Truskawki to jedne z najsmaczniejszych owoców. Na ich popularność wpływa fakt, że świeże truskawki możemy dostać sezonowo. To doskonała zachęta, by kilka krzaków truskawek posadzić na swojej działce lub w ogródku. Jak wygląda sadzenie truskawek? Na co uważać, by plony na pewno się przyjęły? Przedstawiamy niezawodny instruktaż sadzenia truskawek krok po kroku!
Jak wyglądają krzaczki truskawek? Pochodzenie truskawki
Krzaczki truskawek są soczyście zielone i nieduże, sięgają około 35 cm średnicy i mają tyle samo wysokości. Pod krzakiem znajduje się długi korzeń, który odpowiada za prawidłowy wzrost rośliny. W odpowiednich warunkach roślina szybko wyrasta z sadzonki do dojrzałej wersji. Również szybko pojawiają się na niej owoce, które można znaleźć między liściami już po upływie około miesiąca po rozwinięciu sadzonki.
Pełna nazwa truskawki to poziomka truskawka i pochodzi ona z rodziny różowatych. W tej samej grupie znajdują się poziomki rosnące w polskich lasach. Truskawka powstała z przypadkowego skrzyżowania 2 gatunków poziomki: chilijskiej i wirginijskiej. Efektem udanej krzyżówki była tak zwana poziomka wielkoowocowa, ze względu na to, że truskawki są znacznie większe od innych gatunków poziomek.
Krzak truskawki to bylina, która tworzy liczne rozłogi, przez które rozmnaża się i rozprzestrzenia. W Polsce i Europie truskawka jest uprawiana ze względu na dużą popularność owoców.
Truskawki są nie tylko smaczne, ale również bogate w witaminy. W truskawce znajdziemy takie składniki odżywcze jak:
- witamina C,
- witamina B2, B3, B6 i B12,
- witamina A,
- foliany,
- witamina D,
- witamina E.
Bogactwo witamin i zdrowe kalorie sprawiają, że truskawka to znakomity dodatek do deserów i ciast. Również świetnie smakuje jedzona prosto z krzaka. Warto wiedzieć przy tym, że 100 g truskawek to tylko 33 kalorie!
Kiedy sadzić truskawki
Termin na posadzenie truskawek jest naprawdę rozległy. Sadzonki truskawek możemy umieścić w ziemi wiosną, w okresie kwietnia i maja (konkretnie do połowy maja), oraz latem, w drugiej połowie lipca i w sierpniu.
Określony termin sadzenia truskawek obowiązuje nas zależnie od rodzaju sadzonek rozłogowych. Truskawki można kupić w sklepie ogrodniczym w doniczkach. Mając do posadzenia truskawki w doniczce, możemy zrobić to w dowolnym miesiącu w sezonie. Musimy tylko zdążyć do końca lata, nie później niż pod koniec września. Więcej na temat rodzajów sadzonek powiemy sobie w akapicie o tym, jak sadzić truskawki.
Truskawki posadzone praktycznie jesienią przyniosą nam plony dopiero na przyszły rok. Jeśli zrobimy to wcześniej, owoce pojawią się na krzaczkach już po kilku tygodniach. Warto zatem rozpocząć sadzenie truskawek wiosną.
Jak sadzić truskawki?
Truskawki są dość wymagającymi roślinami. Z tego względu glebę pod sadzonki truskawek należy odpowiednio przygotować.
- Truskawki lubią przepuszczalną, spulchnioną ziemię o dużej zawartości składników pokarmowych i próchnicy.
- Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny, czyli mieścić się w przedziale pH 5-6,5.
- W rok poprzedzający sadzienie truskawek zaleca się wymieszanie ziemi z nawozem.
Do wyboru mamy różne sadzonki truskawek, o czym wspomnieliśmy już wcześniej.
- Sadzonki z gruntu: Świeżo wykopane z ziemi sadzonki dostępne wiosną lub jesienią. Sadzonki truskawek z gruntu pobierane są albo na końcu, albo na początku okresu wegetacji. W tym pierwszym przypadku truskawki pojawią się na krzaczkach jeszcze tego samego roku.
- Sadzonki truskawek FRIGO: Przechowywane w kontrolowanych warunkach sadzonki FRIGO można sadzić w ziemi w dowolnym momencie sezonu. Odpowiednie warunki przedłużają przydatność sadzonek. Posadzone do gleby sadzonki rozkwitają w ciągu miesiąca, a w ciągu następnych 30 dni na krzaczkach pojawiają się truskawki.
- Truskawki w doniczkach: Największy wybór tego rodzaju sadzonek jest pod koniec sierpnia. Sadzonki można od razu posadzić w ogrodzie, oczekując truskawek w przyszłym roku.
Jak możecie zauważyć, możliwe jest uzyskanie truskawek jeszcze w tym samym sezonie lub dopiero następnym. Wszystko zależy od tego, w jakim czasie podczas trwania sezonu, rozpoczniemy sadzenie truskawek i z jakich sadzonek skorzystamy.
Sadzonki truskawek najlepiej jest sadzić do gleby rzędami. Rzędy powinny być oddalone od siebie o 50 cm. Z kolei odległość sadzonek truskawek powinna wynosić od 20 do 30 cm. Dołki pod truskawki muszą być na tyle głębokie, by korzenie mogły swobodnie rosnąć i by się nie zawijały. Zawijające się korzenie wypychają roślinę do góry, co doprowadza do jej przesuszenia.
Sadzenie truskawek: alternatywne metody
Truskawki najczęściej sadzone są metodą tradycyjną rzędową, o której pisaliśmy wyżej. Sadzenie truskawek można zrealizować jeszcze na 2 sposoby. Każdy wariant sadzenia rośliny ma swoje wady i zalety. Poniżej opisujemy sadzenie truskawek każdą z 3 dostępnych metod krok po kroku!
Sadzenie truskawek na zagonach
Ta metoda uprawy zapewnia podwójne zbiory i jest praktykowana w celu pozyskiwania wysokiej jakości owoców poza sezonem. Sadzenie odbywa się w 2 sezonach: wczesnym latem i późną jesienią. Sadzenie truskawek na zagonach polega na gęstym rozmieszczeniu sadzonek w miejscach pokrytych agrowłóknią lub folią. Dzięki temu rośliny są chronione przed przesuszeniem i zachwaszczeniem. Jak sadzić truskawki tą metodą?
- Tworzymy zagon o wysokości 15 do 40 cm. Miejsce może również pozostać płaskie.
- Należy zachować odpowiednią szerokość zagonów. Jednorzędowe powinny mieć maksymalnie 60 cm szerokości. Dwurzędowe maksymalnie 100 cm, a czterorzędowe 130 cm.
- Odległość między rzędami powinna wynosić od 30 do 40 cm.
- Rośliny powinny sąsiadować ze sobą w odstępie od 15 do 30 cm.
- Ziemia w przejściu między rzędami również powinna być wyłożona. W tym wypadku najlepsze będzie użycie słomy.
Sadzenie roślin w ten sposób ma sporo zalet. Przede wszystkim zbieramy większy plon. Owoce szybciej dojrzewają, a my oszczędzamy na nawożeniu. Zbiory są także wygodniejsze i szybsze, ze względu na dobry dostęp do roślin. Metoda świetnie sprawdza się również na terenach podmokłych.
Sadzenie truskawek metodą rzędowo-pasmową
Sadzenie truskawek metodą rzędowo-pasmową również oznacza wysokie zagęszczenie roślin, a uprawa daje większe zbiory. Rośliny należy sadzić w dwurzędach i zachować następujące odstępy:
- 80+60×25 cm,
- 90+50×25 cm,
- 100+50×20 cm.
Uprawa rzędowo-pasmowa jest nieco mniej korzystna. Duży plon to właściwie jedyna zaleta. Zielone krzaki truskawek narażone są na choroby liści spowodowane nadmiernym zagęszczeniem. Stanowisko jest również trudno dostępne podczas zbiorów.
Sadzenie truskawek metodą tradycyjną
Uprawa i sadzenie roślin metodą tradycyjną to najlepszy sposób dla truskawek, chociaż dla nas oznacza nieco mniejsze zbiory. Przy uprawie zagonowej możemy sadzić nawet 100 000 sztuk sadzonek. Przy metodzie rządowo-pasmowej do 67 000, przy czym metoda tradycyjna związana jest z sadzeniem maksymalnie 40 000 sztuk.
Prz uprawie tradycyjnej roślinom nie zagrażają tak bardzo choroby, ponieważ szeroki rozstaw sadzonek umożliwia swobodny przepływ powietrza, a co za tym idzie mniej korzystne warunki do rozwoju pleśni. Zielone krzaczki truskawek przy szerszym posadzeniu dają również swobodny dostęp do owoców. Zbiory są łatwiejsze, a plon nieprzetrzebiony przez choroby. Dzięki tej metodzie truskawki wyrastają większe i smaczniejsze, ponieważ mają także swobodny dostęp do słońca.
Przygotowanie i uprawa truskawek w ogrodzie
Uprawy ogrodowe są znacznie mniejsze od tych, które związane są z sadzeniem truskawek na sprzedaż. Na działce lub w ogródku zwykle kończy się na posadzeniu od kilku do kilkunastu krzaczków na własny użytek. W tym przypadku obowiązują nas podobne zasady uprawy.
- Gleba musi być żyzna, przepuszczalna, lekko kwaśna.
- Korzenie muszą być posadzone pod ziemią prosto, nie mogą się zawijać.
- Wybieramy spośród sadzonek: FRIGO, sadzonek doniczkowych, z gruntu i sadzimy je zgodnie z zasadami opisanymi wyżej, wiosną lub na początku jesieni.
- Ziemia, w której znajdują się truskawki, musi być stale wilgotna, dlatego musimy pilnować naszej uprawy, by nie dosięgła jej susza.
- Po sezonie i wymianie starych krzaczków truskawek na nowe sadzonki ziemia powinna otrzymać nawóz. Nawożenie ziemi przed rozpoczęciem nowego sezonu pozwala na lepsze zbiory.
- Pamiętajmy, by nasze truskawki miały dostęp do słońca. Wtedy urosną duże i słodkie.
Uprawa truskawek
Najlepsze dla wzrostu i owocowania truskawek są stanowiska słoneczne. Jeśli zdecydujemy się sadzić truskawki w ogrodzie w miejscu, gdzie często zdarza się cień, musimy liczyć się z gorszym smakiem truskawek. Owoce będą mniejsze i kwaśne, a nam zależy przecież na wyjątkowym smaku i słodyczy truskawek. Poniżej przedstawiamy zasady, o których trzeba pamiętać przy uprawie truskawek.
- Istotną kwestią jest zapobieganie rozwojowi chwastów. W tym celu warto okryć ścieżki między truskawkami słomą, folią lub agrowłóknią. Materiał zatrzyma rozwój chwastów, a krzaczki truskawek nie będą zasypywane piachem.
- Po posadzeniu truskawki należy od razu dokładnie podlać. Należy stale pilnować wilgotności gleby, gdyż truskawki nie znoszą suszy.
- Warto także pilnować, by do sadzonek truskawek bez przeszkód docierało światło słoneczne. Zwróć uwagę, czy folia rozłożona dla ochrony roślin przed chwastami nie przesłania truskawek.
Informacje, o których warto pamiętać!
Uprawiając truskawki w ogrodzie, musimy być przygotowani na ich sezonowość. Nie chodzi bynajmniej o sezonowe rodzenie owoców, a o cykl życia krzaczka.
Przyjęło się, że truskawki likwiduje się po upływie 3 lub 4 lat i tworzy nową uprawę, wykorzystując sadzonki rozłogowe. Spowodowane jest to brakiem owoców. Krzaczki truskawek z każdym rokiem dają mniej owoców, a po upływie 4 lat owoce mogą w ogóle się nie pojawić, a my obejdziemy się smakiem. Rośliny warto obserwować i kiedy sezon był ubogi w owoce, warto przenieść uprawę w inne miejsce i skorzystać sadzonek.
Zdjęcia pochodzą z serwisu pixabay.com