Porady

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? Najlepsze sposoby, które ochronią budynek przed złodziejami

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? Najlepsze sposoby, które ochronią budynek przed złodziejami

Lato to idealny czas na dłuższy wyjazd z rodziną lub przyjaciółmi i zapomnienie o codziennych troskach. Żeby jednak po powrocie do mieszkania nie przybyło Ci zmartwień, warto jeszcze przed podróżą zastanowić się, czy Twój dom jest odpowiednio chroniony. Zamknięty na tydzień lub dłużej budynek może bowiem kusić potencjalnych złodziei. Jak uniknąć włamania?

Z tekstu dowiesz się:

 • czym powinny charakteryzować się dobrze drzwi antywłamaniowe,
 • co wyróżnia okna antywłamaniowe,
 • czy warto decydować się monitoring i alarm w domu.

Nie dopuść do sytuacji, w której włamywacz będzie miał szansę dostać się do Twojego mieszkania podczas Twojej nieobecności. Prawidłowa ochrona domu przed złodziejami powinna Cię zainteresować jeszcze zanim opuścisz na dłuższy czas swoje mieszkanie. Aby skutecznie zniechęcić potencjalnych włamywaczy, wprowadź kilka skutecznych rozwiązań. DDD firma, sieć profesjonalnych salonów w branży wyposażenia wnętrz, przygotowała dla Ciebie kilka podpowiedzi, jak zabezpieczyć dom przed złodziejami.

1. Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? Podstawa to drzwi antywłamaniowe

Drzwi zewnętrzne powinny być wykonane z solidnych i trwałych materiałów. W tej roli doskonale sprawdzą się drzwi drewniane, np. dębowe ze stalową ramą. Drewno dębowe jest uznawane za jedno z najbardziej wytrzymałych, zwłaszcza wśród rodzimych gatunków. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie również zakup drzwi zewnętrznych stalowych, odpornych na większość narzędzi, którymi dysponują złodzieje.

Dobre drzwi do mieszkania antywłamaniowe to modele przynależące do trzeciej (idealnej do mieszkań w blokach i na osiedlach zamkniętych) lub czwartej klasy (odpowiedniej do domów wolnostojących). Takie drzwi powinny charakteryzować się:

 • wytrzymałymi zawiasami, które uniemożliwiają wyjęcie skrzydeł z ościeżnicy,
 • obecnością bolców antywłamaniowych, które przydadzą się w razie przecięcia zawiasów,
 • zasłoniętym zamkiem z ryglami, dzięki którym drzwi będą odporne na wyważenie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o drzwiach odpornych na sforsowanie przez złodzieja? Przeczytaj poradnik Dobre Dla Domu i sprawdź, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo.

2. Zabezpieczenie domu przed włamaniem? Niezbędne są okna antywłamaniowe

Jeśli drzwi antywłamaniowe zatrzymają złodzieja, najprawdopodobniej będzie on próbował dostać się do domu przez okna. Dlatego postaraj się uniemożliwić mu to działanie.

Okna są podzielone na sześć klas, z których pierwsza oznacza okno, które niemal od razu da się otworzyć, nawet bez użycia dodatkowych narzędzi. Natomiast do wyważenia okna antywłamaniowego WK-6 jest potrzebna wyrzynarka bądź szlifierka kątowa.

Dobre okna antywłamaniowe powinny:

 • posiadać klamki z kluczem,
 • mieć okucia z zaczepami antywyważeniowymi,
 • być wyposażone w szybę wzmocnioną dodatkową folią antywłamaniową.

3. Jak zabezpieczyć dom przed złodziejami? Czy alarm i monitoring są potrzebne?

Drzwi antywłamaniowe oraz okna antywłamaniowe są bardzo skuteczne i mogą odstraszyć potencjalnych złodziei. Należy jednak pamiętać, że nie dają one pełnej gwarancji ochrony budynku przed włamaniem. Jeśli więc chcesz mieć stuprocentową pewność, że pozostawiony na wakacje dom będzie całkowicie bezpieczny, zainstaluj system monitoringu zintegrowany z alarmem.

Na tego rodzaju rozwiązanie możesz zdecydować się, gdy np. wynajmiesz firmę ochroniarską. W zależności od rodzaju usługi w razie załączenia się alarmu:

 • ochrona w ciągu kilku minut pojawi się w Twoim domu,
 • otrzymasz telefon z firmy ochroniarskiej, która najpierw upewni się, że alarm nie został włączony przypadkowo.

Coraz więcej firm wprowadza także inteligentne rozwiązania, dzięki którym teraz także Ty możesz obserwować, co dzieje się w Twoim domu. Są to wszelkiego rodzaju aplikacje mobilne przesyłające obraz z kamer bezpośrednio na Twojego smartfona.

Drzwi i okna włamaniowe, a także alarm z monitoringiem – dzięki tym zabezpieczeniom masz bardzo duże szanse zniechęcić potencjalnego złodzieja do włamania się do Twojego domu. Pamiętaj też, że zawsze przed swoim wyjazdem możesz poprosić swoich sąsiadów o zwrócenie uwagi na to, czy ktoś obcy nie pojawia się w pobliżu Twojego mieszkania. Sąsiedzka pomoc może niekiedy okazać się cenniejsza niż najlepsze zabezpieczenia.

Similar Posts