Porady

Jak przystroić dom na Wielkanoc?

Już za pasem wiosna, a wraz z nią – Wielkanoc. To najstarsze i najważniejsze święto, celebrujące misterium paschalne Chrystusa – tj. mękę, śmierć i zmartwychwstanie. 

Kilka dni kwietniowego celebrowania przepełnione są więc radością i niezwykle ważną symboliką. Nic więc dziwnego, że przygotowując świąteczne śniadanie z pieczołowitą starannością dobieramy dekoracje, które uprzyjemnią ten ważny moment.

Symbole Wielkanocy 

Wielkanoc to niezwykle ważne święto w corocznym kalendarzu. To wtedy – oprócz wykwintnego śniadania z bliskimi – dekorujemy dom, witając wiosnę i celebrując kluczowy dzień w historii Kościoła katolickiego. Wśród kluczowych symboli, które najczęściej pojawiają się na białym obrusie są;

  • Żółte kurczaczki i króliczki – symbol nowego startu, odradzającego się życia. Jasne kolory mają wskazywać na szczęście i radość. 
  • Baranki z cukru – symbol Chrystusa, który jako baranek oddał życie za ludzi i następnie zmartwychwstał wygrywając ze śmiercią i grzechem.
  • Pisanki – kolorowe jajeczka symbolizują zmartwychwstanie i piękno życia. Według wierzeń skorupka – którą kolorujemy i odbarwiamy – symbolizuje to co stare i wymagające poprawy. Środek jest natomiast czymś nowym i piękniejszym.
  • Bazie – symbol odradzającego się życia, które musi powstać w trudnych i wymagających warunkach. 

Wszystkie ozdoby wielkanocne przepełniają słoneczne, wiosenne kolory – ciepła zieleń, pastelowy róż, pomarańcz i błękit.

Stół na Wielkanoc 

Wielkanoc to oczywiście rodzinne śniadanie w towarzystwie białego obrusa, bieżnika z lnu, świeżych bazi w szklanym wazonie oraz bogatej zastawy. Na półmiskach lądują faszerowane jajka, biała kiełbasa, babka z dużą domieszką lukru oraz duża waza z żurem. Pomiędzy kubkami z herbatą i talerzykami z sernikiem nie może zabraknąć cukrowego baranka i puchatego króliczka, mieszkającego w trawie w z rzeżuchy. Popularne są takie serwetki z finezyjnie tworzonymi, koronkowymi wzorami oraz półmiski w kształcie kury lub dużych pisanek. 

Obok własnoręcznie ozdobionych jajeczek postawić możesz na gotowe, plastikowe wyroby, które imitują ręcznie zdobione i barwione pisanki. Razem ze sztucznymi baziami i ceramicznymi figurkami posłużą Ci na wiele lat.

W dekorowaniu wielkanocnego stołu nie możesz zapomnieć o wiklinowym koszyczku, do którego włożysz święconkę. Wyłóż go lnianą serwetką lub ściereczką, a następnie rozstaw na środku stołu, komponując z białą, ceramiczną zastawą i kryształowymi szklaneczkami.

Dekoracja pokoju

Wielkanocne dekorowanie nie sprowadza się wyłącznie do stołu – w końcu w świąteczne kurczaczki i pisanki możesz przystroić również salon i jadalnię, w której to zjesz przepyszne, tradycyjne dania. 

W dekorowaniu sięgnij więc po kwiaty – sztuczne lub cięte – które rozstawisz w wazonach, a także poszewki na poduszki z motywem bazi lub króliczków, które wychylają się z trawy. Postaw także na lampiony i wianki, które zawisną na drzwiach lub przystroją komodę w przedpokoju. Wianki przeplataj baziami i plastikowymi pisankami, które przykleisz na gorący klej. Nie zapomnij o girlandach w kształcie króliczków, które rozwiesisz na karniszu i ściereczkach w kuchni, które przeplata haft w żółte, urocze kurczaczki.

Similar Posts