Gdy nie posiadacie tarasu, a dysponujecie się ogrodem, chcecie wykorzystać przestrzeń i zapewnić sobie dodatkowe miejsce do relaksu i rekreacji, to doskonałym wyborem może być altana ogrodowa. Nie trzeba jej składać samodzielnie i można zamówić gotową do zakotwiczenia w gruncie, wcześnie trzeba jednak zadbać o odpowiednie wyrównanie terenu. Warto nawet wykonać wylewkę betonową. My dziś jednak nie zajmiemy się montażem, a oświetleniem ogrodowej altany. Jakie wybrać, by była nie tylko funkcjonalna, ale i stylowa?
Zaplanowanie oświetlenia na etapie budowy domu
Najlepiej oświetlenie zaplanować na etapie budowy domu. Dzięki temu wszystkie przewody można poprowadzić w niewidoczny sposób albo tak, by prezentowało się to estetycznie. Jednak gdy jest się już po etapie budowy są też inne rozwiązania. Można wykorzystać agregat prądotwórczy albo kiedy korzysta się z altany i oświetlenia używać przedłużacza. W końcu można zaplanować gniazdko na elewacji, tak by nie trzeba było wykorzystywać źródła prądu z wnętrza domu. Jednak i o tym trzeba pomyśleć na etapie projektowania. Prąd może też uzyskać z piwnicy, jeśli dom jest podpiwniczony i w piwnicy poprowadzony jest prąd. Przyłącze wykonane górą też jest możliwe, jednak w takiej sytuacji trzeba zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa, by izolowany przewód znajdował się na odpowiedniej wysokości. Korzystając z takich rozwiązań można zainstalować lampy zewnętrzne ogrodowe.
Lampy zewnętrzne ogrodowe solarne
Jeżeli jednak nie chce się przekopywać ogródka, czy prowadzić przewodów nad ziemią, to jest jeszcze inne rozwiązanie, które pozwoli na oświetlenie altany. Można wykorzystać choćby girlandy zasilane bateryjnie albo zdecydować się na lampki wbijane w ziemię wyposażone we własny panel słoneczny, czyli lampy zewnętrzne ogrodowe solarne. Nie potrzebują dodatkowego źródła zasilania. Gromadzą energię w ciągu dnia i przetwarzają ją na prąd w godzinach wieczornych. W ten sposób tworzy się nastrojowe oświetlenie wokół altany. Można zdecydować się na węże świetlne LED, żyrandol solarny czy kinkiet. W ten sposób można ograniczyć koszty korzystania z energii elektrycznej.
Jak rozmieścić lampy zewnętrze ogrodowe w altance i wokół niej?
Oczywiście altanę ogrodową można oświetlić w różny sposób, wybierając mocniejsze źródła światła LED. W centralnym punkcie altany najlepiej sprawdzi się lampa wisząca. Takie światło zapewni efekt rozproszenia i pozwoli choćby czytać wewnątrz altany w ciepłe, letnie wieczory. Istotne znaczenie ma taki montaż lamp, by były one bezpieczne nawet w przypadku silniejszego wiatru. W altance mogą znaleźć się także słupki LED albo oświetlenie ledowe przysufitowe poprowadzone w profilach przy dachu. Oczywiście na stole w altanie może znaleźć się uzupełniające oświetlenie. Można wybrać latarenki na tealighty albo wyposażone w oświetlenie LED. Na słupkach czy pergoli można umieścić girlandy, które będą efektownie się prezentować, a jednocześnie zapewniać dodatkowe oświetlenie altany.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze lamp do ogrodu?
Bardzo duże znaczenie ma odpowiedni dobór lamp zewnętrznych ogrodowych. Należy zwrócić tutaj uwagę na kilka parametrów. Przede wszystkim istotne znaczenie ma szczelność IP. Oprawy zewnętrzne powinny być pyłoszczelne i wodoszczelne. Najlepiej stosować takie, które mają najwyższą szczelność i odporność na deszcz czy zalanie, zatem klasę IP 65, 67 lub najwyższą – IP 68. Lampy zastosowane pod dachem altany powinny mieć szczelność minimum IP 44. Te ostatnie sprawdzają się też do wnętrz o podwyższonej wilgotności. Sprawdzą się, gdy zacinający deszcz nie będzie dostawał się do wnętrza altany ogrodowej. Jeżeli nie posiadasz poprowadzonej na zewnątrz instalacji elektrycznej w ogrodzie, to najwygodniejszym sposobem oświetlenia altany jest wybór lamp solarnych. Warto oświetlić nimi ścieżkę prowadzącą do altany. Warto też zwrócić uwagę na barwę oświetlenia LED, która powinna zapewniać relaks. Najlepiej sprawdzi się zatem ciepła barwa w zakresie 2700-3000 K aż do barwy światła dziennego, czyli 4000 K. Oprawy lamp zewnętrznych ogrodowych warto dopasować do stylistyki altany.