Niezależnie od tego, czy jesteśmy doświadczonymi fachowcami, czy amatorami przeprowadzającymi drobne prace we własnym domu, możemy skorzystać z nieocenionej pomocy, jaką są odpowiednie narzędzia i akcesoria. Sprzęty te usprawnią naszą pracę, oszczędzając nasz czas i znacznie ograniczając nasz wysiłek. Przykładem są nowoczesne frezy do drewna . W czym mogą nam pomóc te praktyczne akcesoria i dlaczego warto ich używać?
Frezy do drewna – najważniejsze informacje
Frezy , także te do drewna, to skrawające narzędzia wieloostrzowe, które do wykonania swojej pracy potrzebują odpowiedniego wprawienia ich w ruch. Jest to możliwe dzięki zamontowaniu ich do wybranego sprzętu, nazywanego w tym wypadku obrabiarką. Może to być przeznaczona specjalnie do tego frezarka, ale również wkrętarka czy wiertarka. Po wprowadzeniu w ruch obrotowy o dużej prędkości frez skrawa powierzchnię wybranego materiału, tym samym poddając go obróbce.
Profesjonalne frezy do drewna mogą być stosowane zarówno podczas wstępnej obróbki materiału, jak i przy jego wykończeniu. W zależności od wybranego rodzaju frezu możemy za jego pomocą wykonać precyzyjne otwory o różnej wielkości i głębokości, wyrównać i oczyścić krawędzie czy też stworzyć ozdobne wzory na wybranej powierzchni.
Korzystając z frezów zarówno doświadczony fachowiec, jak i amator będzie w stanie szybko, sprawnie i precyzyjnie wykonać daną pracę. Wśród dostępnych na rynku, a także w ofercie Rastool , frezów można znaleźć modele przeznaczone do:
- obróbki czołowej,
- pracy bocznej,
- obu rodzajów obróbki.
Profesjonalne frezy do drewna – budowa
Narzędzia te są wykonywane z różnego rodzaju materiałów, które cechują się wysoką trwałością i odpornością na użytkowanie. Frezy mogą różnić się między sobą zarówno rodzajem materiału, z jakiego zostały zrobione, jak i wykończeniem ich końcówki. Łączy je jednak ta sama, podstawowa konstrukcja.
Niezależnie od ich rodzaju frezy składają się z mocnego trzpienia oraz odpowiednio uformowanych ostrzy. Trzpień to część służąca do mocowania we frezarce lub wiertarce. Po włączeniu narzędzia ostrza frezu zostają wprawione w ruch.
Frezy do drewna – rodzaje
Podstawowe rozróżnienie frezów do drewna to rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Narzędzia można podzielić także ze względu na rodzaj prac, do jakich zostały stworzone. Ponadto można także rozróżnić wspomniane już frezy do pracy bocznej, czołowej lub każdej z nich. Biorąc pod uwagę pierwsze z wymienionych kryteriów, czyli rodzaj materiału, z jakiego został wykonany frez, wyróżnia się:
- frezy do drewna ze stali szybkotnącej HSS,
- frezy z węglika spiekanego,
- frezy do drewna diamentowe.
Frezy do drewna ze stali szybkotnącej to narzędzia, które sprawdzają się przede wszystkim podczas obróbki miękkiego drewna. Znajdą one zastosowanie przy skrawaniu i wykańczaniu elementów wykonanych z sosny, świerku czy lipy. Frezy te cechują się przede wszystkim bardzo dużą prędkością obrotów, a co za tym idzie również skrawania. Będą one odpowiednim wyborem dla amatorów i osób, które używają frezów i frezarki okazjonalnie, wyłącznie przy drobnych pracach.
Frezy z węglików spiekanych cechują się znacznie większą trwałością i wysokim poziomem twardości. Ich solidna, mocna konstrukcja pozwala na efektywną obróbkę twardego drewna oraz materiałów drewnopochodnych, na przykład płyt MDF. Wysoka trwałość i uniwersalność frezów sprawia, że często są wybierane przez doświadczonych specjalistów. Bez trudu radzą sobie z prostymi pracami, jak również z bardziej wymagającą obróbką. Frezy z węglików cechują się długą żywotnością, której nie skraca nawet ich regularna i intensywna eksploatacja.
Frezy diamentowe to zdecydowanie najmocniejsze ze wszystkich dostępnych na rynku frezów. Bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia, bez trudu radzą sobie z najtwardszymi gatunkami drzewa, a także z litym drewnem. Frezy diamentowe to narzędzia stworzone przede wszystkim z myślą o fachowcach. Niezwykle mocne i wytrzymałe, często spotykane w profesjonalnych zakładach przemysłowych, gdzie nienagannie spełniają swoje zadania. Ich cena jest nieco wyższa niż pozostałych rodzajów frezów, jednak zdecydowanie warta ich ponadprzeciętnej trwałości i długiej żywotności.
Na podstawie budowy frezy do drewna możemy podzielić na:
- frezy nasadzane,
- frezy trzpieniowe,
- frezy trzpieniowe z ostrzami spiralnymi,
- frezy profilowe.
Każdy z powyższych rodzajów frezów ma swoje szczególne parametry, cenne walory oraz dedykowane zastosowanie.
Frezy do drewna nasadzane to najpopularniejszy i najczęściej wybierany rodzaj tego narzędzia. Za pomocą specjalnych otworów mocuje się je bezpośrednio na frezarce. Otwory te można z łatwością modyfikować, dzięki czemu frezy nasadzane można montować na wielu różnych typach narzędzi. Frezy są odpowiednie zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.
Frezy trzpieniowe są wyposażone w trzpień, dzięki któremu możliwe jest solidne i stabilne ułożenie ich w uchwycie narzędzia. Z powodzeniem można montować je w różnych rodzajach frezarek i innych narzędzi, jednak bardzo ważne jest, aby odpowiednio dopasować rozmiar trzpienia. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia zarówno frezu, jak i całego narzędzia.
Frezy profilowe to rodzaj frezów, który najczęściej jest wykorzystywany podczas obróbki końcowej, głównie przy pracach dekoracyjnych. Mocne i trwałe, najczęściej kuliste lub promieniowe pozwalają na wykonywanie precyzyjnych, drobnych cięć i żłobień.
Praca z frezami do drewna – zalety
Najważniejszą korzyścią wynikającą z użytkowania frezów do drewna jest możliwość znacznego zaoszczędzenia czasu . Praca wykonana z użyciem frezów w ciągu kilku czy kilkunastu minut zajęłaby nam dwa lub trzy razy więcej czasu. Używanie frezów i frezarki wiąże się również ze znacznie mniejszym użyciem siły , a co za tym idzie mniejszym zmęczeniem przy pracy .
Obróbka z użyciem frezów znacznie zwiększa również efektywność naszej pracy . Niektóre z czynności, jakie wykonujemy za pomocą profesjonalnych narzędzi, są absolutnie nieosiągalne, szczególnie dla osób mniej doświadczonych. Odpowiednio dobrane frezy są w stanie szybko i efektywnie wykonać zarówno skrawanie drewna, jak i jego ozdobne wykończenie.
Jakie frezy do drewna wybrać?
Oczywiście nie sposób odpowiedzieć na to pytanie jednym, krótkim zdaniem, jako że wybór narzędzia powinien być uzależniony od kilku podstawowych czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość wybieranych frezów , na solidność ich wykonania i producenta, od którego pochodzą. Najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie narzędzi od sprawdzonych i cieszących się zaufaniem klientów marek.
Istotne jest odpowiednie dopasowanie wybranego frezu do pracy , jaką planujemy wykonać przy jego użyciu. Zupełnie inny rodzaj narzędzi będzie nam potrzebny do wstępnego skrawania drewna, inny zaś do wykonania ozdobnych żłobień. Istotny jest tu kształt frezów, ale także materiał, z jakiego jest on wykonany. Przy jego wyborze należy wziąć pod uwagę rodzaj i stopień twardości drewna, z którym będziemy pracować.
Nie zapominajmy również o właściwym dopasowaniu frezów do posiadanego narzędzia . Tylko optymalnie dobrana końcówka umożliwi nam prawidłowe i bezpieczne zamocowanie jej we frezarce lub wiertarce i efektywne wykonanie planowanych prac.
Artykuł gościnny.