Porady

Wnętrza w stylu art deco — sposób na ciekawą aranżację mieszkania

Wnętrza w stylu art deco — sposób na ciekawą aranżację mieszkania

Planujesz gruntowny remont lub czeka Cię aranżacja nowego mieszkania? Pragniesz wnętrz o eleganckim, wyszukanym i jednocześnie nowoczesnym wydźwięku? Styl art deco będzie tym, czego szukasz. Czym się on charakteryzuje? Na jakie elementy postawić, aby osiągnąć oczekiwany efekt? O tym poniżej — zapraszamy do lektury.

Styl art deco: klasyka i nowoczesność w jednym

Art deco to rozpowszechniony w 20 latach ubiegłego wieku styl, który obecny był w niemal w każdej gałęzi sztuki — od architektury i elementów wnętrz, do malarstwa i grafiki. Jego nazwa wywodzi się z francuskich słów „art”, czyli sztuka, i “decoratif”, czyli dekoracyjny. 

Styl ten początkowo przeznaczony był wyłącznie dla dość zamożnej części społeczeństwa, gdyż był dość kosztowny, szczególnie pod względem wykończenia wnętrz. Meble czy inne elementy wystroju cechowały drogie materiały i perfekcja wykonania, co przekładało się na ich wysoką cenę. Z biegiem czasu stał się bardziej przystępny, wciąż zachwycając. Geometryczne kształty, których piękno przeplata się z praktycznością, połączone z klasyczną kolorystyką świetnie wpisują się po dziś dzień w aranżację wnętrz.

Nowoczesne wnętrza art deco — jak je stworzyć?

Zależy Ci na wnętrzu urządzonym w dobrym smaku? Cenisz elegancję połączoną z praktycznością? W takim razie czas poznać kilka wskazówek, które pomogą Ci stworzyć piękne wnętrza w stylu art deco.

Oświetlenie art deco: konieczny element każdego wnętrza

W każdym pomieszczeniu niezbędnym elementem jest właściwe oświetlenie. Trudno wyobrazić sobie bez niego właściwe funkcjonowanie w danej przestrzeni, dlatego też warto rozważyć zakup odpowiedniej lampy art deco. W sprzedaży z łatwością odnaleźć je można w przeróżnych wersjach, co pozwala na dokładne dopasowanie ich do potrzeb danego pokoju.

Lampy w stylu art deco cechują się gustownym wyglądem, na który składają się geometryczne kształty połączone z ciekawą kolorystyką. Czerń, biel czy beż, elementy metalowe, miedziane i z mosiądzu — to wszystko sprawia, że pięknie prezentują się w każdej przestrzeni. Na przykład, lampa wisząca czy żyrandol art deco będzie dobrym wyborem do dużego salonu. W mniejszym metrażowo pokoju dziennym sprawdzi się lampa sufitowa art deco, która nie zajmie zbyt wiele miejsca.

W mniejszych przestrzeniach, takich jak np. hol, sprawdzi się kinkiet bądź plafon art deco. Co więcej, oświetlenie w tym gustownym stylu możesz wykorzystać także jako dodatkowe źródła światła, np. w sypialni. Lampa stołowa art deco idealnie wpasuje się na stolik nocny, zaś lampa stojąca będzie przydatna przy biurku czy fotelu do czytania.

Meble i tekstylia w stylu art deco

Art deco to styl, w którym króluje elegancja, często kojarzona z luksusem. Nie oznacza to jednak, że tworzone dzisiaj w tym stylu meble muszą dużo kosztować. Wbrew przeciwnie — miarą luksusu produktów tego typu jest ich doskonała jakość wykonania, nie zaś wysoka cena. Najczęściej są to meble, które łączą w sobie elementy z dawnych czasów wraz z nowoczesnymi, opływowymi kształtami. Łączy się to z tkaninami zdobionymi ciekawymi przeszyciami bądź pikowaniami. Ciekawe dodatki będą stanowiły np. welurowe poduszki czy dobrany kolorystycznie koc.

Meble i oświetlenie to podstawy, jakie tworzą dany styl. W art deco warto postawić także na kilka dodatkowych elementów, takich jak lustra czy klasyczne obrazy, by całość zyskała świetne wykończenie. Weź to pod uwagę, a stworzenie przestrzeni w tym stylu będzie prostsze.

Similar Posts