Porady

Dofinansowania do fotowoltaiki w 2020 / 2021 roku – co musisz wiedzieć?

Posiadanie instalacji fotowoltaicznych niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Problemem jest jednak nadal dość wysoki koszt inwestycji, jaką trzeba poczynić, aby uruchomić pozyskiwanie energii elektrycznej ze Słońca. Pomocne mogą okazać się fundusze unijne oraz samorządowe, które oferują pomoc w zakupie instalacji fotowoltaicznej. Dzięki nim, możliwe jest znaczne zredukowanie kosztów początkowych. Dofinansowania do fotowoltaiki obejmują zakup kolektorów słonecznych, elektrowni wiatrowych oraz paneli fotowoltaicznych. W każdym roku zasady, na jakich przyznawane są takie środki, są różne. Na co może liczyć początkujący inwestor w 2020 roku?

5 tyś zł na start

Jednym z głównych filarów pomocy państwowej w finansowaniu instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie domowym jest program „Mój Prąd“, w ramach którego można uzyskać maksymalnie 5 tyś zł zwrotu. Co ważne jednak, dofinansowanie otrzymujemy po zakończonej budowie, a jego wysokość może stanowić max. połowę wartości całej inwestycji. Program przeznaczony jest dla osób, które nie korzystały wcześniej z pomocy państwowej w przygotowywaniu systemów pozyskujących naturalne źródła energii.

Tanie kredyty dla inwestorów

Program „Prosument 2″ natomiast jest przeznaczony dla osób zainteresowanych pożyczki na instalację fotowoltaiki. Zgodnie z programem, właściciel gospodarstwa domowego lub spółdzielni mieszkaniowej uzyskuje pożyczkę oprocentowaną na 1 procent, z maksymalnym okresem spłaty wynoszącym 15 lat oraz dodatkowe dotacje na start. Wysokość dotacji może być równa 15 lub 30 procent wsparcia finansowego.

Program „Energia Plus“

Do końca grudnia 2020 roku istnieje możliwość skorzystania z programu „Energia Plus“, który daje możliwość uzyskania niskooprocentowanej pożyczki (do 2 procent rocznie) na kwotę sięgającą nawet 300 mln zł. W ramach tego programu można uzyskać też częściowe umorzenie spłat pożyczek zaciągniętych na instalacje fotowoltaiki w przeszłości.

Program „Czyste Powietrze“

Zgodnie z założeniami programu „Czyste Powietrze“ każdy, kto buduje instalację opierającą swoje działanie na pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych ma szansę uzyskać nawet 90 procent zwrotu środków poczynionych na inwestycję. Maksymalnie jednak dotacja może objąć instalacje o wartości 53 tyś zł. Minimalnie zaś; 7 tyś zł. Zamiennie do zwrotu kosztów budowy, możliwe jest uzyskanie pożyczki na max. 2 procent z możliwością rozłożenia jej spłaty na 15 lat.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że skorzystanie z dofinansowania na instalację fotowoltaiki nie zamyka nam drogi do uzyskania tak zwanej ulgi termoizolacyjnej. Jest to ulga podatkowa przygotowana dla inwestorów, którzy wykonali instalację samodzielnie, bez środków rządowych. Warto ulgi może wynieść nawet 53 tyś. zł.

Jak widać, zakres programów zdaje się być ze sobą zbieżny, a początkujący inwestor może być zdezorientowany: który program dofinansowania do fotowoltaiki wybrać? Aby uzyskać informacje o tym, jaki program jest najlepszy w naszej indywidualnej sytuacji, warto zwrócić się do niezależnego doradcy, a także do producentów sprzętu, tj. El-Sun – https://el-sun.pl/, gdzie uzyskamy informacje o kosztach inwestycji.

Similar Posts