Budowa

Wiertła koronowe – zastosowanie w pracach budowlanych

Zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy sporadycznie wykonujący prace budowlano-remontowe mogą dziś liczyć na znaczną pomoc w postaci nowoczesnych i funkcjonalnych narzędzi oraz akcesoriów. Są to między innymi wiertła koronowe, czyli tak zwane koronki, cechujące się szerokim zastosowaniem. Czym dokładnie są wiertła koronowe? Przy jakich pracach znajdują zastosowanie?

Wiertła koronowe – podstawowe informacje

Koronki to kategoria specjalistycznych wierteł, stworzonych z myślą o szczególnym rodzaju prac. Są to narzędzia przeznaczone do wykonywania otworów o różnym stopniu głębokości oraz odmiennej średnicy. Taka obróbka jest możliwa dzięki charakterystycznej budowie wierteł. Składają się one z pustej w środku tulei, zakończonej elementami tnącymi, ułożonymi w sposób przypominający koronę.

Całe wiertła, a w szczególności ich końcówki, są wykonane z wysokogatunkowych materiałów odpornych na intensywną eksploatację i ścieranie. Dzięki temu z ich pomocą jest możliwa efektywna i precyzyjna obróbka nawet najtwardszych materiałów.

Wiertła koronowe – rodzaje

Jakie wiertła koronowe można znaleźć w ofertach producentów, między innymi także w asortymencie Rastool ? Narzędzia te są dostępne w kilkunastu różnych rozmiarach. Gabaryty wiertła określa się przede wszystkim na podstawie jego średnicy, która może mieć od 32 nawet do 250 milimetrów. Ponadto koronki mogą różnić się także długością korpusu oraz ilością segmentów, która niejako wynika bezpośrednio ze średnicy wiertła.

Koronki można rozróżnić również na podstawie materiału, z jakiego zostały wykonane. Najczęściej jest to jednak wysokogatunkowa stal oraz kryształki (segmenty diamentowe) diamentowe, którymi pokryta jest końcówka narzędzia, czyli elementy tnące. Także tutaj można wyróżnić wiertła z różną gradacją nasypu diamentowego.

To, jakie wiertła koronowe wybierzemy, zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb, planowanych prac i rodzaju materiału, w którym będziemy wiercić.

Diamentowe wiertła koronowe

Koronki diamentowe to narzędzia, które wyróżnia ich ponadprzeciętna trwałość. Diament to jeden z najtwardszych materiałów na Ziemi. Jego właściwości wykorzystuje się więc w obróbce twardych, ale i delikatnych materiałów. Nasyp diamentowy, wykonany najczęściej z syntetycznego diamentu, z nienaganną skutecznością przecina niemal dowolny materiał i tworzywo, jednocześnie nie tracąc na swojej ostrości. Kiedy pierwsza powierzchnia diamentu ściera się na skutek długiego użytkowania, automatycznie odsłania się kolejna, dolna warstwa gotowa do pracy.

Wiertła koronowe – zastosowanie

Narzędzia te cechują się dużą uniwersalnością i szerokim zastosowaniem. Sprawdzają się w różnych branżach, używane zarówno przez doświadczonych specjalistów, jak i amatorów.

Wiertła koronowe , ze względu na szczególną trwałość, są stosowane do obróbki twardych materiałów, takich jak kamień, cegła czy beton, ale i do pracy przy elementach delikatnych, wymagających precyzji, na przykład przy kamieniach szlachetnych czy ceramice.

Wiertła na bardzo szeroką skalę są wykorzystywane w branży budowlano-remontowej. Doskonale radzą sobie z obróbką wspomnianej już cegły czy kamienia, a także pustaków, asfaltu lub gresu. Mogą one być używane nawet do obróbki betonu zbrojonego. Używają ich:

  • firmy budowlane,
  • betoniarnie,
  • firmy zajmujące się montażem instalacji elektrycznych,
  • hydraulicy i specjaliści od białego montażu,
  • specjaliści od montażu klimatyzacji, wentylacji, czy rekuperacji.

Wiertła koronowe używane na budowie znajdują zastosowanie zarówno na początku prac budowlanych, jak i podczas czynności wykończeniowych. Sprawdzają się one między innymi do wykonywania otworów w betonie, służących między innymi do umieszczenia w nich niezbędnych elementów instalacji elektrycznych. Ponadto wykorzystuje się je do wykonywania wybranej wielkości otworów w meblach, blatach i cienkich ściankach.

Wpis partnera.

Similar Posts