Porady

Efekt surowego betonu na ścianie – jak go uzyskać bez płyt betonowych?

efekt surowego betonu na ścianie

Urządzasz lub remontujesz mieszkanie i zastanawiasz się, jak zaaranżować ściany? Gubisz się w katalogach z kolorami, nie mogąc zdecydować się, który wybrać? W takim razie mamy dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia – wypróbuj beton architektoniczny! Nie musisz korzystać z ciężkich płyt betonowych, które mają dużą masę, mogą być położone tylko na ścianach o odpowiedniej nośności i są dość drogie. Doskonałą alternatywą będzie efekt surowego betonu na ścianie, który uzyskasz za pomocą tynku dekoracyjnego, farby strukturalnej czy fototapety. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czym zastąpić beton? Zapraszamy do lektury!

Efekt betonu na ścianie z użyciem farby strukturalnej

Główną zaletą farb strukturalnych jest to, że dają możliwość uzyskiwania dekoracyjnych efektów, co jest niemożliwe przy użyciu tradycyjnych farb akrylowych czy lateksowych. Farby strukturalne to materiał wykończeniowy, który można usytuować pomiędzy zwykłymi farbami a tynkami. Ponieważ ich używanie nie wymaga specjalnych umiejętności i nie jest czasochłonne, to rozwiązanie idealne dla osób lubiących częste zmiany aranżacji. Malowanie farbą strukturalną przebiega podobnie jak przy użyciu zwykłej farby.

Plusy farby strukturalnej:

  • Nie wymaga wprawy i jest łatwa do zastosowania.
  • Możliwość zastosowania jej na niemal każdym podłożu (surowe i otynkowane ściany, płyty gipsowe i drewnopodobne).
  • Pokryje pęknięcia i drobne ubytki już po nałożeniu jednej warstwy.

Minusy farby strukturalnej:

  • Efekt betonu na ścianie mniej spektakularny od płyt z betonu – ściana lepiej prezentuje się z daleka niż z bliska.
  • Mała dostępność farb imitujących beton. Dobrej jakości farby strukturalne znajdziesz w salonie BB Home Decor.

farby imitujace beton

Imitacja betonu na ścianie – tynki i zaprawy

Tynk dekoracyjny to nie tylko świetna i tańsza alternatywa dla paneli ściennych czy płytek, ale również sposób na stworzenie oryginalnej dekoracji ścian. Ten materiał można zastosować praktycznie na każdej powierzchni. Zawiera wypełniacze mineralne, które dają możliwość uzyskania niemal dowolnej faktury, także tej z wżerami i ubytkami typowymi dla betonu. Dzięki nierównej strukturze tego materiału możliwe jest zamaskowanie niewielkich ubytków ścian.

Alternatywą dla gotowego tynku jest samodzielne wykonanie i położenie zaprawy tynkarskiej. Nie wymaga to dużych nakładów pieniędzy, ale pracy – nie decyduj się na tę opcję, jeśli nie masz doświadczenia lub chęci do majsterkowania. Po nałożeniu zaprawy ściany nie brudzą się, nie obsypują, nie pękają.tapeta imitacja betonu

Beton woskowany – materiał na każdą powierzchnię!

Beton woskowany jest obecnie jednym z najpopularniejszych wśród materiałów dekoracyjnych w zachodniej Europie, jednak i w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Uchodzi za beton architektoniczny o jeszcze bardziej dekoracyjnym wyglądzie. Przy pomocy betonu woskowanego możesz pokryć niemal każdą powierzchnię, dlatego świetnie będzie prezentował się nie tylko na ścianach, ale i na elementach wyposażenia, posadzkach czy nawet płytach ceramicznych. Jeśli lubisz oryginalne, surowe i industrialne przestrzenie, możesz wykorzystać go jako okładzinę na blat kuchenny czy wykończenie schodów – w tych przypadkach na końcu prac związanych z obróbką betonu zaleca się jego szlifowanie.

Fototapety imitujące beton

Obecnie na rynku znajdziesz tysiące przeróżnych wzorów i typów tapet, również takich, które imitują beton architektoniczny. Fototapety o wysokich parametrach wydruku zapewniają interesujący, choć nieco oddalony od naturalnego efekt betonu, zwłaszcza jeśli chodzi o fakturę. Godne uwagi są również fototapety 3D, wśród których znajdziesz mnóstwo wzorów i kolorów inspirowanych naturalnym betonem. Takie wykończenie nada Twojemu wnętrzu oryginalny, a zarazem szykowny charakter.

Materiały imitujące beton architektoniczny – gdzie stosować?

Imitację betonu architektonicznego możesz stworzyć w każdym pomieszczeniu – wszystko zależy od Twojego pomysłu na aranżację wnętrz. To, na co musisz zwrócić uwagę, to typ materiału, jaki wybierzesz do stworzenia tego efektu. Tynk dekoracyjny czy farba strukturalna dobrze sprawdzą się na ścianie w kuchni czy łazience. Wyczyścisz ją wodą i łagodnym detergentem, lecz wcześniej pamiętaj o impregnacji – dzięki temu nie będzie chłonęła tłuszczu i brudu. Beton woskowany doskonale radzi sobie w każdym pomieszczeniu, również w strefie mokrej, jak przestrzeń nad zlewem w kuchni czy strefa prysznicowa.

Jeśli chodzi o tapety, najważniejsze jest zapoznanie się ze specyfikacją techniczną – należy zwrócić uwagę na symbole znajdujące się na opakowaniach. Określają one sposób użytkowania produktu, jego odporność na działanie różnych czynników, sposób przyklejania czy usuwania. Najgrubsze i najtrwalsze są fototapety na podkładzie flizelinowym, które świetnie kryją niedoskonałości ścian i nie sprawią trudności przy zastosowaniu.

Jak uzyskać efekt betonu na ścianie? Podsumowanie

Beton architektoniczny to prawdziwy hit ostatnich lat. Jego neutralna kolorystyka sprawia, że dobrze komponuje się z wieloma kolorami i materiałami, takimi jak drewno, szkło czy metal. Doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach przestronnych, jak i niewielkich mieszkaniach. Tak wykończone ściany szczególnie pasują do stylu nowoczesnego, skandynawskiego czy industrialnego. Nie każdy jednak chce kłaść na ścianę ciężkie i dość drogie płyty betonowe. Na rynku jest jednak wiele alternatyw, dzięki którym uzyskanie imitacji betonu architektonicznego jest o niebo prostsze! Jeśli szukasz więcej informacji na ten temat, zajrzyj do artykułu: Efekt betonu na ścianie – czym zastąpić płyty betonowe?

Similar Posts