Porady

Wybieramy stół do jadalni

Jadalnia to zazwyczaj miejsce wyjątkowe, w którym mamy czas pobyć wspólnie z rodziną, przyjaciółmi. To tu spożywamy posiłki, rozmawiamy, spędzamy wspólnie czas. Jadalnia nie może obyć się bez centralnego punktu, którym bez wątpienia jest stół. Jaki zatem stół do jadalni wybrać? Czym się kierować? O tym wszystkim piszemy poniżej.

Jaki stół do jadalni wybrać?
Jak dobrać stół do wielkości jadalni?
Stół do jadalni – okrągły czy prostokątny?
Stoły rozkładane do jadalni – wady i zalety


Jaki stół do jadalni wybrać?

Zakup stołu wydaje się pozornie prosty. Jeśli jednak zagłębimy się bardziej w temat, okaże się, iż ilość czynników, które warto brać pod uwagę przy okazji jego zakupu, mocno ten wybór utrudnia. Dostępne na rynku stoły występują w wersji prostokątnej oraz okrągłej. Wykonane są z różnych materiałów i mają różne rozmiary. Czym się zatem kierować? Po części zdrowym rozsądkiem, po części metrażem mieszkania. Stół do jadalni powinien być nie tylko ładny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Nie może przytłaczać swoim rozmiarem, ale nie powinien też ginąć w rogu dużej jadalni. Musi być dostosowany do potrzeb rodziny, ale uwzględniać również wizyty gości.
W tym drugim przypadku warto rozważyć wersję rozkładaną. Dobry stół to zakup na lata. Starannie wybrany zapewni nam przyjemność użytkowania, pozostając przy tym atrakcyjnym elementem wystroju.

Jak dobrać stół do wielkości jadalni?

Zważywszy, że stół jest centralnym punktem jadalni, musi on pasować zarówno do jej stylu, jak i pozostałych mebli. Powinien też być proporcjonalny do powierzchni. W przeciwnym razie nawet ładny stół będzie sprawiał wrażenie mebla nie od kompletu. Przykładowo, jeśli stawiamy w mieszkaniu na drewno nie kupujmy stołu ze szkła. Jeśli nie dysponujemy przestronną jadalnią, nie kupujmy dużego stołu tylko dlatego, że bardzo nam się podoba.

Stawiajmy na praktyczność. Stół do jadalni powinien pełnić swoją funkcję, ale równocześnie zapewniać domownikom komfort. Przeciskanie się w ciasnej jadalni pomiędzy ścianą a stołem to ostatnia rzecz, która powinna mieć miejsce. Jeśli określimy kształt i wielkość potrzebnego nam stołu, pozostaje jeszcze do wyboru materiał, z którego został wykonany blat. Zazwyczaj możemy wybierać pomiędzy drewnem, laminatem i szkłem. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Bez wątpienia blat drewniany to numer wśród materiałów. Jest nie tylko solidny, elegancki, ale również ekologiczny. Możemy wybierać pomiędzy stołami wykonanymi z dębu, buku lub jesionu. Pewnym minusem drewnianych stołów jest ich ciężar. Dobrze wykonany stół może bez wątpienia przechodzić z pokolenia na pokolenie.

Blat laminowany, czyli płyta MDF lub wiórowa mają tę zaletę, że są lekkie i stosunkowo tanie. Nie wymagają specjalnej konserwacji. Jednym słowem wyglądają przyzwoicie w każdym wnętrzu.

Blat wykonany ze szkła to propozycja skierowana do osób, które lubią nowoczesny i dość zimy wystrój. Możemy wybierać między wersją przezroczystą lub matową. Dobry szklany blat jest solidny i trwały. Jego minusem jest konieczność częstego przecierania, gdyż widać na nim każdy drobiazg jak odcisk palców czy kurz.

Sklepowa oferta jest na tyle szeroka, że bez problemu znajdziemy stół dla siebie. Warto przez zakupem zmierzyć jadalnię, aby mieć orientację ile miejsca zajmie w niej nasz upatrzony stół. Jeśli planujemy kupno wersji rozkładanej, weźmy pod uwagę, że musi być na nią odpowiednia ilość miejsca. Osoby siedzące przy stole muszą mieć zapewnione minimum komfortu. Bogaty wybór stołów znaleźć można na stronie https://www.sfmeble.pl/pomieszczenia/jadalnia/stoly.html

Stół do jadalni – okrągły czy prostokątny?

Kształt to obok wielkości druga istotna kwestia przy wyborze stołu. Oba mają swoje plusy i minusy. Nie kierujmy się jedynie tym jak wygląda dany stół w sklepie. Po przyniesieniu do domu może się on okazać zadziwiająco duży. Przyjrzyjmy się pokrótce, czym różnią oba kształty i gdzie sprawdzą się lepiej.

Okrągły stół do jadalni sprawdzi się w mniejszych mieszkaniach. Szczególnie dobrze wygląda w środku pokoju, zapewniając wszystkim równo dostęp do jego powierzchni. Kształt koła to również brak narożników, szczególnie ważna kwestia o ile w domu są małe dzieci. Pewnym minusem okrągłego stołu jest to, że nie jest on zbyt wygodny do ewentualnej pracy czy choćby odrabiania lekcji. Drobna porada co do rozmiaru stołu. Średnica 90 cm zapewnia wygodne użytkowanie stołu przez 4 osoby. Dla 6 osób zalecana średnica blatu to 110 cm.

Prostokątny stół do jadalni jest bardziej uniwersalny. Świetnie sprawdzi się w nieco większych pomieszczeniach. Może służyć zarówno do wspólnych posiłków, jak również do pracy. Rozkładana wersja pozwoli bez problemu posadzić przy nim nawet 10 osób. Tu również mamy uniwersalną poradą co do rozmiaru blatu. Dla wygodnego użytkowania stołu przez 4 osoby wystarczy nam rozmiar 90×120 cm. Jeśli chcemy ugościć 6 osób, blat powinien wydłużyć się o 20 cm, uzyskując 90×140. Wersja rozkładana może mieć nawet 200 cm i więcej.

Stoły rozkładane do jadalni – wady i zalety

Zbliżając się do końca tematu, nie można pominąć jeszcze jednej cechy stołu, którą jest możliwość jego złożenia.
O ile tylko nie dysponujemy dużą powierzchnią mieszkania, stół rozkładany do jadalni jest ciekawym rozwiązaniem. Na co dzień zazwyczaj wystarczą nam przy stole 4 miejsca. Problem pojawia się w sytuacji, gdy chcemy przyjąć 4 lub więcej gości. Wówczas wystarczy sięgnąć po specjalne dostawki, które zwiększają powierzchnię blatu nawet dwukrotnie. Czy stoły rozkładane mają wady? Tak, choć nie są one zbyt uciążliwe.
Przede wszystkim należy pamiętać, że stół składany ma szczelinę, w której lubią gromadzić się zarówno kurz, jak i okruszki. Jest też delikatniejszy niż tradycyjny i należy uważać przy jego przenoszeniu. I ostatnia sprawa, stół rozkładany do jadalni jest zazwyczaj droższy ze względu na większą ilość desek tworzących powiększony blat.

Mamy nadzieję, że powyższy tekst rozwiał, choć część wątpliwości wśród osób, które rozważają w najbliższym czasie zakup stołu.

Similar Posts