Porady

Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależą różnice w cenie?

Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależą różnice w cenie?

Koszt ogrodzenia działki to całkiem spory wydatek – zwłaszcza, jeżeli teren jest dość duży. Nic więc dziwnego, że inwestorzy na równi z estetyką i wykończeniem, rozważają kwestie budżetu przeznaczanego na wybrane ogrodzenie panelowe. Cena przęseł panelowych jest uzależniona od użytego materiału, jakości wykonania, sposobu zabezpieczenia oraz skomplikowania wzoru.

Ile kosztuje ogrodzenie panelowe?

Tanie ogrodzenia panelowe to jedne z najchętniej wybieranych obecnie rozwiązań. Sprzedawane w zestawie z kompletem elementów niezbędnych do montażu sprawia, że koszt budowy takiego ogrodzenia z paneli może być obniżony o cenę robocizny, jeżeli montaż zrealizuje się we własnym zakresie. Kwestia precyzyjnego określenia ceny ogrodzenia jest związana z konkretnym projektem i zawsze ustalana indywidualnie. Zależy ona bowiem od szeregu czynników…

  • Rodzaj wybranego przęsła — stopień skomplikowania wzoru ma wpływ na końcową cenę ogrodzenia.
  • Użyty materiał — stalowe przęsła zazwyczaj wykonywane są z drutu o średnicy 4 i 5 mm, droższa wersja to przęsła kute i/lub robione na zamówienie, ze wstawkami z nietypowych materiałów (jak drewno, miedź czy szkło).
  • Sposób zabezpieczenia — podstawowym jest zabezpieczenie antykorozyjne (ocynk), dodatkowo ogrodzenie panelowe może być chronione jeszcze warstwą farby nakładanej proszkowo.
  • Wielkość ogrodzenia — jeżeli grodzony obszar jest niewielki, całe ogrodzenie powstaje zwykle z dowolnie wybranych materiałów, które odpowiadają gustowi inwestora. W przypadku dużych połaci terenu natomiast (i tym samym dużych ogrodzeń), stosuje się często dekoracyjne (i zazwyczaj oczywiście droższe) ogrodzenie od frontu i materiały niedrogie, najprostsze (panele ocynkowane czy siatkę) w pozostałych fragmentach ogrodzenia. Ten sposób grodzenia nie zawsze jest podyktowany względami ekonomicznymi. Na przykład ogrodzenie panelowe pełne, które chroni przed nadmiernym hałasem i wzrokiem, nie powinno być stosowane na całości terenu, bo może dawać wtedy bardzo przytłaczający efekt. W takiej sytuacji lepiej postawić je na przykład tylko od strony głośnej ulicy, a resztę płotu wykonać z materiałów bardziej przeziernych, aby wizualnie całość była lżejsza.

Fot. Panel ogrodzeniowy ocynkowany — w gotowym już ogrodzeniu panelowym (cennik z montażem dostępny u producenta).


Fot. Ekskluzywna wersja paneli ogrodzeniowych z bogatym, kutym ornamentem (cennik ogrodzenia dostępny u sprzedawcy).

Cena robocizny ogrodzenia panelowego zależy od firmy wykonawczej, lokalizacji i zakresu prac. Przyjmuje się orientacyjnie, że montaż ogrodzenia panelowego na podmurówce, to cena 100 zł za metr bieżący ogrodzenia, a bez podmurówki — kilkadziesiąt złotych. Ceny jednak mogą znacznie odbiegać od tych wartości w zależności od regionu kraju. Więcej informacji na temat ceny ogrodzenia panelowego znajdziesz tutaj: https://expert-ogrodzenia.pl/

Jak obniżyć cenę ogrodzenia panelowego z montażem?

Najłatwiej zrobić to, decydując się na samodzielny montaż ogrodzenia. Jako że producenci sprzedają kompletne ogrodzenia, wraz ze wszystkimi niezbędnymi elementami do montażu, własnoręczne postawienie płotu z paneli pozwala sporo zaoszczędzić.

Można również zdecydować się na zakup najtańszych paneli, mając jednak na uwadze również ich mniejszą wytrzymałość, a co za tym idzie konieczność częstej naprawy ewentualnych uszkodzeń (rdza, zadrapania etc.).

Similar Posts