Porady

Jak czyścić żaluzje? Sprawdzone wskazówki

Jak czyścić żaluzje? Sprawdzone wskazówki

Żaluzje to jedne z najpopularniejszych osłon okiennych, które wykorzystywane są zarówno w obiektach użyteczności publicznej, lokalach usługowych, jak i domach prywatnych. Cenione są za możliwość płynnej regulacji ilości wpadającego do pomieszczenia światła słonecznego, trwałość oraz łatwość montażu. Jednak na takich elementach zbierają się zabrudzenia i kurz, dlatego należy je regularnie odświeżać. Jak czyścić żaluzje? Podpowiadamy.

Wiele osób podczas zakupu żaluzji kieruje się nie tylko stylistyką czy kolorystyką pomieszczenia, w którym chce je wykorzystać, ale również zwraca uwagę na materiał. To od niego zależy sposób czyszczenia żaluzji, a co za tym idzie, czy konkretny produkt będzie łatwy w utrzymaniu czystości, czy też nie.

Dlaczego należy regularnie pielęgnować żaluzje?

Żaluzje należy regularnie pielęgnować i czyścić, ponieważ tak jak na każdym innym elemencie wyposażenia wnętrz, gromadzą się na nich zanieczyszczenia, kurz, roztocza czy alergeny. Zwłaszcza w przypadku pomieszczeń, gdzie ze względu na panujące warunki na żaluzjach osiada wilgoć czy tłuszcz (np. w kuchni czy w łazience), warto pamiętać o ich regularnym myciu. Również alergicy, którzy korzystają z żaluzji, muszą pilnować, aby element ten nie stał się siedliskiem kurzu i alergenów. W większości przypadków czynności takie wystarczy wykonywać raz na dwa tygodnie.

Pielęgnacja rolet bambusowych

Osoby, które urządzają swoje wnętrza w stylu eko, orientalnym lub rustykalnym, bardzo często w ich aranżacji wykorzystują rolety bambusowe. Modele takie sprawdzają się niemal we wszystkich pomieszczeniach, a więc zarówno w pokojach, jak i kuchni czy łazience. Do ich pielęgnacji najlepiej używać miękkiej szmatki lub specjalnej miotełki do usuwania kurzu. Kiedy na rolecie znajdują się większe zabrudzenia, można je delikatnie usunąć mokrą, miękką gąbką lub ściereczką. Jednak nie zaleca się moczenia takich rolet dużą ilością wody.

Pielęgnacja żaluzji drewnianych

Równie chętnie wykorzystywane, zwłaszcza we wnętrzach urządzonych w minimalistycznym, klasycznym, rustykalnym czy ekologicznym stylu, są żaluzje drewniane. Takie modele ze względu na materiał również należy najpierw czyścić na sucho, a więc używając w tym celu specjalnej miotełki do kurzu. Na rynku dostępne są również dedykowane do czyszczenia żaluzji szczotki, dzięki którym można złapać każdy lamel i usunąć z niego kurz. Większe zabrudzenia z żaluzji drewnianych usuwa się suchą, miękką ściereczką z mikrofibry. Jeśli jednak nie daje sobie rady z plamą, można ją delikatnie zwilżyć. Pamiętajmy również o regularnej konserwacji żaluzji drewnianych przy użyciu dedykowanych preparatów.

Pielęgnacja żaluzji aluminiowych

Najmniej ograniczeń dotyczących pielęgnacji dotyczy chętnie stosowanych żaluzji aluminiowych. W tym przypadku, aby je wyczyścić, można użyć takich samych akcesoriów, jak czyszcząc modele bambusowe czy drewniane. Większe zabrudzenia bez problemu można usunąć mokrą szmatką, ponieważ aluminium jest odporne na działanie wilgoci. Musimy jednak wystrzegać się silnych detergentów, które są oparte na przykład na rozpuszczalnikach, ponieważ mogą zniszczyć lakier na żaluzji.

Podsumowując, czyszczenie żaluzji pozwala utrzymać ją nie tylko w dobrym stanie wizualnym, ale przede wszystkim usunąć z niej kurz, roztocza czy alergeny. Przed przystąpieniem do takich czynności, należy wziąć pod uwagę właściwości materiału, z którego wykonana jest żaluzja, aby jej nie zniszczyć.

Similar Posts