Porady

Co początkujący modelarz wiedzieć powinien. 5 porad na start

Co początkujący modelarz wiedzieć powinien. 5 porad na start

Warto mieć własne hobby, ale jakie wybrać? Tutaj pojawia się wiele możliwości. Ciekawym wyborem jest na pewno modelarstwo. To naprawdę doskonała forma spędzania wolnego czasu. Warto jeszcze zauważyć, że jest to naprawdę relaksujące zajęcie, a więc świetny sposób na odstresowanie, ale również na nudę. Co ciekawe modelarstwo naprawdę poszerza horyzonty, a więc to hobby ma naprawdę tak wiele zalet, że warto go spróbować. Jeżeli dopiero rozpoczynacie z nim przygodę, to koniecznie przeczytajcie nasz krótki poradnik dla początkujących modelarzy.

Wybieramy swój pierwszy model

Musicie wiedzieć, że modelarstwo może być bardzo kosztownym, ale i bardzo tanim hobby. Taki paradoks. Wszystko zależy od tego, jakie modele będziecie kupować. Ciekawym wyborem jest budowa plastikowych modeli, jednak wbrew pozorom nie jest to najbardziej skomplikowana praca. Na samym początku oczywiście polecamy Wam wybranie modelu najłatwiejszego. Dzięki temu nabierzecie wprawy, ale i zręczności. Zasadniczo przyjmuje się, że im model droższy, tym bardziej skomplikowany. Zatem, jeżeli chcecie kupić coś na początek, to polecamy Wam modele do 50 zł.

Składamy pierwszy model – o czym należy pamiętać?

Każdy pamięta, kiedy składał swój pierwszy model. Było sporo nerwów, że coś się nie uda, ale satysfakcja na koniec jeszcze większa. Przy składaniu pierwszego modelu warto pamiętać, by korzystać z instrukcji. Nie należy się zrażać, jeśli jest napisana w obcym języku, gdyż zawsze można skorzystać z tej obrazkowej, która jest czytelna i dość dokładna. Przede wszystkim każda część ma swój numer i warto zwracać na to uwagę. Wtedy znacznie łatwiej będzie skleić model w całość. Warto pamiętać, by do tego celu wybrać odpowiedni środek. Świetnie sprawdzi się klej cyjanoakrylowy.

Jakie akcesoria i narzędzia będziesz potrzebować?

Każdy modelarz powinien posiadać odpowiednie akcesoria. Są one niezbędne do budowy modeli, przy czym musicie pamiętać, aby zwracać uwagę na ich jakość. Dzięki temu Wasza praca będzie jeszcze bardziej precyzyjna. Niewątpliwie do wycinania doskonale sprawdzają się nożyki, które posiadają łamane ostrze. Kolejnym ważnym narzędziem są cążki do wycinania elementów. Musicie zdawać sobie sprawę, że takie cążki modelarskie znacząco różnią się od zwykłych obcinaczy do kabli. Przede wszystkim mają zlicowane i płaskie ostrza, co pozwala na wycinanie i to równe nawet małych elementów. Takie cążki możecie zakupić już za około 40 zł, zatem cena nie jest wygórowana. O nożyku modelarskim już co nieco wspomnieliśmy, ale jest on niezbędny do tzw. wstępnej obróbki. Oprócz tych z łamanym ostrzem, polecamy Wam jeszcze nożyki z wymienianymi ostrzami. Musicie zdawać sobie sprawę, że są one bardzo ostre, a więc podczas pracy należy uważać, gdyż łatwo o skaleczenie. Kolejnym ważnym elementem są pilniki i materiały ścierne, dzięki którym można wygładzić dany model. Tutaj polecamy Wam pilnik metalowy, tzw. iglak oraz papier ścierny o odpowiedniej gradacji. Polecamy Wam gradację od 240 do 1000. Dzięki pilnikowi, ale i papierowi ściernemu usuniecie pozostałości po cięciu. Dodatkowo polecamy Wam zakup pęset czy szpachlówek.

Jakie kleje możesz wybrać do modeli drewnianych?

Choć wykonanie modeli drewnianych jest dość trudne na sam początek, to jednak wiele osób się na nie decyduje, gdyż mogą stać się świetną dekoracją domu. Jednak trzeba wybrać odpowiedni klej do takich modeli. Zastosowanie kleju cyjanoakrylowego jest dość szerokie, gdyż nadaje się on również do tych wykonanych z tworzywa sztucznego. Można nim łączyć ze sobą elementy drewniane, wykonane z tworzywa sztucznego i metalowe. Trzeba jednak uważać przy jego aplikacji, gdyż wytwarza toksyczne opary. Najlepiej zatem zastosować ochronę oczu i nosa, a także kleić nim jedynie małe elementy, gdzie czas schnięcia powinien być ekstremalnie krótki. Do innych elementów można stosować klej szybkoschnący do drewna oraz klej do drewna typu Wikol, przeznaczony do wzmacniania elementów.

Narzędzia do modeli drewnianych – co może Ci być potrzebne?

Na sam koniec podpowiemy jeszcze, jakie narzędzia wybierać do modeli drewnianych. Wśród tych niezbędnych znajdzie się nóż segmentowy, gilotyna do cięcia listewek. Do precyzyjnych prac potrzebny Ci będzie skalpel modelarski. Pozwala on na wykonywanie cięć w trudno dostępnych miejscach i to bardzo precyzyjnie.

Znasz już podstawy modelarstwa i potrzebne narzędzia. Tak naprawdę ich dobór zależny jest od tego, czy decydujesz się na klejenie modeli z tworzyw sztucznych czy też tych drewnianych. Niewątpliwie w każdym przypadku takie hobby da Ci wiele satysfakcji.

Similar Posts