Porady

Zobacz, o czym musisz pamiętać sprzedając mieszkanie!

Zobacz, o czym musisz pamiętać sprzedając mieszkanie!

Większość z nas z pewnością nie zajmuje się na co dzień sprzedażą lub kupnem mieszkań, a gdy nadchodzi moment, kiedy musimy zmierzyć się z tym tematem niekiedy spędzam nam on sen z powiek. Nie ma w tym zupełnie nic dziwnego, w końcu nie jesteśmy doświadczonym pośrednikiem nieruchomości, który robi takie rzeczy na porządku dziennym. Niepewność czy strach są więc dość naturalną koleją rzeczy. Choć transakcje tego typu na pierwszy rzut oka teoretycznie nie wyglądają na skomplikowane, w rzeczywistości nie należą do najłatwiejszych. Czas ich realizacji również potrafi niekiedy mocno zaskoczyć. Realia panujące na rynku nieruchomości są dla większości z nas zupełnie obce, więc oczywistym jest, że czasem ciężko jest nam się w tym wszystkim połapać. Z uwagi na to, ważne jest, żeby przed sprzedażą nieruchomości odpowiednio się do tego przygotować. Jeżeli odbywa się to pierwszy raz tym bardziej nie powinniśmy iść na żywioł i dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej. Dzięki zebraniu wszystkich niezbędnych danych będziemy w pełni przygotowani, a stres będzie zdecydowanie mniejszy.

Cena a aktualne realia

Czy wiesz jaka jest wartość nieruchomości, którą sprzedajesz? To kluczowe pytanie, które powinniśmy sobie zadać jeszcze przed wystawieniem stosownego ogłoszenia. W tym celu zazwyczaj niezbędne jest wykonanie wyceny. Można ją zrobić samodzielnie lub skorzystać z usług doświadczonego pośrednika nieruchomości. Chociaż na pierwszy rzut oka czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę może wydawać się niewiele, w rzeczywistości jest ich sporo. Ponadto, robiąc zakupy często jesteśmy w stanie znaleźć dwa podobne do siebie produkty, dzięki czemu możemy odnieść się jakoś do ich ceny. W przypadku nieruchomości sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ szanse, że znajdziemy niemal identyczne mieszkanie graniczy z cudem. Brak wiedzy i punktu odniesienia zdecydowanie utrudnia sprawę. Kolejna kwestia, równie istotna, to wystawienie mieszkania w nieco wyższej cenie. Dzięki temu pozostawimy sobie pole do ewentualnych negocjacji, do których w większości przypadków dochodzi.

Prawidłowo stworzona oferta

W sytuacji, gdy znamy już wartość nieruchomości, którą wystawiamy na sprzedaż, możemy przejść do kolejnego etapu, jakim jest stworzenie oferty. W dzisiejszych czasach, kiedy dostęp do Internetu jest nieograniczony, ogłoszenie warto zamieścić w formie online. W zależności od miejsca w jakim znajduje się nieruchomość, można także umieścić je w lokalnej prasie czy na specjalnie wyznaczonych do tego tablicach. A co powinno się znaleźć w takiej ofercie? Po pierwsze, cena. Oprócz niej powinny zostać uwzględnione informacje dotyczące metrażu, liczby pomieszczeń, pięter, a także dokładnej lokalizacji. Dzięki tym danym filtrowanie ogłoszeń na stronach internetowych jest o wiele prostsze, a co za tym idzie szybciej możemy znaleźć potencjalnego kupca. Co więcej, powinna znaleźć się w niej także bardziej obszerna charakterystyka w formie opisu, która będzie informować o wyposażeniu, samym budynku czy okolicy. Wszystko to bez dwóch zdań powinno być uzupełnione dobrej jakości zdjęciami całego mieszkania.

Pośrednik nieruchomości

Rzeczywistość na rynku nieruchomości nie należy do najprostszych, a wręcz odwrotnie jest dość skomplikowana. Bez odpowiedniej wiedzy na pewno ciężko będzie nam się w niej odnaleźć. Działanie w pojedynkę nie zawsze może okazać się najlepszym pomysłem na sprzedaż mieszkania i powodzenie całej transakcji. Z tego powodu, pośrednik nieruchomości może okazać się skutecznym i najbardziej komfortowym rozwiązaniem. W zakresie jego obowiązków będzie leżało wykonanie wyceny, stworzenie, a także rozpowszechnienie oferty. Co więcej, to właśnie on będzie utrzymywał kontakt z interesantami i umawiał się z nimi na oglądanie mieszkania. Dzięki temu, zaoszczędzimy wiele czasu na nieustanne telefony i przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Pośrednik nieruchomości zajmuje się również dopełnieniem wszelkich formalności. Z uwagi na to, że zostajemy odciążeni z wielu rzeczy nie musimy stresować się czy przejmować powodzeniem całego procesu sprzedaży.

Similar Posts