski element salonu. Mogą być jak rzeźby, jak obrazy, mogą stanowić najbardziej widowiskowy element salonu. Mogą być jego ozdobą, a nie tylko dodatkiem. Przykładem tego typu lamp są te, w których stelaż zrobiony jest z prawdziwego, rzeźbionego drewna. Lampy o sporych rozmiarach i pięknej budowie, by zobaczyć je w pełnej krasie, warto sprawdzić jak wyglądają one w naturalnym terenie i jak prezentuje je salon oświetleniowy w profesjonalnym sklepie z oświetleniem. 

Lampa podłogowa z drewnem

W minimalistycznym salonie lampa podłogowa z drewnianym stelażem jest jednym z lepszych rozwiązań. Jeśli do tego dodamy minimalistyczny abażur w kolorze białym – zyskujemy piękny dodatek aranżacyjny i dodatkowo doskonały punkt oświetleniowy.

Lampa podłogowa w wersji minimalistycznej 

A co gdyby nasza lampa podłogowa była po prostu żarówką na prostym stelażu? Może  w części wnętrz takie rozwiązanie nie ma racji bytu, ale we wnętrzu minimalistycznym jak najbardziej. Oczywiście taka lampa średnio nada się jako element do czytania, towarzyszący domowej biblioteczce (brak elastyczności statywu), ale za to świetnie się sprawdzi jako element dekoracyjny. 

Lampy podłogowe najlepsze do czytania

Jeśli w naszym salonie brak kącika do czytania, warto go stworzyć z udziałem dwóch elementów; wygodnego fotela i lampy podłogowej z regulowanym ramieniem. Warto zainwestować w lampę z ruchomym ramieniem lub taką z wielkim kloszem, którego położenie można regulować. To sprawia, że można regulować poziomem oświetlania w taki sposób, że nie przeszkadza się innym użytkownikom salonu. 

Wybierajmy zawsze lampy podłogowe jako uzupełnienie oświetlenia głównego, a nie główny element oświetlenia. Tylko odpowiedni dobór oświetlenia głównego może sprawić, że dobór lampy podłogowej będzie łatwy i praktyczny.

Similar Posts