Porady

Top 3 najmodniejsze aranżacje ogrodu 2022, czyli minimalizm i ekologia

Nie tylko wielka moda związana z ubiorem przynosi nowe trendy. Nie obserwujemy ich tylko w aranżacji wnętrz, ale również przy projektowaniu ogrodów. Są one inspirowane poprzednimi dekadami, a nawet wiekami. Można jednak zauważyć także wyraźne inspiracje wnętrzami zwłaszcza na tarasach przylegających do ogrodów. Poznajcie zatem top 3 najmodniejsze aranżacje ogrodu 2022 w myśl zasady minimalizmu i ekologii.

Jak może wyglądać ogród w 2022 roku?

Czy ogród w 2022 roku jest ultranowoczesny? Raczej nie, bo nadal czerpie z pomysłów zaczerpniętych z minionych lat, a nawet dekad. Ogród przede wszystkim ma być tak urządzony, by chciało się w nim przebywać. Powinien być komfortowy dla wszystkich domowników, ale i współgrający z otaczającą przyrodą. Jeśli chodzi o taras przylegający d ogrodu to może być on przedłużeniem salonu.

Ogród w stylu ekologicznym, czyli przyjazny otaczającej przyrodzie

Pierwsza propozycja modnego ogrodu dotyczy ekologicznego. Tutaj doskonale sprawdzają się miododajne kwiaty, będące pożywieniem dla pszczół. Nie może zabraknąć na obrzeżach ogrodu budek lęgowych. Z kolei na drzeewach mogą znajdować się użytkowane w okresie zimowym karmniki. Na pewno wśród roślin ogrodowych powinny znaleźć się krzewy owocowe. Zarówno maliny, jak i porzeczki są pokarmem wielu zwierząt. Ponadto takie rośliny pięknie prezentują się w ogrodzie. Krzewy owocowe w sklepie ogrodniczym dostępne są w bardzo przystępnej cenie i można posadzić je nawet na obrzeżach ogrodu. Jakie rośliny będą ponadto odpowiednie do takiego ogrodu? Otóż można postawić na rośliny łąkowe, które rosną tuż za płotem. Wtedy ogród będzie niejako przedłużeniem tego, co znajduje się w okolicy. Wśród miododajnych roślin możesz wybrać zarówno nektarodajne takie jak: wrzosy, lawendę, malinę czy kocimiętkę, pyłkodajną brzozę, jak i spadziodajną sosnę, świerk, czy jodłę.

Minimalistyczny ogród w stylu japandi

Bardzo modny w 2022 roku będzie ogród w stylu japandi. Jest to swoiste połączenie stylu japońskiego i skandynawskiego. Łączy ich praktyczność i minimalizm, stonowaną kolorystykę i wyraziste barwy ciemnego różu czy czerwieni, charakterystyczną dla stylu japońskiego. Oczywiście nie brakuje tu prostych mebli w stylu skandynawskim, wykonanych z jasnego gatunku drewna. Na stolikach i na obrzeżach mogą stać donice wykonane ze słomy. Wiklinowee fotele i stolik stoją tu na klimatycznym loggi, które dodatkowo ozdobione jest beżowym dywanem. Warto zwrócić uwagę na rośliny, które będą pasować do stylu skandynawskiego i japońskiego, czyli japandi. Wśród nich mogą pojawić się: świerki, sosny, jodły, kosodrzewiny, wrzosy, ale i azalie czy różaneczniki. Taki ogród wymaga sporo pracy, ponieważ rośliny muszą być równo przycięte i uformowane. Pomiędzy rabatami mogą znajdować się kamienie ozdobne o płaskiej, dekoracyjnej strukturze. W takim ogrodzie aż chce się przebywać, tym bardziej że fotele można uzupełnić o przytulne poduszki w duchu filozofii hygge. Zapewniają wygodę, ale i wprowadzają nutę ciepła domowego ogniska.

Ogród w stylu retro

Na pewno wśród popularnych trendów nie zabraknie ogrodu w stylu retro. Łączy on walory ogrodu naturalistycznego i angielskiego z rustykalną nutą. Na pewno nie może w nim zabraknąć drewnianej altanki, a także kwiatów posadzonych w dużych drewnianych donicach. Mogą być to jednoroczne fiołki i słoneczniki. Dobrze sprawdzą się także wrzosy. Taki ogród będzie zachwycał różnobarwnością i sielskością. Na pewno można do niego wybrać także elementy warzywnego ogrodu. Mogą one znajdować się na inspektach albo w małych foliowych tunelach. Sprawdzą się popularne warzywa liściaste, włoszczyzna, ale i zioła.

Ogrody przydomowe mogą być naprawdę różnorodne. W 2022 roku także aranżacje zachwycają niezwykle praktycznymi rozwiązaniami. Ogrody służą nam, a my ogrodom. Symbioza z naturą i ekologiczne podejście jest charakterystyczne dla nowoczesnych, modnych przestrzeni zielonych przy domu. W takim otoczeniu można od razu poczuć się lepiej i chce się przebywać jak najczęściej. Sprzyja ono wyciszeniu i skupieniu na pięknie otaczającej przyrody.

Similar Posts