Porady

Zakup parapetów zewnętrznych – o czym należy pamiętać?

Zakup parapetów zewnętrznych - o czym należy pamiętać?

Parapety zewnętrzne choć często niedoceniane, to odgrywają ogromną rolę jeśli chodzi o ochronę budynku przed szkodliwym działaniem wilgoci w postaci przede wszystkim opadów deszczu. Głównym celem montowania parapetów zewnętrznych, zwanych podokiennikami bądź okapnikami jest ochrona ścian przed wodą zbierającą się w strefie podokiennej – zapobiegają one ściekaniu wody po ścianie.

Elementy te nieraz również stanowią estetyczny dodatek do całej elewacji budynku, dlatego warto wybrać je w przemyślany sposób.

Jaki parapet zewnętrzny wybrać?

Najbardziej popularnymi rodzajami parapetów zewnętrznych są modele aluminiowe i metalowe. Aluminiowe parapety zewnętrzne są zazwyczaj tańsze i cechują się mniejszą wytrzymałością niż podokienniki metalowe. Kupując parapet, musimy jednak zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby był on wykonany z materiału trwałego i odpornego na wodę oraz zmieniające się warunki atmosferyczne. Parapety aluminiowe, choć mniej solidne, z powodzeniem sprawdzą sią jako rozwiązanie na lata. Jeśli natomiast chodzi o modele metalowe, to są one często dostępne z ciekawymi wzorami, np. imitującymi strukturę drewna. Takie rozwiązanie architektoniczne jest nie tylko wyjątkowo trwałe, ale także nadaje elewacji budynku większej estetyki. Solidne i stylowe parapety zewnętrzne można znaleźć na https://tradycja.biz/

SONY DSC

Jak dobrać parapet do ściany?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że parapet musi być odpowiednio dobrany do rodzaju ściany. Przykładowo na ścianie jednowarstwowej oraz trójwarstwowej możemy zamontować każdy rodzaj parapetu bez ograniczeń. W przypadku ściany dwuwarstwowej, która ma dodatkowo od zewnątrz warstwę ocieplenia nie można oprzeć np. parapetów z kamienia naturalnego i sztucznego. Tego rodzaju ciężki parapet należy podeprzeć odpowiednimi wspornikami. Jeśli chodzi o prawidłowy montaż parapety zewnętrznego to należy pamiętać o kilku bardzo istotnych wytycznych. Minimalny spadek powinien wynosić 5%, natomiast sam parapet musi wystawać co najmniej 3-4 cm poza ścianę oraz mieć uformowany kapinos, czy zagięcie na całej szerokości spodniej części parapetu, dzięki któremu woda nie będzie spływać po ścianie. Trzeba również pamiętać, aby po skróceniu parapetu stalowego  zabezpieczyć w odpowiedni sposób jego końce przed korozją.

Odpowiednio dobrany parapet zewnętrzny to gwarancja ochrony elewacji oraz samych okien przed nieestetycznymi zaciekami i nadmierną wilgocią. Oprócz tego, parapet wraz z oknem tworzy komplet, który nadaje estetyki całemu budynkowi. Jeśli więc zamierzamy kupić tego rodzaju elementy budowlane, warto wybrać profesjonalnego producenta.

Similar Posts