Porady

Jak zabezpieczyć ściany z betonu komórkowego przed wilgocią i zimnem?

Jak zabezpieczyć ściany z betonu komórkowego przed wilgocią i zimnem?

Najważniejszą cechą, którą zachwala każdy producent betonu komórkowego, jest obecność jednorodnych porów. Zapewniają one odpowiedni poziom izolacji cieplnej. Aby jednak móc korzystać z właściwości tego budulca, musimy zabezpieczyć go przed niepożądanym działaniem czynników. Należą do nich przede wszystkim wilgoć i zimno. W jaki sposób wpływają one na beton komórkowy i jak możemy go przed nimi zabezpieczyć?

Jak wilgoć wpływa na ścianę z betonu komórkowego?

Mur wykonany z lekkich bloków z betonu komórkowego pod wpływem wilgoci traci swoje cechy fizyczne i odkształca się – fakt ten podkreślają producenci. Z tego powodu porowata struktura przestaje spełniać swoją funkcję i do środka budynku przenika zimno. W bardziej skrajnych sytuacjach dochodzi do rozwoju zarodników grzybów wewnątrz ściany, które mogą po jakimś czasie pojawić się również w pomieszczeniu. Czy istnieje skuteczny sposób, by temu zapobiec? Oczywiście! Najpierw jednak należy sobie uświadomić, z jakiego źródła wilgoć przedostaje się do muru. Pochodzi ona oczywiście z gruntu, dlatego podstawą jest zabezpieczenie tej części konstrukcji z betonu komórkowego, która znajduje się poniżej jego poziomu. 

Jak temu przeciwdziałać?

Aby nie dopuścić do zawilgocenia muru znajdującego się w ziemi, musimy skutecznie go oddzielić od ziemi. W tym celu stosujemy dwa rodzaje izolacji: poziomą i pionową. Ta pierwsza okala jedynie tę część ściany, która znajduje się poniżej linii gruntu, natomiast druga nachodzi również na fragment wystający powyżej tego poziomu. Podstawowym materiałem, jakiego używamy do zabezpieczenia ściany przed wilgocią, jest mieszanka asfaltu i kauczuku. Nie bez znaczenia są również inne elementy wykończenia np. tynki. Warto zwrócić uwagę na to, że wilgoć przemieszcza się wewnątrz muru – ruch ten odbywa się od dołu do góry.

W jaki sposób zabezpieczyć mury z betonu komórkowego przed zimnem?

Może się zdarzyć, że nie uda się nam przed zimą doprowadzić budynku do stanu, który pozwala na dobrą izolację przed niskimi temperaturami. Jeśli zostawiamy otwarty strop, a nadchodzi najzimniejszy okres roku, powinniśmy zabezpieczyć mury z betonu komórkowego. Możemy do tego wykorzystać zwykłą folię budowlaną. Nie powinna ona ściśle przylegać do ściany. Powinniśmy bowiem zapewnić swobodny przepływ powietrza.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących eksploatacji betonu komórkowego warto skonsultować się z producentem. Zastosowanie się do powyższych zaleceń i rad fachowców spowoduje przede wszystkim, że nasze ściany będa zbudowane z pełnowartościowego produktu o cechach, które wpłynęły przecież na naszą decyzję o zakupie.

Similar Posts