Projektowanie

Czym charakteryzują się projekty nowoczesnych domów?

Czym charakteryzują się projekty nowoczesnych domów?

Trendy w budownictwie jednorodzinnym zmieniają się co jakiś czas i nie chodzi tu tylko o samą estetykę budowanych domów, ale i ich funkcjonalność. Jakie projekty domów nowoczesnych cieszą się dziś największym zainteresowaniem wśród prywatnych inwestorów?

Odejście od tradycyjnego budowania

Z roku na rok sukcesywnie odchodzi się od budowania dużych domów w stylu tradycyjnym. Przeszłością właściwie są projekty domów wielorodzinnych, wielopokoleniowych, kilkukondygnacyjnych. Najczęściej budowane są i projektowane domy parterowe lub co najwyżej domy z poddaszem użytkowym. Takie stricte nowoczesne budownictwo wyróżnia się wieloma cechami. Przede wszystkim dotyczą one energooszczędności.

Trend energooszczędności

Z pewnością cechą wyróżniającą współczesne projekty domów w porównaniu z tymi, które były stosowane 10-20 lat temu, jest ich energooszczędność. To podejście proekologiczne, ale i ekonomiczne dla przyszłych domowników i właścicieli. Domu energooszczędne są tańsze w eksploatacji, przede wszystkim z uwagi na ograniczanie strat energii. Dlatego projektanci domów jednorodzinnych idą w kierunku stosowania w ich przypadku jak najprostszych brył i dużych przeszklonych przestrzeni dla oszczędzania energii oraz jej pasywnego pozyskiwania.

Wnętrze domu

Jak podkreślają projektanci z pracowni Projektyzwizja.pl, nowoczesne domy wyróżnia nie tylko prostota i minimalistyczna estetyka zewnętrzna, ale i nowoczesny, funkcjonalny układ pomieszczeń. Najnowsze trendy w projektowaniu wskazują, że należy integrować całą przestrzeń dzienną poszczególnych pomieszczeń, jak chociażby salon i jadalnia, w jedną otwartą całość. Kuchnia może łączyć się z jadalnią poprzez wyspę lub wysoki blat. Bardzo często stosowane są ażurowe schody na poddasze użytkowe, aby zmaksymalizować wrażenie przestrzenności.

Za to część sypialniana jest odrębną sferą, oddzieloną od tej ogólnodostępnej dla domowników i ich gości. Do sypialni może przynależeć garderoba czy oddzielna łazienka. Ponadto w nowoczesnych projektach domów właściwie już standardem jest zorganizowanie miejsca na spiżarnię przy kuchni i odrębne pomieszczenia na pralnię i suszarnię oraz pomieszczenie gospodarcze.

Similar Posts