Porady

Jak pomagać pszczołom?

Jak pomagać pszczołom?

Pszczoły są niezwykle pożytecznymi owadami, które zapylają kwiaty i tępią szkodniki. Zawdzięczamy im zarówno miód, jak i szereg popularnych gatunków roślin jadalnych, takich jak jabłka czy pomidory. Jak skutecznie przyciągnąć owady zapylające do swojego ogrodu?

Owady w ogrodzie — zalety

Dlaczego warto dbać o owady w ogrodzie? Dzięki ich pracy, rosnące tam kwiaty zamieniają się w owoce i warzywa, co przyczynia się do wzrostu plonów. Dodatkowo, owady w ogrodach znakomicie radzą sobie w walce ze szkodnikami.

Czy pszczoły są zagrożone?

Z roku na rok ginie coraz więcej pszczół. Przyczyniać mogą się do tego zarówno choroby i pasożyty, jak i wykorzystywane środki ochrony roślin czy niszczenie naturalnych siedlisk owadów, na przykład poprzez wypalanie łąk.

Jak pomóc pszczołom w ogrodzie?

Oto kilka sprawdzonych sposobów na to, jak pomóc pszczołom w ogrodzie.

Rośliny miododajne

Jak sprzyjać pszczołom? W tym celu, w ogrodzie warto zasadzić rośliny miododajne. Tym, co je wyróżnia są długo oraz intensywnie kwitnące kwiaty wabiące owady. Tego typu rośliny dostarczają pszczołom niezbędnych składników pokarmowych, które są cennym źródłem surowca wykorzystywanego do produkcji miodu. Do kategorii, jaką są rośliny miododajne zaliczają się między innymi: kasztanowiec zwyczajny, jarząb pospolity, lipa drobnolistna, robinia akacjowa, wierzba, śliwa domowa, czeremcha zwyczajna, berberys, głóg dwuszyjkowy, śnieguliczka biała, ogórecznik lekarski, facelia błękitna, kocimiętka właściwa, chaber bławatek, gryka zwyczajna oraz hyzop lekarski.

Naturalne nawozy

Jak stworzyć przestrzeń przyjazną pszczołom? Zamiast stosować szkodliwe chemiczne środki ochrony roślin, sięgnąć należy po naturalne nawozy, takie jak chociażby kompost. Chcąc uchronić rośliny przed chorobami i szkodnikami, do tego celu z powodzeniem wykorzystać można również wodę z mydłem, czosnkiem lub cebulą czy popiół z kominka lub ogniska.

Udostępnianie pszczołom wody

Aby móc prawidłowo funkcjonować, pszczoły, podobnie jak inne zwierzęta, potrzebują do tego celu wody. Szczególnie istotną rolę odgrywa ona wczesną wiosną, w okresie obfitego czerwienia matki. Wody potrzebują również młode pszczoły karmicielki, które odżywiają się pierzgą. Jak pomóc pszczołom? Aby zadbać o ich optymalne nawodnienie, w ogrodzie należy umieścić poidło. Jako że owady te potrzebują ciepłej wody, najlepiej sięgnąć po naczynie w ciemnym kolorze wykonane z materiału, który szybko się nagrzewa. Na całej tafli wody należy je wypełnić węglem drzewnym lub keramzytem, które są tworzywami lekkimi i nasiąkliwymi.

Domki dla pszczół

Aby zadbać o pożyteczne owady w ogrodzie, warto zamontować tam domki dla owadów zapylających. Hotel dla pszczół przeważnie ma postać skrzynki z daszkiem zbliżonej z wyglądu do budki dla ptaków. Domek dla owadów można zakupić w gotowej postaci lub wykonać go samodzielnie. Domki dla pszczół buduje się z materiałów, takich jak drewno, bambus czy glina. Domki dla owadów pożytecznych należy umieścić w suchym, nasłonecznionym miejscu.

Na sklepowych półkach spotkać można różnego rodzaju domki dla zwierząt ogrodzie. Do wyboru mamy między innymi domki dla jeży, biedronek czy motyli.

Pszczoły a wypalanie traw

Wypalanie traw to jedna z głównych przyczyn wiosennych pożarów. Są one szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, takich jak chociażby pszczoły. W jednym takim pożarze zginąć może nawet około milion owadów. Co więcej, dym uniemożliwia pszczołom zapylanie kwiatów, co przyczynia się do obniżenia plonowania roślin. Pożary traw wiążą się również ze śmiercią trzmieli, dżdżownic, ślimaków, kretów, jeży, nornic czy ryjówek.

Similar Posts